Ruszyła Rejestracja na II FORUM EDUKACJI DOROSŁYCH


21 listopada odbędzie się II Forum Edukacji Dorosłych organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i działające w jej ramach Krajowe Biuro EPALE. Konferencja jest dedykowana osobom, które zawodowo zajmują się edukacją dorosłych lub interesują się tym zagadnieniem.

Nowy numer „Europy dla Aktywnych” już dostępny


Na jesienną chandrę polecamy trzeci w tym roku numer „Europy dla Aktywnych”. Tym razem poruszamy temat Partnerstwa Wschodniego. Polska ma być bramą do Unii dla naszych wschodnich sąsiadów, a dzięki programowi Erasmus+ oraz bilateralnym działaniom Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji postulat ten jest wcielany w życie.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na VII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw!


VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz towarzyszące mu Targi Biznes Expo są coraz bliżej. Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie eksperckiej zaplanowanej na 20 października w godzinach 11.30 – 13.30 „Jak wspierać dialog edukacji z biznesem? Promocja i rozwój oraz dopasowanie do potrzeb rynkowych kształcenia zawodowego”. Podczas debaty dowiecie się między innymi: jakie kompetencje są poszukiwane przez pracodawców, jaka jest rola pracodawców w kształceniu zawodowym i szkolnictwie wyższym, a także jak wygląda międzynarodowa współpraca partnerska na przykładzie programu Erasmus+.

Sukces Biegu Erasmusa


Bieg Erasmusa, zorganizowany z okazji 30-lecia programu oraz w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu ukończyły 34 sześcioosobowe sztafety, czyli 204 osoby, w tym: 104 mężczyzn, 100 kobiet. Chyba w żadnym jeszcze biegu w Polsce nie było tak wyrównanego składu! Wystartowały także drużyny zagraniczne, z Gruzji, Rosji, Białorusi, nie zabrakło też erasmusowych studentów z innych krajów: m.in. Węgier, Francji, Hiszpanii.

Stoisko Ready, Study, Go! Poland najlepszym stoiskiem zagranicznym na targach edukacyjnych w Baku!


W niedzielę zakończyły się 11 Międzynarodowe Targi Edukacyjne w Baku (Azerbejdżan). Polskę reprezentowało 10 uczelni, a samo stoisko było jednym z kilkunastu zagranicznych wystawców. W trakcie targów nasze stoisko odwiedził Ambasador Marek Całka oraz Minister Edukacji Azerbejdżanu Mikayil Jabbarov.

Dodatkowo, przedstawiciele uczelni, FRSE oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polski mieli okazję spotkać się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami Polonii oraz Konsulem – Sylwestrem Rudym. Podczas  spotkania omawiano możliwości edukacyjne dla mniejszości polskiej w Azerbejdżanie.

Kolejnym ciekawym punktem programu było spotkanie polskich i azerbejdżańskich uczelni, zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Azerbejdżanu. Celem spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami.

Polskie uczelnie reprezentowały:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina
 • Wyższa Szkoła Bankowa z Poznania
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny
 • Politechnika Gdańska
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji z Lublina
 • Collegium Civitas z Warszawy
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania z Warszawy
 • Uniwersytet Ekonomiczny z Poznania
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia

oraz

 • Urząd Miasta Poznania, Wydział Rozwoju
 • Urząd Miasta Lublina

Konferencja „Nauczyciel języka we współczesnym świecie − oczekiwania, wyzwania, perspektywy”


300 uczestników, ponad 20 panelistów z Polski i Europy, 2 sesje plenarne i 3 panele dyskusyjne – tak można podsumować konferencję zorganizowaną 25 września w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zatytułowaną „Nauczyciel języka we współczesnym świecie – oczekiwania, wyzwania, perspektywy”. Jak co roku, organizatorem konferencji była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a okazją – obchody Europejskiego Dnia Języków.

Młodzi liderzy chcą zmieniać świat!


Prawie 400 uczestników z 43 krajów, 9 inspirujących warsztatów z praktykami biznesu, nauki i polityki oraz menedżerami, ponad 10 kluczowych debat i paneli dyskusyjnych, tysiące rozmów w kuluarach, a także spotkania z najważniejszymi polskimi i europejskimi decydentami – tak w dużym skrócie można podsumować XII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (FEML) w Nowym Sączu, które 7 września 2017 r. przeszło do historii.

Weź udział w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych 2017 i Odkryj Swój Talent!


Po ogromny sukcesie jakim była pierwsza edycja European Vocational Skills Week, Komisja Europejska postanowiła kontynuować tą inicjatywę, która w sposób szczególny adresowana jest do instytucji działających w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Ma ona na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego a ten cel ma zostać osiągnięty poprzez zorganizowanie szeregu spotkań, gdzie ich uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować przykłady dobrych praktyk, podzielić się innowacyjnymi pomysłami a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z sektora VET.

Językowa Wieża Babel


We wrześniu po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Języków. Jednym z wydarzeń promujących wielojęzyczność i nauczanie języków obcych jest konferencja Nauczyciel języka we współczesnym świecie – oczekiwania, wyzwania, perspektywy, która odbędzie się 25 września 2017 roku.

Ruszył konkurs EDUinspiracje – Media


Od 1 sierpnia rusza konkurs dla dziennikarzy EDUinspiracje – Media, który ma na celu zaprezentowanie najlepszych materiałów podejmujących tematykę programów edukacyjnych finansowanych ze środków Unii Europejskiej i EOG.