Zysk małym kosztem


Przed nami ostatnie w tej edycji programu terminy składania wniosków o dofinansowanie wyjazdów na zagraniczne szkolenia dla kadry edukacji dorosłych.

Jak zawsze w takiej sytuacji pojawiają się pytania: może warto spróbować swoich sił? Ale co zrobić, żeby zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania w obliczu dużej konkurencji? Wbrew pozorom recepta na sukces jest całkiem prosta! Wystarczy trochę czasu na przemyślenie swoich potrzeb szkoleniowych i koncepcji wyjazdu oraz dokładne zapoznanie się z zasadami programu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich. Niektóre wydają się oczywiste, ale jak wynika z naszych doświadczeń – warto je przypomnieć.

  1. Zapoznaj się zasadami danej akcji mobilnościowej – w programie Grundtvig funkcjonują 3 akcje, w ramach których dofinansowywane są wyjazdy na różne formy szkoleniowe, o różnej długości trwania. Sprawdź, czy jesteś osobą uprawnioną w danej akcji.
  2. Znajdź szkolenie albo zaplanuj wyjazd na praktykę „szytą na miarę” – nie tylko interesujące i odbywające się w atrakcyjnym miejscu, ale zgodne z profilem zawodowym i z celami programu Grundtvig. W przypadku braku lub niskiej zgodności wniosek nie będzie poddawany dalszej ocenie jakościowej i zostanie odrzucony.
  3. Jeśli wybierasz szkolenie spoza europejskiego katalogu dla programów Grundtvig i Comenius, upewnij się, że spełnia ono wymogi programu i akcji. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj to z  Narodową Agencją. Pamiętaj też, że wybór szkolenia z katalogu nie stanowi gwarancji dofinansowania wniosku. Warto też wybierać szkolenia będące wynikiem projektów centralnych Grundtviga.
  4. Zwróć uwagę na program szkolenia, proponowane metody i intensywność zajęć. Te aspekty także są poddawane ocenie jakościowej wniosku.
  5. Przystępując do przygotowania wniosku, upewnij się, jaką dokumentację musisz zgromadzić i ile czasu na to potrzebujesz. Nie polegaj jedynie na informacjach przekazywanych przez organizatora szkolenia/organizację goszczącą – sprawdzaj wszystko na stronie internetowej Narodowej Agencji.
  6. Zapoznaj się dokładnie z pytaniami w formularzu wniosku, przemyśl wstępnie jego koncepcję i sposób uzasadnienia wyboru szkolenia. Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę.
  7. Nie kopiuj zapisów z wniosku koleżanki/kolegi ani nie korzystaj z pomocy pośredników, którzy odpłatnie przygotowują wnioski.
  8. Pisząc wniosek, bierz pod wagę kryteria oceny jakościowej opublikowane na stronie internetowej Narodowej Agencji.
  9. Sprawdź, które punkty wniosku są szczególnie istotne dla oceny wniosku. Weź pod uwagę, że dla ekspertów oceniających wnioski przesłana dokumentacja jest jedynym źródłem informacji o wnioskodawcy – o charakterze pracy, potrzebach szkoleniowych, planach wykorzystania zdobytej wiedzy na rzecz dorosłych słuchaczy i organizacji macierzystej. Staraj się więc pisać w wyczerpujący i konkretny sposób.

Karolina Milczarek
program Grundtvig