Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konferencja NKN „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych”

23/02/2017, godz. 09:00 - 24/02/2017, godz. 19:00

Narodowy Kongres Nauki

Diagnoza jest powszechnie znana: polska nauka odstaje od światowej czołówki. Słaba aktywność i wyniki w konkursach grantowych European Research Council są wskaźnikiem niezdolności do proponowania przełomowych programów badawczych.

Niska pozycja Polski w europejskim rankingu innowacyjności jest w części skutkiem zbyt niskiego poziomu badań stosowanych i wdrożeniowych. Zwiększenie nakładów na badania naukowe, choć konieczne, jednak nie wystarczy. Potrzebna jest refleksja nad tym, jak dokonać zwrotu polskiej nauki ku badaniom przełomowym, zarówno podstawowym, jak i stosowanym.

23 i 24 lutego w Poznaniu polskie środowisko akademickie zastanawiać się będzie, jak zaradzić tym problemom. Administracja państwowa i środowiska akademickie muszą wypracować lepsze metody interwencji w naukę; trzeba przemyśleć politykę inwestycyjną, alokację środków finansowych (w tym mechanizmy finansowego wspierania doskonałości naukowej) i działania organizacyjne.

Nowy system musi inaczej traktować jednostki naukowo świetne niż „producentów punktów”, doceniać jakościowe aspekty twórczości naukowej, a nie tylko wymiar ilościowy. Poprawić trzeba system parametryzacji i kategoryzacji jednostek naukowych. Należy rozpoznać bariery instytucjonalne, które utrwalają przeciętność i zastanowić się jakie zmiany strukturalne e będą wspierać doskonałość naukową.

Konferencję razem z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza wspólnie z Polską Akademią Nauk. Więcej informacji na stronie www.nkn.gov.pl, tam też będzie można śledzić transmisję na żywo z konferencji.

Szczegóły

Start:
23/02/2017, godz. 09:00
Koniec:
24/02/2017, godz. 19:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
www.nkn.gov.pl

Organizatorzy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu

Miejsce

Uniwersytet im. Adama Mickiwicza w Pozaniu, Coll. Minus
ul. Wieniawskiego 1
Poznanń, wielkopolskie 61-712 Polska
+ Google Map