Spotkanie międzypokoleniowe młodzieży


Spotkanie międzypokoleniowe młodzieży, z udziałem Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza oraz Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, odbyło się 23 kwietnia 2012 r. w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV w Warszawie.

W trakcie spotkania minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, przypomniała, że niegdyś żyło się w wielopokoleniowych rodzinach, dzięki temu młodsi bez przeszkód mogli czerpać z doświadczenia starszych. Zdaniem Minister Szumilas w atmosferze solidarności między pokoleniami znacznie lepiej przebiega proces uczenia się. Według ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza w solidarności międzypokoleniowej najważniejsze jest to, że nie jest ona jednokierunkowa i wszystkie strony mogą nawzajem od siebie czerpać. „Od starszych możemy uczyć się życia, od młodszych nowinek technologicznych” – mówił minister Kosiniak-Kamysz.

Zaproszeni na międzypokoleniową lekcję seniorzy dowiedli, że można i warto być aktywnym, bez względu na wiek. Lekkoatletka i trzykrotna olimpijka Grażyna Rabsztyn powiedziała, że choć dołącza do elitarnego klubu „60+”, to nadal uczy się od starszych od siebie. Inżynier lotnictwa i varsavianista Paweł Elsztein oświadczył, że codziennie pisze, bo dzięki temu ćwiczy jak sportowcy. Do fascynacji sportem przyznał się Marian Żmuda, który zaczął biegać po przejściu na emeryturę, poza tym organizuje wycieczki w góry na Ukrainie. Z młodymi ludźmi nieustannie ma do czynienia Henryk Sowiński, były dyrektor VIII LO, który oprowadza po szkole pierwszoklasistów.

W tym roku Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej przebiega pod hasłem dialogu i spotkań między generacjami. Dlatego powstał projekt generations@school, który zachęca szkoły w Europie, aby około 29 kwietnia zorganizowały w swych placówkach spotkania z seniorami. Jednym z jego założeń jest m.in. przełamywanie stereotypów związanych z wiekiem, pokazanie, że starszy nie znaczy niewidzialny, a dojrzałość oznacza wiedzę i doświadczenie, które można przekazać młodszemu pokoleniu.

To niejedyne wydarzenie związane z Europejskim Dniem Solidarności Międzypokoleniowej organizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił konkurs Aktywni Babcia i Dziadek – mój pomysł na wolny czas na emeryturze. Jego celem jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów do napisania opowiadania, eseju lub komiksu o tym, jak może wyglądać ich życie za kilkadziesiąt lat, i jak przedstawiciele różnych pokoleń mogą się wspierać, by oswoić starość.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej MPiPS. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronach MPiPS, poza tym uczniowie, nauczyciele i szkoły mogą liczyć na nagrody finansowe i rzeczowe.