
Od 2008 r. Szwajcaria bierze udział w programach, które mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej. Fundusz Stypendialny SCIEX został uruchomiony w 2009 r. w ramach Programu wymiany naukowej między Szwajcarią a dziesięcioma nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, SCIEX–NMSch na lata 2009-2016. Głównym celem projektów realizowanych w ramach Funduszu Stypendialnego jest utworzenie partnerstw naukowych, które rozwiną zdolności poszczególnych pracowników naukowych, a także doprowadzą do nawiązania lub zacieśnienia kontaktów między pracownikami naukowymi ze Szwajcarii oraz Polski.
W ramach realizowanego od 2009 r. Funduszu Stypendialnego SCIEX 135 polskich doktorantów i młodych uczonych otrzymało stypendia o wartości ogółem prawie 12 mln franków szwajcarskich na przeprowadzenie od 6– do 24-miesięcznych projektów mobilności naukowej w szwajcarskich instytucjach badawczych. Wśród tych projektów reprezentowane są różne obszary wiedzy, od zaawansowanych technologii badań nad polimerem produkowanym przez bakterie na drodze biotechnologicznej z surowców odnawialnych poprzez psychologiczne studium nad osobowością narcystyczną aż po badania w obszarze nauki o tańcu.
Program wymiany naukowej, w ramach którego realizowany jest Fundusz Stypendialny SCIEX, miał na celu zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w obrębie rozszerzonej Unii Europejskiej poprzez rozwijanie możliwości pracowników naukowych w nowych państwach członkowskich oraz propagowanie trwałych partnerstw 10 nowych państw członkowskich i Szwajcarii w zakresie badań naukowych.
Głównym celem projektów realizowanych w ramach Funduszu Stypendialnego SCIEX było utworzenie partnerstw naukowych, które:
- rozwiną zdolności poszczególnych pracowników naukowych (kapitał ludzki);
- będą wspierać postęp naukowy i innowacyjność (perspektywy naukowe);
- doprowadzą do nawiązania lub zacieśnienia kontaktów między pracownikami naukowymi (tworzenie sieci kontaktów).
Od początku działalności Fundusz Stypendialny SCIEX wzbudza duże zainteresowanie wśród naukowców, gdyż proponowane w jego ramach możliwości rozwoju kariery naukowej w najlepszych jednostkach badawczych na świecie stanowią bardzo atrakcyjną ofertę. Szwajcarskie stypendia otwierają polskim naukowcom drogę do międzynarodowej kariery. Wielu młodych badaczy przeprowadziło badania naukowe, czerpiąc korzyści wynikające z uczestnictwa w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku uczelni szwajcarskich, a także skorzystało z możliwości konsultacji z zagranicznymi ekspertami i dostępu do bogatego zaplecza naukowego.
Fundusz Stypendialny SCIEX był wdrażany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) inaczej zwanego Funduszem Szwajcarskim. Celem SPPW jest pomoc dla Polski udzielana w formie bezzwrotnego dofinansowania projektów realizowanych zarówno przez instytucje sektora publicznego, prywatnego, jak i organizacje pozarządowe. Łączna suma pomocy dla Polski wynosi ok. 489 mln CHF. Ramowa umowa w tej sprawie została podpisana przez ministrów obu państw w grudniu 2007 r. Fundusz Szwajcarski ma na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi podwzględem strukturalnym. Dofinansowanie przyznawane jest w czterech obszarach:
- bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform;
- środowisko i infrastruktura;
- sektor prywatny;
- rozwój społeczny i zasobów ludzkich.
Dowiedz się więcej o Funduszu Stypendialnym SCIEX: