Rozsmakuj się w poznawaniu


Zwiedzanie – czyli co, oglądanie? Nie tylko! Wszak zwiedza się także słuchem, dotykiem czy podniebieniem, smakując narodowych potraw… Tak, jak w tym projekcie!

Od września 2013 do czerwca 2014 roku uczniowie czwartej klasy ze SP nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie podróżowali. Nie tylko palcem po mapie. Wędrowali po Francji, Grecji,  Łotwie, Rumunii i Wielkiej Brytanii, nie ruszając się ze szkolnych krzesełek. Podróżowali, wykorzystując wszystkie zmysły. Ten smakowity, dobrze brzmiący, przyjemny dla oka, ucha i… miły w dotyku projekt zatytułowany Sense Europe polegał na przybliżeniu dzieciom kultury i tradycji innych krajów. Z pomocą pięciu zmysłów.

Na początku był WZROK. Szkoły uczestniczące zostały dobrane w pary (Polsce przypadła Grecja), a uczniowie musieli przygotować dla swoich rówieśników – po angielsku, na kartce – opisy swojego wyglądu. Na tej podstawie kolega z zagranicy sporządzał… portret. Wzrokowy głuchy telefon! Efekty były nieraz zaskakujące. Trzeba też było zaprezentować flagę narodową i opisać (wykorzystano do tego aplikację PowerPoint) warte  odwiedzenia miejsca w ojczystym kraju.

Gdy nadeszła zima, zajęcia zdominowała tematyka Świąt Bożego Narodzenia. Czwartoklasiści  własnoręcznie wykonali piękne kartki świąteczne i  nagrywali kolędy. Powstała w ten sposób unikatowa kolekcja pieśni po angielsku i w językach narodowych. Trzeba było wytężać SŁUCH. Spisano księgę świątecznych przepisów. Podobnie  świętowano też Wielkanoc. Ale był SMAK!

Potem nadeszła kolej na ZAPACH. Uczniowie po angielsku napisali prace pt. My favourite smell. Były też ilustracje z podpisami. To zadanie wymagało użycia wyobraźni i wykorzystania nowych, nieoczywistych słów po angielsku. No, bo jak tu opisać aromat baby drożdżowej? Odurzający zapach kwitnącego w maju bzu?

No i wreszcie – DOTYK. Każda szkoła przed Wielkanocą, wraz z kartkami świątecznymi, wysłała ciekawy prezent – coś do dotykania, wąchania i smakowania. Były herbatki ziołowe i owocowe, czekolada…

– Oparcie projektu na idei pięciu zmysłów dało pole do rozwoju partnerom, a uczniom stworzyło całkiem naturalne okazje do zaangażowania się w działania projektowe. Dodatkowo do sukcesu  przedsięwzięcia przyczyniła się wyjątkowo zgodna ekipa nauczycieli z pięciu krajów – podsumowuje dr Elżbieta Gajek, juror konkursu Nasz projekt eTwinning 2015, w którym Sense Europe zajął pierwsze miejsce.

O sukcesie projektu świadczy nie tylko nagroda. Również jego rezultaty, takie jak quiz z pytaniami na temat poszczególnych narodowych prezentacji. No i zaskakująco wysoka – sięgająca 100 procent! – frekwencja na zajęciach z języka angielskiego. Podobno gorzkie łzy lali ci, którzy z powodu choroby nie mogli pójść do szkoły…

Najważniejszym owocem zrealizowanej inicjatywy jest jednak grupa uczniów, którzy zakochali się w języku angielskim, współpracy międzynarodowej, poznawaniu innych kultur. Oni na całe życie będą mieli oczy szeroko otwarte na to, co dzieje się wokół. O innych zmysłach nie wspominając.

Jagna Kaczanowska.