
Erasmus był adresowany przede wszystkim do studentów i pracowników szkół wyższych. Studentom umożliwiał odbywanie za granicą studiów i praktyk, wykładowcom i kadrze administracyjnej pozwalał na wyjazdy w celach dydaktycznych i szkoleniowych. Program stwarzał też szkołom wyższym szerokie możliwości udziału w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Działania realizowane w programie Erasmus kontynuowane są w programie Erasmus+ Edukacja wyższa.
Erasmus pomagał polskim uczelniom umiędzynarodowić się i zmodernizować. Obecność w murach uczelni zagranicznych studentów i wykładowców oraz możliwość kształcenia studentów według programów opracowanych wspólnie z zagranicznymi placówkami to cenne źródła podniesienia jakości kształcenia. Erasmus pomógł zdobyć międzynarodowe doświadczenie tysiącom studentów i pracowników uczelni. Nie bez przyczyny mówi się dziś o pokoleniu otwartych na świat Europejczyków.
W latach 2007-2013 na stypendia dla studentów i pracowników oraz środki na organizację kursów intensywnych i intensywnych kursów języka polskiego jako obcego wydano ponad 280 mln euro. Dzięki temu potężnemu wsparciu kształcenie na polskich uczelniach nabrało bardziej międzynarodowego charakteru.
W programie Erasmus wspierane były następujące rodzaje działań:
Mobilność Edukacyjna Studentów i Pracowników Uczelni, w tym:
- wyjazdy studentów na studia w uczelni partnerskiej (od 3 miesięcy do roku);
- wyjazdy studentów na praktyki związane z programem studiów, realizowane w zagranicznych przedsiębiorstwach;
- wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów uczelni partnerskich;
- wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych, podnoszące kwalifikacje kadry uczelni.
Kursy intensywne, czyli moduły zajęć dydaktycznych przygotowanych dla międzynarodowych grup studentów przez nauczycieli i profesjonalistów pochodzących z różnych krajów.
Intensywne kursy języka polskiego jako obcego (EILC) dla zagranicznych studentów Erasmusa podejmujących w Polsce studia lub praktyki.
Wizyty przygotowawcze w programie Erasmus organizowane w celu:
- zawarcia nowych umów dwustronnych rozszerzających ofertę zagranicznych wyjazdów dla studentów i pracowników uczelni;
- znalezienia przedsiębiorstw stanowiących potencjalne miejsce odbywania praktyk przez studentów;
- zawiązania partnerstw w celu organizacji kursów intensywnych, wielostronnych projektów centralnych lub sieci akademickich.
Projekty wielostronne realizowane przez szkoły wyższe z różnych krajów, poświęcone np. opracowaniu nowych programów nauczania, modernizacji uczelni czy współpracy z otoczeniem zewnętrznym.
Sieci tematyczne dające możliwość udziału uczelni w ogólnopolskich projektach obejmujących instytucje ze wszystkich krajów uczestniczących w Erasmusie.
Uczestnicy projektów typu mobilność
– studenci
Uczestnicy projektów typu mobilność
– pracownicy uczelni
Budżet (w mln euro) – działania zdecentralizowane (mobilność, kursy językowe EILC, kursy intensywne)
Dowiedz się więcej o programie Erasmus: