treść strony

Uwolnij swój potencjał

W kwietniu czekają nas dni pełne wydarzeń i działań, które przekroczą granice państw. Europejski Tydzień Młodzieży 2024 to okazja dla młodych Europejczyków, aby zabrali głos w sprawach, które ich dotyczą

  • Tegooczne hasło brzmi: "Uwolnij swój potencjał: Wyraź swoją wizję”

Inauguracja Europejskiego Tygodnia Młodzieży (ETM) 2024 odbędzie się w sercu europejskiej demokracji – czyli w siedzibie Parlamentu Europejskiego (PE) w Brukseli 12 kwietnia 2024 roku. ETM potrwa do 19 kwietnia, ale niektóre z wydarzeń pod jego egidą rozpoczną się wcześniej, a zakończą później.

Ta wielodniowa impreza organizowana pod hasłem „Voice your vision” („Uwolnij swój potencjał: Wyraź swoją wizję”) ma za zadanie zmobilizować młodych ludzi i postawić przed nimi wyzwanie: by skorzystali z możliwości kształtowania otaczającego ich świata, wyrażania opinii oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżających się wyborów europejskich. I to właśnie wybory do PE znajdą się w centrum debaty podczas ETM – jako podkreślenie, że znaczenie ma każdy głos, a przyszłość Europy zależy od młodych ludzi.

ETM w Brukseli rozpocznie się sesją plenarną, po której będą miały miejsce sesje grupowe, prezentujące tematy strategiczne i historie sukcesu młodych ludzi. Tego też dnia przed Parlamentem Europejskim będzie można odwiedzić stoiska informacyjne, by dowiedzieć się więcej o możliwościach oferowanych młodzieży przez programy unijne.

Wspólnie dla demokracji 
W Polsce ETM wystartuje już 8 kwietnia. Będzie to start dosłowny, bo na trasę tego dnia ruszą uczestnicy VIII Biegu Erasmusa+, organizowanego przez FRSE pod hasłem „Wspólnie dla demokracji”. Będzie to bieg niecodzienny, bo w formule online – biegać będzie można w całym kraju, a następnie przesłać wyniki z aplikacji. Do udziału zaproszone są czteroosobowe sztafety. Informacje o rozpoczęciu rejestracji pojawią się już wkrótce na kanałach społecznościowych.

W tym roku w ramach ETM dodatkowego znaczenia nabierają wydarzenia regionalne, w które zaangażowane będą działające w całej Polsce Centra Innowacji Erasmus+ InnHUB oraz punkty sieci Eurodesk, zajmującej się informacją młodzieżową i edukacją obywatelską. I tak od 15 do 19 kwietnia Centra InnHUB zapraszają na zajęcia i warsztaty tematyczne – m.in. na uczelniach we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie. Wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład lekcje europejskie, przygotuje Eurodesk.

Zakończeniem Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Polsce będzie Europejskie Forum Młodych Liderów (EFML), duża międzynarodowa impreza, planowana w dniach 17–19 kwietnia w Warszawie (Centrum Nauki Kopernik). Forum skupi młodych pracowników młodzieżowych, którzy angażują się w promowanie uczestnictwa młodzieży i aktywnego obywatelstwa w Polsce oraz krajach Partnerstwa Wschodniego, m.in. na Ukrainie, w Gruzji czy Armenii. Będzie okazja do zaprezentowania działań i inicjatyw, które mogą stanowić wkład w szerszą dyskusję na temat demokracji i wartości europejskich. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję nawiązać kontakt z działaczami społeczeństwa obywatelskiego i liderami opinii z całej Europy. Forum stworzy przestrzeń wymiany opinii nie tylko osobom z Polski i innych krajów UE, ale też państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.

…i Europy
Europejski Tydzień Młodzież organizowany jest przez Komisję Europejską co dwa lata. Jest okazją do podniesienia świadomości na temat zaangażowania młodych ludzi w procesy decyzyjne, prezentacji ich talentów i projektów oraz promowania dialogu między młodzieżą a politykami. Tegoroczny Europejski Tydzień Młodzieży ma cztery główne cele. Po pierwsze – popularyzowanie aktywnego obywatelstwa, czyli zachęcanie młodzieży do udziału w wyborach oraz do angażowania się w życie społeczne. Po drugie – podkreślanie osiągnięć polityki młodzieżowej KE, czyli wskazywanie istoty działań podejmowanych na rzecz młodych ludzi. Po trzecie – promowanie unijnych programów i inicjatyw, tj. Erasmusa+ czy Europejskiego Korpusu Solidarności. I po czwarte – zwracanie uwagi na priorytety, jak ekologia czy włączenie cyfrowe.

W tym świetle Europejski Tydzień Młodzieży jawi się jako mobilizacja młodych umysłów do tego, aby zmieniać świat, bo przyszłość Europy leży w rękach jej młodych obywateli.

Wszelkie aktywności dla młodzieży, na przykład lekcje wychowawcze w szkole, pokazy filmów, warsztaty o Unii Europejskiej czy gry terenowe w ramach ETM, będzie można rejestrować na stronie: youth.europa.eu/youthweek_pl#eyw-youth-events.