Polka w gronie najlepszych nauczycieli na świecie


Na liście 50 kandydatów do Światowej Nagrody Nauczycielskiej 2016 po raz pierwszy znalazła się Polka. Jest nią Jolanta Okuniewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w szkole podstawowej w Olsztynie oraz ambasadorka programu eTwinning.

Nagroda nazywana jest „Noblem za nauczanie” [www.globalteacherprize.org]. Laureaci, oprócz tytułu, otrzymają również milion dolarów. Finałowa pięćdziesiątka została wyłoniona spośród 8 tys. nominacji i wniosków, które spłynęły ze 148 krajów z całego świata. – Znaleźć się w gronie 50 najlepszych na świecie nauczycieli to ogromny sukces – komentuje nauczycielka z Polski.

Jolanta Okuniewska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w klasach I-III w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. W roku szkolnym 2012/2013 za swoja pracę dydaktyczno-wychowawczą i osiągnięcia nauczycielka otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Jolanta Okuniewska pasjonuje się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, które wykorzystuje podczas prowadzenia zajęć z dziećmi. Dzięki jej staraniom uczniowie na lekcji korzystają z tabletów, interaktywnych tablic, aplikacji edukacyjnych. Polka od wielu lat jest ambasadorką programu eTwinning, który tworzy społeczność szkolną gromadzącą europejskie szkoły i przedszkola współpracujące za pomocą mediów elektronicznych. Okuniewska jest również dwukrotną laureatką krajowego konkursu eTwinning oraz zdobywczynią I miejsca w Europie w konkursie ,,Mój projekt eTwinning” w kategorii 6-12 lat w 2013 r. „Friends Fur-Ever” to tytuł projektu, który w dwa lata temu okazał się najlepszym europejskim projektem realizowanym w ramach eTwinning. Dzięki przedsięwzięciu, którego koordynatorem była Jolanta Okuniewska, dzieci nie tylko poznały nowe technologie i oswoiły się z językiem obcym, ale również uczyły się opieki nad zwierzętami oraz rozwijały swoją wrażliwość.

Nauczycielka chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Z myślą o innych nauczycielach przygotowała m.in. ebooka pt. Technologie są dla dzieci. Poradnik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jak sama przyznaje, zawód nauczyciela wiąże się z dużym poświęceniem, ale jest jednocześnie bardzo przyjemny.

Lista ścisłych finalistów, do której zakwalifikowanych zostanie 10 osób, zostanie ogłoszona w lutym. Finaliści pojadą na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się w marcu w Dubaju podczas Globalnego Forum Umiejętności i Edukacji, gdzie nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone na żywo. W zeszłym roku „Nobla za nauczanie” otrzymała nauczycielka ze Stanów Zjednoczonych.