Mobilne Centrum Edukacyjne ponownie rusza edukacyjną trasę po Polsce.


Zanim Mobilne Centrum Edukacyjne ruszy ponownie w swoją edukacyjną trasę po Polsce trzeba dobrze się do tego przygotować.

Obecnie zespół MCE pracuje nam zaplanowaniem kalendarza wyjazdów wiosna/lato 2020. Zainteresowanie udziałem MCE w organizowanych przez Was wydarzeniach z roku na rok jest coraz większe. Z czego niezmiernie się cieszymy. Na tą chwilę mamy już zaplanowanych średnio 5 wyjazdów w miesiącu. Niedługo zdradzimy, jakie miasta odwiedzimy w tym roku. Zapraszamy do śledzenia informacji na naszym FP i stronie www.

Instytucje, które chcą zaprosić MCE powinny pamiętać, że główną grupą docelową warsztatów jest kadra pedagogiczna. Podmiot, który chciałby gościć MCE powinien wypełnić wniosek o wizytę MCE.

Wniosek można znaleźć na stronie internetowej Mobilnego Centrum Edukacyjnego

European Vocational Skills Week 2020


W tym roku po raz piąty spotkamy się na European Vocational Skills Week. Już cieszymy się na główne uroczystości, które odbędą się od 9 do 13 listopada w Berlinie.

Wszystkich entuzjastów kształcenia i szkoleń zawodowych zapraszamy do zapoznania się w najnowszym numerem newslettera, w którym Komisja Europejska przedstawia priorytety związane z tym wydarzeniem.

Uwaga! Konkurs – Czekamy na Twoje hasło przewodnie dla jubileuszowej edycji konkursu EDUinspiracje!


Weź udział w konkursie! Pokaż swoją kreatywność! Zaproponuj hasło w konkursie EDUinspiracje!

Chcesz wziąć udział w konkursie? To proste! Wystarczy, że zgłosisz hasło przewodnie i prześlesz go na adres mailowy: eduinspiracje@frse.org.pl. W tytule maila należy wpisać „Hasło konkursowe”, a w treści maila, proszę wskazać autora hasła oraz dane kontaktowe.

Konkurs trwa od 11 do 19 lutego!
Czekają atrakcyjne nagrody!

Więcej informacji na stronie eduinspiracje.org.pl

WorldSkills Poland na zawodach National Skills Portugalia


Wczoraj rozpoczęły się zawody National Skills Portugalia, w których startują zawodniczki WorldSkills Poland!.

Na hali o powierzchni konkursowej 8000m2 w 44 różnych konkurencjach zmierzy się łącznie 400 zawodników.

To już 44 edycja tego wydarzenia, a wraz z nim obchodzimy 70-lecie Worldskills Portugal.

Trzymajcie kciuki za naszą drużynę!

Spotkanie informacyjne w Regionalnych Punktach Informacyjnych FRSE


Regionalne Punkty Informacyjne FRSE to jednostki, których celem jest docieranie z informacją o edukacyjnych programach unijnych, i nie tylko, we wszystkie regiony Polski, w szczególności
do mniejszych miejscowości, które do tej pory nie korzystały z możliwości m.in. takich programów, jak Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności, PO WER (Ponadnarodowa Mobilność Uczniów, Projekt Szansa), program Edukacja, eTwinning.

Zapraszamy na najbliższe spotkania informacyjne RPI.

Data Miejsce/RPI
11 luty 2020 r. Spotkanie informacyjne programu Erasmus+ Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego z siedzibą w Łodzi  – RPI
20 luty 2020 r. Program E+ sektor Młodzież (Wprowadzenie + zasady formalne) Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie – RPI
25-26 luty 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim – RPI
28 luty 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku – RPI
6-7-8 marca 2020 r. Wielkopolskie Targi Edukacyjne (Stoisko wystawienniczego RPI) Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie – RPI
19 marca 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Kuratorium Oświaty w Opolu – RPI
24 marca 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie
26 marca 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie
6 kwietnia 2020 r. Spotkanie informacyjne RPI Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku – RPI

Brexit nie wpłynie na realizację edukacyjnych programów unijnych


Po ratyfikacji Umowy o Wystąpieniu przez Wielką Brytanię i Parlament Europejski, Brexit wszedł w życie z dniem 01.02.2020r. Okres przejściowy zakończy się 31.12.2020r.

Umowa o Wystąpieniu przewiduje udział Zjednoczonego Królestwa w bieżących programach na lata 2014–2020, w tym Erasmus + i Europejskim Korpusie Solidarności, do czasu zamknięcia programów, co oznacza, że ​​beneficjenci z Wielkiej Brytanii mogą nadal uczestniczyć w dotacjach przyznawanych na podstawie obecnych rozporządzeń do czasu zakończenia wszystkich działań , nawet jeśli nastąpi to po 2020r.
W związku z tym Rozporządzenie Awaryjne Erasmus+(19.03.2019r.) i Ogólna Regulacja Awaryjna  2020 (19.12.2019r.), przyjęte w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka „brexitu bez porozumienia”, nie będą miały zastosowania.
Od 1 stycznia 2021r. Wielka Brytania będzie traktowana jako państwo trzecie jeśli chodzi o dostęp  do programów UE, w tym Erasmus+.  Ewentualny udział Wielkiej Brytanii w przyszłych programach po 2020r. będzie zależeć od wyniku ogólnych negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między stronami.

Często zadawane pytania dotyczące Brexitu zostaną wkrótce zaktualizowane i będą punktem odniesienia dla NA, beneficjentów i uczestników.

WorldSkills Poland partnerem turnieju budowlanego “Złota Kielnia”


WorldSkills Poland partnerem turnieju budowlanego “Złota Kielnia” na Targach BUDMA 2020 Targi Budownictwa.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-7 lutego 2020 r. w Poznaniu.
Już nie możemy się doczekać? Uczestnicy gotowi⁉

Do zobaczenia na ceremonii rozdania nagród

Regionalny Punkt Informacyjny w Koninie


Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie  we współpracy z Narodową Agencją Programu Erasmus+ prowadzi jedyny w Wielkopolsce Regionalny Punkt Informacyjny FRSE. W ramach tego działania upowszechnia informacje o programie Erasmus+ i innych programach realizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Prezentuje wyniki pracy tych programów i przekazuje narzędzia do aplikowania, wspiera w realizacji projektów.

15.01.2020 r. Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia i Dualnego i Zawodowego w Koninie zorganizowałao konferencję „Program Erasmus+ szansą dla Wielkopolski”

Do uczestnictwa zostali zaproszeni przedstawiciele placówek oświatowych z terenu województwa wielkopolskiego, w szczególności dyrektorzy i nauczyciele wszystkich typów szkół. Dzięki dużej frekwencji wielu interesariuszy skorzystało z profesjonalnego i praktycznego wsparcia ekspertów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, będącej Narodową Agencją Programu Erasmus+. Uczestnicy konferencji podczas trzech bloków tematycznych oraz w formie indywidualnych konsultacji otrzymali narzędzia niezbędne korzystania z Programu.

W pierwszej części informację o strukturze programu Erasmus+ oraz innych programach prowadzonych przez Narodową Agencję Programu Erasmus +, od praktycznej strony przedstawiła Arleta Jaśniewicz pracownik CWRKDIZ w Koninie. W kolejnej prezentacji ofertę Akcji 1. Programu Erasmus+ dla sektora: „Kształcenie i szkolenia zawodowe” zaprezentowała Agnieszka Dąbrowska-Cholewińska ekspert FRSE z Krajowego Centrum Europass. Tajniki i szczegóły Programu Erasmus+ dla sektora: „Młodzież” oraz „Edukacja szkolna” natomiast, zobrazował Michał Dereń przedstawiciel FRSE sektora Młodzież. W trakcie konferencji w ramach działań Regionalnego Punktu Informacyjnego uczestnicy zapoznali się i zaopatrzyli w najnowsze materiały informacyjne i promocyjne dotyczące różnych programów realizowanych w ramach FRSE, również tych mniej  popularnych.

Liczni uczestnicy konferencji potwierdzili trafność i praktyczny charakter uzyskanych propozycji wsparcia. Wielokrotnie podkreślali potrzebę kolejnych spotkań oraz zadeklarowali uczestnictwo w zaplanowanych przez CWRKDiZ w Koninie warsztatach przygotowania wniosków aplikacyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

 

Mobilne Centrum Edukacyjne szykuje się na kolejną, trzecią już, trasę po Polsce


Pomysły na wyposażenie trucka biorą się nie tylko z Polski, ale i z całego świata. – Trzeba cały czas śledzić rynek, bo przecież urządzenia szybko się starzeją.
Dlatego zespół Mobilnego Centrum Edukacyjnego w dniach 23-25.01.2020 r. odwiedził Targi Technologii Edukacyjnej w Londynie, gdzie można zdobyć szeroką wiedzę o wykorzystaniu nowych technologii w nauczaniu. Są tam wystawcy z Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji. Targi są bezpłatne i udział w nich polecamy każdemu nauczycielowi. Można obejrzeć roboty, gogle VR, tablety, nowe rozwiązania od Google’a, Microsoftu. Już samo podglądanie tych nowinek bardzo rozwija myślenie o edukacji.

W wyborze sprzętu pomagają trenerzy MCE, którzy pracują z nim na co dzień w czasie zajęć i warsztatów. Podpowiadają, co jest ciekawe i co sprawdzi się w przypadku mobilnej ciężarówki. Ważne też, by wyposażenie trucka trafiało do uczniów w różnym wieku. Nie tylko tych najmłodszych ze szkół podstawowych, ale również ponadpodstawowych. Stąd na pokładzie ciężarówki zarówno proste roboty, jak Beeboty, jak i te bardzo zaawansowane w obsłudze, jak Fable.

Targi The BETT Show w Londynie To jedne z największych na świecie targów edukacyjno-technologicznych skupiających wiodące firmy z branży technologii edukacyjnej, start-upy edukacyjne i kilkadziesiąt tysięcy uczestników z różnych krajów.

Odbywają się raz w roku w Londynie od ponad 30 lat w Wielkiej Brytanii.