Jubileuszowe Forum Ekonomiczne Młodych Liderów


Intensywne dyskusje i wymiana poglądów, spotkania na warsztatach i przy kawie, rozmowy z politykami, ekonomistami i ludźmi biznesu – tak w dużym skrócie można podsumować Forum Ekonomiczne Młodych Liderów, które już po raz dziesiąty odbyło się w Nowym Sączu.

8 września obrady rozpoczęły się sesją otwierającą z udziałem wicemarszałka województwa małopolskiego Leszka Zegzdy, prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, dyrektora Narodowej Agencji Programu Erasmus+ Tomasza Bratka oraz Prezesa Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw Michała Wójcika. Poruszono w niej kluczowe, zdaniem panelistów, problemy współczesnej Europy – masowe migracje, bezrobocie młodych i bezpieczeństwo.

Nowoczesne warsztaty elementem FEML
Następnym elementem Forum były warsztaty prowadzone metodą Open Space Technology, w ramach których uczestnicy dyskutowali na tematy przez siebie wybrane. Po południu zastanawiano się natomiast nad tym, co w przyszłości młodzi liderzy mogą zrobić, by ocalić projekt integracji europejskiej. W dyskusji wzięli udział m.in. Ramadan Ilazi, wiceminister ds. integracji europejskiej w Kosowie, Austriak Hannes Schreiber, Dyrektor Departamentu Europy Wschodniej oraz Niemiec Christoph Zoepel, były minister i sekretarz stanu.

Dyskusja z deputowanym parlamentu gruzińskiego

Ostatnim punktem pierwszego dnia była dyskusja z deputowanym parlamentu gruzińskiego Giorgim Baramidze, który w swoim wystąpieniu zdecydowanie potępił działania Rosji wobec krajów sąsiednich oraz jej politykę wewnętrzną. Dzień zakończył powitalny bankiet w nowosądeckim ratuszu zorganizowany przez prezydenta miasta.

Wiedza dziś, sukces jutro

Drugi dzień obrad rozpoczął się od wystąpienia ministra skarbu państwa Andrzeja Czerwińskiego. Nastepnie odbył się panel dyskusyjny „Wiedza dziś, sukces jutro”, w którym wzięli udział m.in. Zbigniew Konieczek, dyrektor naczelny Newag SA, Krystian Wolak, założyciel firmy Event Experience oraz Artur Racicki, prezes Social Wifi sp. z o. o.

Twierdza Europa czy otwarty kontynent?

Kolejnymi elementami drugiego dnia były dyskusje: „Twierdza Europa czy otwarty kontynent? Jak powinna być kształtowana polityka migracyjna w Europie?” oraz „Liderzy jutra – jakiego typu liderów potrzebuje Europa?”. Ten drugi odbył się z udziałem m.in. prezydenta Macedonii Gjorge Ivanov, były minister spraw zagranicznych Malty Francis Zammit Dimech, były prezydent Słowenii Danilo Turk, senator oraz profesor ekonomii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie Paolo Guerrieri Paleotti. Na zakończenie dnia pojawił się gość specjalny Forum w postaci Beaty Szydło, wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość.

Młodzi liderzy na Forum w Krynicy-Zdroju

Ostatni dzień uczestnicy spędzili w Krynicy-Zdroju, gdzie dołączyli do słuchaczy XXV Forum Ekonomicznego. Obrady otworzyła premier Ewa Kopacz, która poruszyła kwestię polskiej pomocy dla uchodźców i samego problemu masowej imigracji.
Po przemówieniu premier Kopacz oraz sesji plenarnej odbyły się dwa panele dyskusyjne w ramach tegorocznego Get Inspired Fest towarzyszącemu Forum Ekonomicznemu Młodych Liderów: pierwszy z nich był poświęcony startupom jako katalizatorom przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, a drugi – innowacyjności oraz jej znaczeniu w dzisiejszych czasach.

Po długim i intensywnym dniu w Krynicy przyszedł czas na międzykulturowy wieczór i pożegnanie uczestników.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI Z WYDARZENIA

 

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów