Ruszył konkurs EDUinspiracje – Media


Od 1 sierpnia rusza konkurs dla dziennikarzy EDUinspiracje – Media, który ma na celu zaprezentowanie najlepszych materiałów podejmujących tematykę programów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej i EOG.

EDUinspiracje zawodowo w Łodzi


Łódź to miasto silnie kojarzone z przemysłem włókienniczym, natomiast według danych kuratorium obecnie w woj. łódzkim w szkołach zawodowych szkoli się trzech krawców rocznie. Dlaczego prestiżowy zawód, dający perspektyw na prace, dziś praktycznie wymiera?

Czy w przyszłości zabraknie inżynierów oraz naukowców?


Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w sektorze STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) rośnie. Przewiduje się, że do 2025 r. będzie dostępnych około 7 milionów miejsc pracy, z czego dwie trzecie powstanie w wyniku przejścia pracowników na emeryturę.

Kluczowe umiejętności poddane konsultacjom społecznym


Z danych Komisji Europejskiej wynika, że około 70 mln Europejczyków brakuje podstawowych umiejętności takich jak czytanie, pisanie i liczenie. Aż 40 proc. z nich nie ma wystarczających umiejętności cyfrowych[1]. Osoby takie są narażone na problem bezrobocia i ubóstwa. Aby niwelować proces wykluczenia społecznego, Komisja Europejska w 2016 roku przyjęła nowy kompleksowy europejski program na rzecz umiejętności. Pierwszym etapem sojuszu jest cykl konsultacji społecznych, który potrwa do 19 maja 2017 roku.

Erasmus+ Bus 20 lutego w Golubiu-Dobrzyniu


Trzy tysiące lokalnych liderów i przedstawicieli instytucji edukacyjnych, dwadzieścia miejscowości w całej Polsce oraz tysiące kilometrów. Tak właśnie wygląda trasa Erasmus+ Busa, który wyruszył w Polskę 11 stycznia 2017 r. Najbliższe spotkanie z podróżującymi na pokładzie busa ekspertami Narodowej Agencji Erasmus+ odbędzie się 20 lutego w Golubiu-Dobrzyniu, w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny (ul. PTTK 28) w godz. 11:30-14:00.

Jak przygotować ucznia do życia w społeczeństwie?


Około 250 osób reprezentujących instytucje oświatowe, w tym dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele kadry zarządzającej placówkami edukacyjnymi, wzięło udział w trzeciej konferencji z cyklu EDUinspiracje. Wydarzenie odbyło się 24 października w Jeleniej Górze.

Rozpoczynamy cykl konferencji EDUinspiracje. Pierwsza w Rzeszowie


EDUinspiracje to cykl konferencji regionalnych, których celem jest pokazanie, w jaki sposób skutecznie i efektywnie można wykorzystać fundusze europejskie na realizację zadań oświatowych w odwołaniu do priorytetów realizowanej reformy oświaty.