Trwają prace nad europejską platformą uczenia się dorosłych


Elektroniczna platforma uczenia się dorosłych w Europie – w skrócie EPALE – to nowa inicjatywa finansowana przez Komisję Europejską. Platforma jest najnowszą inicjatywą UE w ramach długofalowego zobowiązania do promowania wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Będzie dostępna dla nauczycieli, szkoleniowców i wolontariuszy oraz dla decydentów, badaczy i pracowników naukowo-dydaktycznych zajmujących się uczeniem się dorosłych.

EPALE zapewni szereg specjalnych narzędzi, które sprawią, iż stanie się główną witryną internetową w dziedzinie uczenia się dorosłych w Europie. Zaoferuje interaktywne sieci, dzięki którym użytkownicy z całej Europy będą mogli kontaktować się ze sobą, brać udział w dyskusjach i wymieniać się dobrymi praktykami.

Terminarz europejskich oraz krajowych wydarzeń pozwoli użytkownikom być na bieżąco z pojawiającymi się możliwościami rozwoju zawodowego. Kanał aktualności i obszerne artykuły czołowych ekspertów w uczeniu się dorosłych zapewnią użytkownikom EPALE dostęp do najnowszych wytycznych i debat dotyczących edukacji dorosłych.

EPALE będzie platformą wielojęzyczną, zatem użytkownicy w dowolnym państwie członkowskim będą w stanie w pełni korzystać z witryny i jej obszernych zasobów. Otwarte członkostwo w witrynie ułatwi użytkownikom nawiązywanie kontaktów z różnymi specjalistami, praktykami i wolontariuszami zajmującymi się uczeniem się dorosłych w Europie.

Każdy z uczestniczących krajów będzie udostępniać informacje, dane o wydarzeniach, zasoby itp. Witryna ma stać się stałym elementem pejzażu uczenia się dorosłych.

Przyszli użytkownicy już mogą się zaangażować, biorąc udział w sondażu opublikowanym w witrynie EPALE, który pomoże w kształtowaniu treści witryny.

Platforma EPALE jest finansowana przez Komisję Europejską i zarządzana za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Dostawcą jest Centralne Biuro, odpowiedzialne za organizację wydarzeń i innych działań w ramach EPALE.