Prezydencjalna podróż pełna wrażeń
Zakończyła się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Po raz drugi w historii Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji odegrała istotną rolę w organizacji najważniejszych wydarzeń.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
„Europa dla Aktywnych” to kwartalnik dla beneficjentów programów edukacyjnych i młodzieżowych realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
W nowym numerze „Europy dla Aktywnych” zapraszamy do przeglądu wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji – poświęciliśmy im aż 14 stron! Lekturę, przedstawiającą kluczowe działania i osiągnięcia tego półrocza, warto rozpocząć od rozmowy z ministrą edukacji Barbarą Nowacką oraz od refleksji dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nie ograniczamy się do relacji – pokazujemy konkretne efekty, które znalazły odbicie w oficjalnych dokumentach Rady UE. Jak te ustalenia przełożą się na rzeczywistość ? Czas pokaże.
Myślicie już o nowej perspektywie programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności? Relacjonujemy ogólnopolskie konsultacje dotyczące przyszłości ww. programów po 2027 roku, które odbyły się w Poznaniu. Czego oczekują beneficjenci? Większego budżetu, prostszych zasad, lepszej promocji rezultatów projektów i powrotu wolontariatu seniorów? Zajrzyjcie do kwartalnika po więcej.
Sprawdzamy także, co dzieje się na europejskich uczelniach – czy wspólny dyplom w ramach Uniwersytetów Europejskich jest w zasięgu ręki? I czy Erasmus+ wróci na Wyspy?
A tych, których interesuje neuroróżnorodność, zachęcamy do przeczytania wywiadu z dr Agnieszką Wąsik – badaczką i edukatorką, która dzieli się własnym doświadczeniem i praktycznymi wskazówkami, jak skutecznie realizować projekty Erasmusa+ z udziałem osób neuroatypowych.
Zapraszamy do lektury!
Wybierz
filtry:
lub
Albo wpisz
frazę:
Prezydencjalna podróż pełna wrażeń
Zakończyła się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Po raz drugi w historii Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji odegrała istotną rolę w organizacji najważniejszych wydarzeń.
Dialog o przyszłości Erasmusa+
Większego budżetu i uproszczenia zasad, promocji innowacyjnych rezultatów projektów, powrotu wolontariatu dla seniorów – tego chcieliby beneficjenci w kolejnej perspektywie programu Erasmus+.
Uniwersytety Europejskie na rzecz umiędzynarodowienia
– Potrzebujemy finansowania, zaufania i czasu – przekonywali we Wrocławiu przedstawiciele sojuszy EUI. – A my musimy mieć pewność, że z etapu testów Uniwersytety przejdą do osiągania rezultatów – odpowiadali przedstawiciele Komisji Europejskiej
Branżowe Centra Umiejętności - szansa dla zawodowców
Polska prezydencja w Radzie UE była okazją do zaprezentowania przez FRSE Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Rozmawiano o nich podczas Spotkania Dyrektorów Generalnych ds. Kształcenia i Szkolenia Zawodowego, zorganizowanego w maju w Katowicach
Mniej biurokracji, więcej szans
Zachowanie szerokiego zakresu działań programu Erasmus+, aktywne włączanie do niego osób z mniejszymi szansami oraz dalsza decentralizacja działań – to postulaty majowego spotkania dyrektorów NA programu Erasmus+ i EKS w Sopocie.
Nie rzucać słów na wiatr
Musimy realizować to, o czym rozmawiamy z młodzieżą - wywiad z ministrą edukacji Barbarą Nowacką, która uczestniczyła w Unijnej Konferencji Młodzieżowej w Lublinie
Europa młodych głosów
Efekty polskiej prezydencji w obszarze młodzieży znalazły już swoje odzwierciedlenie w dokumentach KE. W maju Rada UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu przyjęła konkluzje z marcowej Unijnej Konferencji Młodzieżowej, współorganizowanej przez FRSE
Diagnoza systemu informacji dla młodzieży
Powiedzieć, że brakuje nam spójnego systemu informacji młodzieżowej, to jak nic nie powiedzieć. Ale to nie znaczy, że należy kopać fundamenty pod cały system! Mamy wiele elementów, które trzeba znaleźć, uspójnić i skoordynować… Tylko dlaczego to idzie tak opornie?
Europa dla Aktywnych 2/2025
Europa dla Aktywnych 1/2025
Europa dla Aktywnych 4/2024
Europa dla Aktywnych 3/2024
Europa dla Aktywnych 2/2024
Europa dla Aktywnych 1/2024
Europa dla Aktywnych 4/2023
Europa dla Aktywnych 3/2023
Europa dla Aktywnych 2/2023
Europa dla Aktywnych 1/2023
Europa dla Aktywnych 4/2022
Europa dla Aktywnych 3/2022
Europa dla Aktywnych 2/2022
Europa dla Aktywnych 1/2022
Europa dla Aktywnych 4/2021
Europa dla Aktywnych 3/2021
Europa dla Aktywnych 2/2021
Europa dla Aktywnych 1/2021
Europa dla Aktywnych 4/2020
Europa dla Aktywnych 3/2020
Europa dla Aktywnych 2/2020
Europa dla Aktywnych 1/2020
Europa dla Aktywnych 4/2019
Europa dla Aktywnych 3/2019
Europa dla Aktywnych 2/2019
Europa dla Aktywnych 1/2019
Europa dla Aktywnych 4/2018
Europa dla Aktywnych 3/2018
Europa dla Aktywnych 2/2018
Europa dla Aktywnych 1/2018