Wyłoniono laureatów konkursu EDUinspiracje – Media 2015


Czy unijne projekty edukacyjne mogą być tematem interesującego artykułu prasowego lub audycji radiowej? Oczywiście! Udowodnili to laureaci tegorocznej edycji konkursu EDUinspiracje – Media. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas gali, która odbyła się 24 listopada w Warszawie.

Konkurs EDUinspiracje – Media skierowany jest do dziennikarzy zajmujących się tematyką edukacyjną i społeczną, którzy w swoich materiałach prezentują cele i rezultaty takich programów jak Erasmus+, eTwinning, Eurodesk czy Europass , programów „Uczenie się przez całe życie” i „Młodzież w działaniu” (które zostały już zakończone) oraz popularyzują ideę uczenia się przez całe życie.
– W tym roku po raz pierwszy wręczamy nagrody w konkursie EDUinspiracje Media, aby wyróżnić dziennikarzy, którzy wspierają międzynarodowe programy edukacyjne – wyjaśnił dyrektor generalny FRSE Mirosław Marczewski podczas gali.
W trakcie uroczystości nagrody odebrało 5 dziennikarzy. W gronie laureatów znaleźli się: Bernadeta Szczypta (Polskie Radio Rzeszów), Katarzyna Kornet (Czwórka Polskie Radio), Aneta Kunowska („Cogito”), Tomasz Paziewski (Radio Kampus) oraz Kazimierz Netka (Aktualnosciturystyczne.pl). Zwycięzcy zostali wyłonieni w 4 kategoriach konkursowych: Unijne projekty – odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa; Zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych; Inicjatywy wpływające na życie społeczności lokalnej; Reportaż z działań projektowych.
W 2015 r. do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt materiałów dziennikarskich. – Ocenialiśmy różnorodne prace, reprezentujące zróżnicowane techniki oraz gatunki dziennikarskie i oczywiście podejmujących całe spektrum zagadnień, podzielonych na cztery kategorie tematyczne. Choć oczywiście kapituła musiała dokonać wyboru laureatów nagród, co wcale nie było takie łatwe, to jednak nie będzie wcale przesadą, jeśli z całą stanowczością stwierdzę, że wszyscy uczestnicy tegorocznej, pierwszej edycji konkursu okazali się jego zwycięzcami – komentuje prof. dr hab. Dariusz Rott, przewodniczący Kapituły Konkursu EDUinspiracje – Media.

Organizator konkursu
Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+. FRSE jest jedyną w Polsce instytucją z tak ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu kilkunastoma edukacyjnymi programami europejskimi. W latach 2007-2013 koordynowała w Polsce programy „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz „Młodzież w działaniu”. Wiarygodność Fundacji przełożyła się
na zaufanie, jakim ją obdarzono, powierzając jej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ na lata 2014-2020.

LISTA LAUREATÓW

Kategoria Reportaż z działań projektowych
Bernadeta Szczypta
(Polskie Radio Rzeszów, audycja radiowa pt. Nie zwracają na nich uwagi)

Kategoria Zagraniczne wyjazdy w celach edukacyjnych

Katarzyna Kornet
(Czwórka Polskie Radio, audycja pt. Studenci w świat wzięci)

Aneta Kunowska
(„Cogito”, cykl materiałów prasowych pt. Erasmusowcy, Studia po estońsku i włosku, W południowych i północnych klimatach)

Kategoria Unijne projekty – odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi współczesna Europa

Tomasz Paziewski
(Radio Kampus, audycja pt. Europass)

Kategoria Inicjatywy wpływające na życie społeczności lokalnej

Kazimierz Netka
(Aktualnosciturystyczne.pl, artykuł pt. Młodzi Pomorzanie ruszyli w świat. Młodzież świata dostrzegła Pomorze)

Wyróżnienie

Krystyna Nita (cykl artykułów na portalu Wiadomosci24.pl)