Czym są projekty centralne i kto może je realizować? Na jakie potrzeby powinny odpowiadać takie przedsięwzięcia i jakie mają cele? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi, szukali uczestnicy spotkania pt. „Projekty centralne”. Wydarzenie odbyło się 6 listopada w Warszawie.
Projekty centralne to działania, które instytucje i organizacje realizują na poziomie europejskim m.in. w ramach programu Erasmus+. Są wdrażane i zarządzane przez Komisję Europejską lub poprzez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli. O tym na jakie potrzeby powinny te przedsięwzięcia odpowiadać, mówił podczas spotkania zorganizowanego przez FRSE, Stanisław Drzażdżewski, radca generalny w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
– Projekty powinny mieć konkretne cele np. podnoszenie prestiżu kształcenia zawodowego oraz prestiżu uczenia się osób dorosłych. Ważne, aby promować ideę uczenia się przez całe życie, również poza szkołą, ponieważ w Polsce zaufaniem obdarzamy głównie kształcenie ustawiczne – tłumaczył Drzażdżewski.
W kolejnych sesjach została przedstawiona charakterystyka poszczególnych typów projektów akcji centralnych Erasmus+. Szczegółowo omówiono działania w ramach budowania potencjału w dziedzinie szkolnictwa wyższego oraz budowanie potencjału w dziedzinie młodzieży. Podczas spotkania przedstawiono również partnerstwa strategiczne w programie Erasmus+ jako pewną opcję działania dla potencjalnych beneficjentów akcji centralnych.
Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję poznać przykłady dobrych praktyk, o których opowiadali przedstawiciele instytucji realizujących projekty centralne: Małgorzata Bujacz z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Łodzi, Anna Bojanowicz z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Janina Mincer-Daszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
W spotkaniu udział wzięło ok. 100 osób. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Sytemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+.