Nowy numer Europa Dla Aktywnych: Erasmus kończy 30 lat


Właśnie pojawił się nowy numer naszego kwartalnika “Europa dla Aktywnych”. Wydanie poświęcone jest 30-leciu programu Erasmus, który jest jednym z najważniejszych europejskich programów edukacyjnych. Od 1998 r. skorzystało z niego 240 tys. polskich studentów i pracowników naukowych. Gdyby wszyscy mogli się spotkać, zapełniliby trybuny czterech stadionów takich jak PGE Narodowy.

W tym numerze czytelnicy wybiorą się z nami do Orzysza, gdzie zawitał Erasmus+ Bus. To nowa inicjatywa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, związana z 30. rocznicą istnienia najbardziej popularnych programów mobilności edukacyjnej w Unii Europejskiej.

Mimo że program jest znany i ceniony, to dla wielu pozostaje wciąż nieodkrytym sposobem na pozyskanie środków na edukację i rozwój. Stąd właśnie pomysł na projekt “Erasmus+ Bus”. Bus z gronem ekspertów Fundacji na zaproszenie społeczności lokalnych odwiedza miejsowości we wszystkich zakątkach Polski.

W tym numerze nie zabraknie również ciekawych rozmów i opisów interesujących projektów. Gościem numeru jest Teodor Sobczak, lider Fundacji Innowatorium propagującej alternatywne metody edukacyjne z wykorzystaniem narzędzia SmileUrbo. Dzięki niemu młodzież uczy się postaw i aktywności demokratycznych takich jak przedsiębiorczości w kontekście zrównoważonego rozwoju, budowy kapitału społecznego i pracy w grupie.

Przeczytacie również o projekcie GOPR, który jest innowacyjny na skalę europejską. Dwuletni program E-learning jest skutecznym narzędziem podnoszenia kwalifikacji ratowników GOPR. W jego ramach powstał podręcznik do szkolenia ratowników górskich oraz platforma e-learningowa.

Dodatkowo dowiecie się również, jak reforma oświaty wpłynie na projekty Erasmus+ realizowane w gimnazjach oraz poznacie 10 zasad dobrego projektu eTwinning. Pochwalimy się również tym, że Polska zajęła trzecie miejsce w międzynarodowym badaniu satysfakcji programu Erasmus+. Łukasz Smogorowski zaprosi Was na rozmowę z Josephem Jamerem koordynatorem przedsięwzięcia Korpusu Solidarności.

To wszystko i dużo więcej w najnowszym numerze “Europy dla Aktywnych”! Zapraszamy do lektury!