Apka na wyjeździe – co zainstalować w telefonie?
Nowe miasto, znajomości, obcy język, meandry komunikacji miejskiej, a do tego… studia! To sporo nawet dla dobrze zorganizowanych. Sprawdźcie aplikacje, które pomogą wam się odnaleźć na Erasmusie.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
„Europa dla Aktywnych” to kwartalnik dla beneficjentów programów edukacyjnych i młodzieżowych realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
– Erasmus otworzył mi okno na świat, zadziałał jak zastrzyk radości – mówi Karina Mrowiec, która po powrocie z Niemiec złapała wiatr w żagle i nabrała odwagi, by spełnić marzenie o życiu w chmurach. Została stewardesą i już od siedmiu lat zwiedza świat. Wyjazd na Erasmusa okazał się przełomowy również w przypadku diwy operowej Ewy Płonki. – Uświadomił mi, że nie powinnam rezygnować z marzeń, czyli ze śpiewu – tłumaczy. Zanim wyruszyła do Norwegii, myślała, że będzie pianistką. Po powrocie jednak znalazła w sobie siłę, by znowu zacząć śpiewać i dziś podbija sceny na całym świecie. O poerasmusowej rewolucji może też mówić Anna Krause, która podczas praktyk w krajach bałkańskich zakochała się w tym regionie i zdecydowała się zamieszkać w Czarnogórze. Również 24-letni Wojciech Nazar, najmłodszy doktor w Polsce, wymienia liczne zalety takich wyjazdów, a wśród nich możliwość doskonalenia znajomości języków obcych. Jak podkreśla, podczas dwóch pierwszych tygodni praktyk za naszą zachodnią granicą dokształcił się bardziej, niż przez dwa lata nauki języka w domu.
O atutach międzynarodowych mobilności opowiadają też pracownicy polskich uczelni, zarówno ci zajmujący się dydaktyką, jak i np. bibliotekarze. W tym numerze można też przeczytać, w jaki sposób międzynarodowe projekty wspierają seniorów, migrantów, uczniów nieradzących sobie ze szkolnymi trudnościami oraz rodziców osób z niepełnosprawnościami. Piszemy także m.in.: o kompletowaniu kadry na wrześniowe igrzyska umiejętności EuroSkills 2023, pierwszym w historii naborze wniosków na mobilności kadry sportowej oraz jubileuszu Eurodesku. Zapraszamy do lektury!
Wybierz
filtry:
lub
Albo wpisz
frazę:
Apka na wyjeździe – co zainstalować w telefonie?
Nowe miasto, znajomości, obcy język, meandry komunikacji miejskiej, a do tego… studia! To sporo nawet dla dobrze zorganizowanych. Sprawdźcie aplikacje, które pomogą wam się odnaleźć na Erasmusie.
Każdy zagraniczny wyjazd poszerza horyzonty
– Bariera językowa nie jest żadną przeszkodą, jeśli człowiek ma w sobie odwagę – mówi Patryk Rudziński, który dzięki programowi Erasmus mógł obserwować, jak pracują lekarze w Niemczech i Austrii.
Rodzice wychodzą z cienia
Jak odnaleźć w sobie piękno, gdy jest się zmęczonym codziennym życiem? Odpowiedzi na to pytanie szukali rodzice osób z niepełnosprawnościami. Powstała niezwykła, barwna mozaika zdjęć ludzi, którzy zazwyczaj stoją w cieniu swoich dzieci.
Wśród fabryk i pałaców – spacer po Łodzi
Najdłuższa fontanna w Europie, największy w Polsce mural oraz jeden z kilku ostatnich fotoplastikonów na świecie – to wszystko można zobaczyć w Łodzi. W 2021 r. otwarto tu pierwsze w kraju Muzeum Światła, a w tym roku powstanie jedyne w Polsce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
Zaproś emeryta do projektu
Jak angażować seniorów w projekty Erasmusa+? Dobrymi praktykami dzielą się Jolanta Wołągiewicz i Jan Oniszczuk, eksperci ds. edukacji osób starszych realizujący międzynarodowe przedsięwzięcia.
Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu
Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.
Siedem lat w chmurach
30-letnia Karina Mrowiec od siedmiu lat pracuje jako stewardesa. Na koncie ma już ponad 500 lotów i kilkaset wypraw z plecakiem, podczas których zobaczyła siedem cudów świata. A to wszystko dzięki Erasmusowi!
Najmłodszy doktor w Polsce
Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?
Europa dla Aktywnych 1/2023
Europa dla Aktywnych 4/2022
Europa dla Aktywnych 3/2022
Europa dla Aktywnych 2/2022
Europa dla Aktywnych 1/2022
Europa dla Aktywnych 4/2021
Europa dla Aktywnych 3/2021
Europa dla Aktywnych 2/2021
Europa dla Aktywnych 1/2021
Europa dla Aktywnych 4/2020
Europa dla Aktywnych 3/2020
Europa dla Aktywnych 2/2020
Europa dla Aktywnych 1/2020
Europa dla Aktywnych 4/2019
Europa dla Aktywnych 3/2019
Europa dla Aktywnych 2/2019
Europa dla Aktywnych 1/2019
Europa dla Aktywnych 4/2018
Europa dla Aktywnych 3/2018
Europa dla Aktywnych 2/2018
Europa dla Aktywnych 1/2018