WorldSkills Poland


EuroSkills 2018,

26-28 września, Budapeszt

– 36 konkurencji
– 600 zawodników
– 500 ekspertów
– 100 000 widzów

Polska reprezentacja na EuroSkills 2018 zmierzy się w 7 branżach:

– gastronomia
– florystyka
– fryzjerstwo
– mechatronika
– murarstwo
– tynkarstwo i sucha zabudowa
– ciesielstwo

EuroSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenie, odbywające się co dwa lata, którego zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. Jest odpowiednikiem konkursu WorldSkills, którego ostatnia edycja odbyła się w październiku 2017 roku w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). To największe tego rodzaju zawody.  Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji została nominowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do roli instytucji koordynującej przygotowanie Polski do udziału w konkursach WorldSkills oraz EuroSkills. Zadaniem FRSE jest wyłonienie zawodników oraz ekspertów, którzy będą reprezentować nasz kraj, a w przyszłości również przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów o skali globalnej.

W konkursie mogą wziąć udział najbardziej utalentowani uczniowie, laureaci olimpiad i innych konkursów branżowych pomiędzy 18 – 25 rokiem życia. Każdy kraj może zgłosić tylko jednego zawodnika/drużynę do konkurencji w danej edycji. Zawodnik może reprezentować kraj tylko raz w danej dyscyplinie. Ponadto, Polska jako członek organizacji WorldSkills ma możliwość desygnowania kandydatów na ekspertów (sędziów) zarówno w konkurencjach, w których rywalizują nasi reprezentanci jak i w pozostałych, w których konkurować będą uczestnicy z innych państw.