Czym się zajmujemy?
 

Kampania informacyjna „Zaprezentuj się na europejskim rynku pracy i edukacji- nowy Europass, Akredytacja w programie Erasmus na lata 2021-2027”


Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie jako Regionalny Punkt Informacyjny FRSE zaprasza w ramach swojej działalności do udziału w kampanii informacyjnej „Zaprezentuj się na europejskim rynku pracy i edukacji- nowy Europass, Akredytacja w programie Erasmus na lata 2021-2027”.

Kampania adresowana jest do dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół i innych instytucji zaineresowanych realizacją projektów współpracy międzynarodowej. Uczestnicy dowiedzą się czym jest akredytacja oraz jak wygląda proces składania wniosków o akredytację w programie ERASMUS. Zaprezentowany zostanie także Europass – europejskie narzędzie do zarządzania nauką i karierą zawodową.

Formuła online 26 października 2020 r. godz. 15.00.

Zapraszamy do rejestracji.

Kampania informacyjna – Erasmus dla szkół i placówek na lata 2021-2027


Regionalny Punkt Informacyjny FRSE w Kuratorium Oświaty w Olsztynie zaprasza w ramach swojej działalności do udziału w kampanii informacyjnej dotyczącej Erasmusa dla szkół i placówek na lata 2021-2027.

Kampania informacyjna adresowana jest do dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół, przedszkoli i innych instytucji zainteresowanych realizacją projektów współpracy międzynarodowej, w tym mobilności w ramach Akcji 1, a także korzystaniem ICT w procesie dydaktycznym.

Formuła online 22 października 2020 r., godz.10:00.

Program webinarium:

 • 10:00 – 10:15 – Powitanie uczestników |Małgorzata Hochleitner| Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki
 • 10:15 – 10:45 – Akredytacja w programie Erasmus 2021-2027 | Kinga Motysia | Przedstawiciel FRSE
 • 10:45 – 11:15 – Program Edukacja | Bartosz Baran | Przedstawiciel FRSE
 • 11:15 – 11:45 – Programy bilateralne wymian młodzieży | Maryia Hlukhava | Przedstawiciel FRSE

Zapraszamy do rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy.

Sukces obchodów #Erasmusdays w Polsce


Pomimo wyjątkowych okoliczności zorganizowaliśmy wspólnie niemalże 100 eventów więcej, niż w trakcie ubiegłorocznej edycji. Dzięki waszemu zaangażowaniu w Polsce mieliśmy 288 zarejestrowanych wydarzeń w ramach obchodów Erasmus Days. W liczbie zorganizowanych eventów wyprzedziły nas tylko: Francja, Hiszpania i Turcja.

Łącznie, na całym świecie odbyły się:
• 5024 wydarzenia,
• W 82 krajach,
• Na 5 kontynentach

Dziękujemy, że razem z nami świętowaliście Erasmus Days!

Sukces Biegu Erasmusa


Mamy trzy dobre wiadomości w jednej! W tegorocznym, zdalnym Biegu Erasmusa wystartowało ponad trzy razy więcej drużyn, niż początkowo zakładaliśmy, rozszerzamy więc klasyfikację do trzech równorzędnych kategorii:

 1.  szkoły podstawowe
 2. szkoły ponadpodstawowe
 3. uczelnie, instytucje i organizacje prowadzące zajęcia sportowe

W każdej z kategorii nagrodzimy za miejsca I – III. Wszyscy zawodnicy otrzymają od nas nagrody (karty podarunkowe do sklepu sportowego) i puchary. Dodatkowo trzy pierwsze drużyny klasyfikacji generalnej (open) otrzymają od nas puchary (po jednym dla drużyny) oraz upominki od programu Erasmus+.

Przypominamy też o dwóch klasyfikacjach dodatkowych, związanych z realizacją Biegu Erasmusa:

1. Najciekawsza relacja z biegu (zdjęcia, krótki filmik, animacja itp.)

2. Najciekawsza forma promocji programu Erasmus+ przed, podczas lub po biegu, np.: relacja w lokalnej gazecie, wystawa w gazetce szkolnej, happening, zdjęcia, filmiki, które w widoczny sposób promują Erasmusa+ (program ogólnie lub poszczególne jego możliwości – dla szkół, młodzieży, studentów itd.).

Nagrody czekają! Mamy dla Was m.in. instaxy i smartbandy.

Materiały przyjmujemy do 23 października. Wyboru najlepszych prac dokona erasmusowe jury. A jak zrobić w prosty sposób ciekawy materiał filmowy, wykorzystując zdjęcia i/ lub filmiki? Np. za pomocą darmowej aplikacji, którą w krótkim tutorialu prezentujemy na fanpage’u biegu: http://www.fb.com/BiegErasmusa.

Czwarty Bieg Erasmusa za nami!


Bieg Erasmusa za nami! Byliście dzielni, waleczni pozytywnie zakręceni (i zabiegani). I macie na to dowody! Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze więcej zdjęć, filmów, wspomnień. Co z tym wszystkim zrobić? Zmontować! Pamiętajcie, że trwa rywalizacje na: najciekawszą relację z biegu i najciekawszą promocję programu Erasmus+ przed, w trakcie lub po biegu. Materiały można przesłać na adres: biegerasmusa@ibento.pl.

Podpowiadamy jak łatwo i szybko zmontować zdjęcia i filmy https://www.facebook.com/BiegErasmusa/videos/793574978086506

Konkurs graficzny “Z Erasmusem po doświadczenie”


Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, którego celem  jest popularyzacja problematyki związanej z programami i inicjatywami edukacyjnymi programu Erasmus+, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Poprzez konkurs chcemy zainteresować młodzież szkolną działalnością artystyczną, poszerzyć ich pola zainteresowań, rozwijać często ukryte talenty, docenić najlepszych.

Konkurs jest skierowany do młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu miasta Konina oraz powiatów: konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego, zwanych dalej „Uczestnikami”.

Regulamin konkursu

Więcej informacji tutaj.

Aplikuj do projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” i rozwiń ich kompetencje kluczowe.


Zagraniczne wyjazdy edukacyjne dla uczniów? Z POWERem to możliwe! Aplikuj do projektu „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów” i rozwiń ich kompetencje kluczowe.

Przypominamy, iż do 30.11.2020 r. trwa nabór formularzy zgłoszeniowych.

W razie potrzeby konsultacji, Zespół PO WER pozostaje do dyspozycji. Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z pracownikami zespołu. Baza numerów oraz adresy mailowe dostępne są na stronie projektu w zakładce KONTAKT.

III Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji – Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji już za nami.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom, że  byli razem z nami podczas III Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji –  Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji.

Trzecia edycja była nietypowa – bo nagle zmienił się nasz świat. Na skutek pandemii od kilku miesięcy kontaktujemy się przede wszystkim online. Ale przecież nadal chcemy się rozwijać. Uczymy się i pracujemy. Wciąż łączy nas wszystkich wielka potrzeba dzielenia się wiedzą.
Jaka będzie przyszłość edukacji? Jakie priorytety dotyczące edukacji zostały wskazane w kolejnej perspektywie finansowej (2021-2027) przez Komisję Europejską? Jak poprawiać jakość i atrakcyjność kształcenia, m.in. poprzez wdrażanie nauczania zdalnego? To niektóre z tematów poruszonych podczas wydarzenia. Podczas Kongresu prelegenci zaprezentowali prawie 2000 uczestników inspirujące przemyślenia. Podsumowali m.in. rezultaty programów zarządzanych przez FRSE w ostatnich siedmiu latach. Podzieli się też swoimi doświadczeniami z realizacji międzynarodowych projektów.
Jeszcze raz dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami oraz materiałami ze wszystkich sesji tematycznych.

Zobacz jak było! Obejrzyj galerię zdjęć z wydarzenia.

Już za dwa dni rozpoczyna się kolejna edycja #ErasmusDays!


W zeszłym roku, na terenie całej Polski, zorganizowaliście łącznie prawie 200 wydarzeń, mających na celu promocję programu Erasmus+.
W tym roku mamy ich już ponad 240. Na ten moment jesteśmy trzecim najaktywniejszym krajem! Wyprzedza nas tylko Francja i Turcja.
Możesz jeszcze dołączyć – zapraszamy do rejestracji wydarzenia.

To naprawdę proste! Zobacz!

EDUinspiracje Media 2020 – przedłużamy konkurs do 30 października!


W związku z dużym zainteresowaniem konkursem, postanowiliśmy przedłużyć termin nadsyłania materiałów dziennikarskich do konkursu EDUinspiracje Media 2020!

Interesujesz się tematyką edukacji, potrafisz w ciekawy i przystępny sposób opisać realizowane działania edukacyjne, wyjazd, staż w ramach programów zarządzanych przez FRSE, zgłoś pracę do konkursu! Pokaż jak ważna jest edukacja!

Do konkursu mogą zgłaszać się dziennikarze, publicyści, a także redakcje.

Materiały konkursowe można przesyłać do 30 października 2020 r.!

Więcej informacji  na stronie konkursu .

W e-Biegu Erasmusa biegnie z nami Justyna Święty-Ersetic


Już w tym tygodniu włączamy czwarty e-Bieg Erasmusa i świętujemy #ErasmusDays!”.
W poprzednich latach uczestnicy spotykali się m.in. na płycie Stadionu Narodowego czy bieżni Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Tym razem biec można w dowolnym miejscu w Polsce. We wcześniejszych edycjach drużyny miały do pokonania w sztafecie określony dystans. – W tym roku zawodnicy biegną przez 60 minut, zapisując trasę za pomocą darmowej aplikacji Endomondo. Każda z osób musi biec przez co najmniej pięć minut, natomiast kolejność zmian i czas, w jakim biegną poszczególni członkowie drużyn w ramach godzinnej rywalizacji, jest dowolny i zależy od strategii drużyny – wyjaśnia Łukasz Smogorowski.

W Biegu Erasmusa wezmą udział przede wszystkim dzieci i młodzież, ale zorganizowana zostanie także sztafeta pokazowa, złożona z najlepszych polskich lekkoatletek i lekkoatletów. Pobiegną w niej m.in. Justyna Święty-Ersetic i Oktawia Nowacka. – To wydarzenie będziecie mogli obejrzeć na naszym fanpage’u facebook.com/BiegErasmusa i stronie wydarzenia.

Zapraszamy do lektury artykułu na  onet.pl

Foto: materiały prasowe

Podsumowanie III Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji


Zachęcamy do lektury podsumowania III Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji.
Korzystając z nowoczesnych technologii, nie zapominajmy, że to ludzie są najważniejsi  – usłyszeli uczestnicy III Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji. Mówiono też o rewolucji w nauczaniu i wyzwaniach, które stoją przed nauczycielami. Najczęściej jednak odmieniano przez przypadki słowo „pandemia”. Bo to przez nią tegoroczny Kongres był inny niż poprzednie
Trzecia edycja Kongresu jest nietypowa, bo nagle zmienił się nasz świat” – powiedział na wstępie dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny FRSE.

Jesienne wydanie czasopisma “Języki Obce w Szkole” już dostępne


W czasie pandemicznej tęsknoty za naturalnością kontaktów międzyludzkich każdy rodzaj naszych interakcji jest na wagę złota. Rozmowy, wymiana zdań i poglądów, dyskusje, spory – wszystkie te formy kontaktów słownych między nami są oczywiście możliwe z użyciem telefonów i wszechobecnego internetu. Brakuje nam w tym jednak zwyczajności i bezpośredniości, co pobudza do zastanowienia nad istotą rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. Dobrze się zatem złożyło, że jako Temat numeru 3/2020 „Języków Obcych w Szkole” zaplanowano interakcję w nauce języków.
Zachęcamy do lektury  jows.pl/wydania/202003.

Wydawnictwo FRSE w wykazie MNiSW z liczbą 80 punktów!


Wydawnictwo FRSE znalazło się w uaktualnionym wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe z liczbą 80 punktów. Dzięki temu autorzy, redaktorzy i badacze publikujący swoje prace w Wydawnictwie FRSE będą mogli włączyć je do dorobku naukowego.

Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem MNiSW [PDF]

Dotychczas w serii naukowej FRSE ukazało się kilkanaście monografii poświęconych różnym aspektom edukacji, m.in. przywództwu nauczycieli, kształceniu zawodowemu, edukacji dorosłych, edukacji włączającej, bezpieczeństwu w sieci, kreatywności, przedsiębiorczości oraz innym kluczowym kompetencjom nabywanym w ciągu życia. Wszystkie publikacje są dostępne bezpłatnie pod adresem: www.czytelnia.frse.org.pl

Zapraszamy do współpracy badaczy i naukowców, którym bliskie są sprawy edukacji. Szczegóły znajdują się na stronie www.frse.org.pl/wydawnictwo.

E-bieg na antenie programu 4. Polskiego Radia


Nowa formuła Biegu Erasmusa okazała się strzałem w dziesiątkę!
E-bieg przyciągnął przeszło 300 drużyn, które już w przyszłym tygodniu, od 15 do 17 października zmierzą się online w sztafetowej rywalizacji.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – zapraszamy Was w najbliższy piątek przed radioodbiorniki.  Od 16:05 do 17:00 na antenie Czwórki o biegu będzie mówiła m.in. nasza ambasadorka -Oktawia Nowacka 
Nie możemy się doczekać !

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Poznaj nas lepiej


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) już od ponad 25 lat zarządza programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się, pozwalają na rozwijanie zainteresowań i pasji poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

 

III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji, 2.10.2020 r.


Już jutro widzimy się na III Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji i Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji.

Przypominamy, że w tym roku Kongres odbywa się w formule online.
Osoby zarejestrowane na wydarzanie zapraszamy do logowania się na platformę streamingową, dzięki której będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu.

Instrukcję logowania do platformy i aplikacji mobilnej otrzymaliście Państwo na adres e-mail podany podczas rejestracji. Prosimy o sprawdzenie swojej poczty.

Pobierz aplikację.

III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji, 2.10.2020 r.


Już za dwa dni widzimy się na III Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji, w tym roku wydarzenie odbędzie się formule online na platformie streamingowej.

Hasło tegorocznego spotkania brzmi: Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji.

Podczas Kongresu podsumujemy rezultaty programów zarządzanych przez FRSE osiągnięte w bieżącym okresie finansowania (2014-2020) oraz przedstawimy plany finansowania międzynarodowych programów edukacyjnych w kolejnej perspektywie finansowej (2021-2027).

Zaprezentujemy, jak udział instytucji i organizacji w międzynarodowych programach, projektach i inicjatywach – a takimi zarządza FRSE – pomaga poprawiać jakość i atrakcyjność kształcenia, m.in. poprzez wdrażanie nauczania zdalnego.

Zapraszamy do zapoznania się PROGRAMEM wydarzenia i REJESTRACJI

Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie wydarzenia.

Webinarium: „Akredytacja w programie Erasmus w edycji 2020 na lata 2021-2027 oraz inne inicjatywy realizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji + wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji”


Regionalny Punkt Informacyjny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Kuratorium Oświaty w Opolu zaprasza w ramach swojej działalności do udziału w webinarium:

„Akredytacja w programie Erasmus w edycji 2020 na lata 2021-2027 oraz  inne inicjatywy realizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji + wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji”.

Webinarium adresowane jest do dyrektorów i  nauczycieli wszystkich typów szkół, przedszkoli i innych instytucji zaineresowanych realizacją projektów współpracy międzynarodowej, w tym mobilności w ramach Akcji 1, a także korzystaniem ICT w procesie dydaktycznym.
Webinarium będzie prowadzone z wykorzystaniem programu Microsoft Teams  6 października 2020 r. godz. 13.00.

Zapraszamy do rejestracji.

Rejestracja na webinarium trwa do 5 października 2020 r. do godz. 14.00.

Webinarium – Akredytacja „Biletem wstępu” w programie Erasmus 2021-2027


Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli  jako Regionalny Punkt Informacyjny FRSE  zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału webinarium pt.: Akredytacja „Biletem wstępu” w programie Erasmus 2021-2027. Spotkanie odbędzie się w formule online 5 października 2020 r. w godzinach 17.00 – 18.30.
Podczas webinarium uczestnicy dowiedzą się czym jest akredytacja oraz jak wygląda proces składania wniosków o akredytację w programie ERASMUS oraz poznają przykłady dobrych praktyk rozwoju Kompetencji Kluczowych poprzez udział w projektach UE.

Zapraszamy do rejestracji: Formularz zgłoszeniowy
Rejestracja tylko do 4.10.2020 r.

 

 

 

Europa dla aktywnych 3/2020


Zapraszamy do lektury trzeciego numeru kwartalnika dla beneficjentów programów edukacyjnych, a w nim artykuły m.in. o nowej perspektywie finansowej i zmianach w programie Erasmus.

Czytelnicy znajdą tu także wiele inspiracji do realizowania projektów, wywiady z ciekawymi ludźmi oraz porady związane z edukacją zdalną, urozmaicaniem zajęć szkolnych i projektowych czy dbaniem o komfort psychiczny uczestników projektów.

Czytaj online

Otylia Jędrzejczak Ambasadorką Europejskiego Korpusu Solidarności


Otylia Jędrzejczak została Ambasadorką Europejskiego Korpusu Solidarności. Nasza złota medalistka w pływaniu przekonuje, że warto pomagać. Sama robi to od wielu lat w swojej Fundacji .

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka Dobrego Pytania, którego gościem była właśnie nasza Mistrzyni.

W ODCINKU #8 odpowiadamy na pytania dotyczące pomaganiu innym. Otylia opowie, jak udało się jej wykorzystać doświadczenia z kariery sportowej w działaniach, związanych ze wsparciem innych osób. Dowiemy się, jak sukcesy Otylii zainspirowały ją do niesienia pomocy na własną rękę. W odcinku znajdą się też odpowiedzi na pytania na czym polega i co daje program wolontariatu realizowany przez Europejski Korpus Solidarności

Zobacz Jak pomagać nie tylko lajkiem? – radzi mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak | DOBRE PYTANIE

Jeśli jesteście zainteresowani międzynarodowym wolontariatem – odwiedźcie stronę:
https://eks.org.pl/wolontariat-mlodziez/

Konferencja w ramach Europejskiego Dnia Języków


W dniu 28 września 2020 r. serdecznie zapraszamy na konferencje „Edukacja zaczyna się od języka – kompleksowe podejście do nauczania i uczenia się języków”.

‘Education begins with language’ to tytuł nowego raportu Komisji Europejskiej, którego celem jest wspieranie wdrożenia Rekomendacji Rady Europy w sprawie kompleksowego podejścia do nauczania i uczenia się języków. Raport ten jest oparty na badaniach i serii seminariów stworzonych przez Komisję Europejską.

Podczas Europejskiego Dnia Języków poruszone zostaną następujące kwestie:

 • rola kompetencji językowych w kontekście Europejskiego Obszaru Edukacyjnego (EuropeanEducation Area)
 • w jaki sposób stymulować uczenie się języków obcych
 • różnorodność językowa i wzmocnienie umiejętności czytania i pisania we wszystkich językach w szkołach

Spotkanie rozpocznie Mariya Gabriel, Komisarz Unii Europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży (European Commissioner for Innovation, Research, Culture, Education and Youth)

W debacie wezmą udział:

 • Isabelle Leguy – English language inspector, General Inspectorate of the French Ministry for Education, Sports and Research
 • Gisella Langé – General inspector for languages and advisor for curriculum development, Italian Ministry of Education
 • Christopher Textor – Director of the Department of General Education in the Ministry of Education, Hesse, Germany
 • François Staring – Researcher, Ecorys consultancy, London/Brussels
 • Michael Teutsch – Head of Unit, Schools and multilingualism, European Commission

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo z Brukseli w języku angielskim i tłumaczone na język niemiecki, francuski i włoski.

Więcej informacji na stronie https://ell.org.pl/

Komunikat FRSE dotyczący projektów z listy rezerwowej programu Erasmus+ akcji KA 101 konkurs 2020


Informujemy, że FRSE w dniu 17 września 2020 r. podjęła decyzję w sprawie zatwierdzenia do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”, wniosków umieszczonych na liście rezerwowej akcji 1 Mobilność kadry programu Erasmus+ Edukacja Szkolna w ramach konkursu wniosków 2020.

Wszystkich zaineresowanych zapraszamy na stronę projektu

Gratulujemy instytucjom, które otrzymały wsparcie finansowe na realizację projektów z konkursu 2020 i życzymy wielu sukcesów przy ich realizacji.

Jak uczyć się języków obcych? – odpowiada dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny FRSE


Dobre Pytanie to cykl rozmów z ekspertami, którzy odpowiadają na ważne pytania dotyczące życia codziennego, sportu, biznesu, nauki czy pracy. Gościem kolejnego odcinka był dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W odcinku #7 odpowiadamy na pytania związane z nauką języków obcych. Dr Paweł Poszytek przedstawił sposoby na efektywną naukę języków obcych. Dowiadujemy się m.in. jak najszybciej uzyskać przydatne umiejętności językowe, by móc porozumieć się z inną osobą w innym języku oraz dlaczego jest to umiejętność kluczowa w obecnych czasach.

Zapraszamy do oglądania.

#NaukaJestCudowna – zarejestruj się na wydarzenie


Nauczyciele, uczniowie i miłośnicy nauki  #NaukaJestCudowna (#ScienceIsWonderful) powraca w nowej, cyfrowej wersji! Zarejestruj się teraz, aby dołączyć do jednego z wirtualnych wydarzeń, podczas których w ciekawy, interaktywny sposób zostaną zaprezentowane wyniki badań naukowych finansowanych przez UE.

Dołącz do nas w dniach 22-24 września i przygotuj się na:

 • Spotkania i rozmowy z badaczami
 • Fascynujące eksperymenty naukowe
 • Gry, konkursy i wiele więcej!

Zapraszamy do rejestracji.

Inauguracja Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych


Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w dniu 22 września 2020 r. serdecznie zaprasza na Inaugurację Regionalnego Punktu Informacyjnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W ramach wydarzenia podsumujemy 7 letni okres programu Erasmus Plus na Dolnym Śląsku oraz przedstawimy podstawowe informacje na temat akredytacji.

Inauguracja będzie też okazją do zapoznania się  Ponadnarodową Mobilnością Uczniów, Programem Edukacja i Programami Bilateralnymi.

Serdecznie zapraszamy.

Konkurs EDUinspirator – przedłużamy przyjmowanie zgłoszeń do 15 października 2020 r.


W związku z dużym zainteresowaniem konkursem wydłużyliśmy termin przesyłania zgłoszeń do 15 października br.

EDUinspiratorzy to grupa wyjątkowych ludzi.
Pomysłowi, odważni, mają wolę wpływania na środowisko lokalne. Poprzez podejmowane inicjatywy poszerzają horyzonty grupy odbiorców, edukują, pozwalają na zdobycie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji.

Do walki o prestiżowy tytuł EDUinspiratora mogą zgłosić się wszyscy, którzy brali udział w projektach w ramach programów zarządzanych przez FRSE.

To właśnie dla Ciebie jest nasz konkurs! Zgłoś się już teraz.

Pierwsze porozumienie o współpracy między Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji a Grupą Azoty S.A.


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji podpisze porozumienie w sprawie wsparcia projektu WorldSkills Poland przez Grupę Azoty S.A.

Podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu (8 września br.) zostanie zawarte porozumienie w sprawie wsparcia projektu WorldSkills Poland przez Grupę Azoty S.A.

Dokument z ramienia Grupy Azoty S.A. podpisze v-ce prezes Grzegorz Kądzielawski oraz dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek.

W ramach współpracy Grupa Azoty S.A. zobowiązuje się m.in. do: przeprowadzenia eliminacji krajowych uczestników do konkursu WorldSkills w konkurencji „Chemical laboratory technican”, wsparcia eksperckiego oraz sprzętowego, ukierunkowanego na przygotowanie uczniów szkół branży chemicznej do udziału w konkursach umiejętności zawodowych EuroSkills i WorldSkills oraz sprawowania opieki trenerskiej nad wyłonionymi zawodnikami.

Kształcenie młodych ludzi w rozwijających się zawodach jest kluczem do sukcesu w budowaniu nowoczesnej gospodarkipowiedział dr Paweł Poszytek, dyr. generalny FRSE.

WorldSkills oraz EuroSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, których zadaniem jest promowanie umiejętności zawodowych. EuroSkills i WorldSkills, to konkursy w których rywalizuje 28 państw z Europy i aż 80 państw w edycji globalnej, czyli Worldskills. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania
w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

         

 

Zapraszamy na konferencję regionalną – Zawodowcy na start – Szczecin, 15 września 2020 r.


Kuratorium Oświaty w Szczecinie, jako Regionalny Punkt Informacyjny FRSE we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w dniu 15 września 2020 r. organizuje konferencję regionalną “Zawodowcy na start!”. Podczas konferencji omówione zostaną główne inicjatywy i programy Komisji Europejskiej na rzecz kształcenia zawodowego.

Zainspiruj się, zapoznaj się z doświadczeniami innych i ich dobrymi praktykami. Zapraszamy do udziału przedstawicieli szkół i placówek oświatowych.

Program konferencji

Program Mobilnego Centrum Edukacyjnego

Rejestracja

Panele dyskusyjne organizowane przez FRSE w ramach XXX edycji Forum Ekonomicznego


Jak co roku, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji weźmie udział w  Forum Ekonomicznym, którego XXX edycja po raz pierwszy nie odbędzie się w Krynicy Zdroju, a w Karpaczu.
Na tegorocznym Forum spotykamy się pod hasłem „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota” w dniach  8-10 września 2020 r.
W ramach Forum FRSE zorganizuje 3 panele dyskusyjne, a ich wiodącymi tematami będą m.in.  cyfryzacja w szkole, edukacja zawodowa, czy współpraca sektorów szkolnictwa wyższego z ośrodkami badawczych.

8 września o  godz.: 16.30–17.30 zapraszamy na debatę „Współpraca trzech sektorów: uczelnie, przedsiębiorcy i instytuty badawcze jako podstawa rozwoju polskiej gospodarki”

  • Jadwiga Emilewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju;
  • Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Poseł na Sejm RP;
  • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji;
  • prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor, Akademia Leona Koźmińskiego;
  • dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A., ekspert ECVET Polska;
  • Michał Kępowicz, Dyrektor ds. Relacji Strategicznych Philips Polska Sp. z o.o.

9 września o godz.: 14.15–15.15 „Branżowa szkoła przyszłości – wyzwania rynku pracy”

  • Marzena Machałek, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej;
  • Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju;
  • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji;
  • Magdalena Wróbel, Dyrektor Naczelna ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi, KGHM Polska Miedź S.A.;
  • Krzysztof Drynda, Wiceprezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”;
  • Paweł Salamon, Szef kuchni Hotelu Smolarnia; nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim, lider zespołu WorldSkills Poland.

9 września o godz. 18.30 – 19.30 „Czy szkoły staną się liderem cyfrowej transformacji?”

  • Marzena Machałek, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej;
  • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji;
  • Piotr Beńke, Chief Technology Officer, IBM;
  • Jarosław Jurzak, Radny Powiatu Oświęcimskiego;
  • Andrzej Sadłowski, Dyrektor Departamentu Cyfryzacji i Usług IT, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

 

Ruszył III nabór formularzy zgłoszeniowych do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”!


Z przyjemnością informujemy, iż 1 września 2020 r. FRSE uruchomiła III nabór formularzy zgłoszeniowych do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Skierowany jest on do uczniów polskich szkół publicznych i niepublicznych od VI klasy szkoły podstawowej do momentu zakończenia edukacji szkolnej. Umożliwia wyjazdy grup młodzieży wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, gdzie wraz z uczniami szkoły goszczącej realizują przedsięwzięcie edukacyjne z zakresu podstawy programowej w celu wzmocnienia kompetencji kluczowych.

Termin złożenia formularzy zgłoszeniowych upływa 30 listopada 2020 r. o godz. 23.59.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19, realizacja przedsięwzięć może rozpocząć się nie wcześniej niż w kwietniu 2021 r. i nie później niż w czerwcu 2021 r. i trwać 6 lub 12 miesięcy, w zależności od liczby zaplanowanych wyjazdów zagranicznych grup uczniów.

Warto skorzystać z szansy, jaką daje projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”! Zapraszamy do aplikowania!

Jesteś zainteresowany? Szczegółowe informacje, w tym zasady naboru oraz przewodnik dla wnioskodawców dostępne są na stronie projektu.

Konferencja ogólnopolska – Twój projekt inspiracją dla innych. Praktycznie o rezultatach projektów edukacyjnych


Serdecznie zapraszamy na ogólnopolską konferencję „Twój projekt inspiracją dla innych. Praktycznie o rezultatach projektów edukacyjnych”, która odbędzie się dniach 13-14 września 2020 r. w czterech lokalizacjach: Toruń, Warszawa, Łódź, Wrocław.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji i rejestracji.

Więcej na stronie wydarzenia.

IV Bieg Erasmusa – rejestracja


Włącz czwarty e-Bieg Erasmusa! – to hasło tegorocznej edycji biegu, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. W roku 2020 nic nie jest jednak takie, jak było wcześniej, zmienił się również charakter imprezy. e-Bieg trwać będzie od 15 do 17 października w formie rywalizacji zdalnej 4-osobowych drużyn sztafetowych.

Wejdź na stronę wydarzenia, zbierz drużynę i zarejestruj się!

Spotkanie informacyjne promujące nabór wniosków w programie Erasmus+ oraz aplikację mobilną YEMA – Youth Exchange Mobile App


Serdecznie zapraszamy na  spotkanie informacyjne dotyczące zasad naborów wniosków w programie Erasmus+ oraz aplikację mobilną YEMA – Youth Exchange Mobile App, które  odbędzie się 3 września 2020 roku o godzinie 17:00 w siedzibie Klastra Innowacji Społecznych przy ul. o. Jana Siemińskiego 22 w Gliwicach.

Podczas wydarzenia eksperci Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE w Gliwicach przedstawią założenia wszystkich akcji Erasmusa+, do których można aplikować jeszcze w tym roku oraz przeprowadzą uczestników przez proces pisania i składania wniosków, omawiając przy tym jego najważniejsze elementy.

Dodatkowo przedstawiciele organizacji obecnie realizujących projekty z Erasmus+ zaprezentują dobre praktyki a także opowiedzą o swoich projektach.

W trakcie spotkania zostanie zaprezentowana autorska aplikacja mobilna służąca do koordynacji międzynarodowych wymian młodzieżowych YEMA – Youth Exchange Mobile App, która powstała we współpracy z organizacjami z Włoch i Portugalii dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+.

Program wydarzenia.

Zapraszamy do rejestracji

Wszystkich zainteresowanych prosimy o potwierdzenie udziału na adres mailowy d.szafarczyk.innowacjespoleczne@gmail.com lub telefonicznie 579-632-319.

Dobre Pytanie FRSE #3


Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu “Dobre Pytanie” w którym Agnieszka Pasieka-Adamek projektantka wnętrz i uczestniczka programu Erasmus+ odpowiada na pytanie Jak urządzić mieszkanie?
Program prowadzi jak zawsze Tomasz Rożek z Nauka. To lubię.
Odcinek dostępny już teraz na naszym kanale You Tube!

Wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach Akcji 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół – KA229 (termin składania wniosków: 23.04.2020 r.)


Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłasza wyniki konkursu wniosków złożonych w terminie do 23 kwietnia 2020 r. w akcji 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół (akcja KA229) w sektorze Edukacja Szkolna. Poniższa lista dotyczy projektów złożonych przez polskie szkoły koordynujące projekty. Szkoły wymienione na liście proszone są o przekazanie decyzji selekcyjnych swoim szkołom partnerskim. [PDF]

Indywidualne powiadomienia o wynikach konkursu, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat przeprowadzonej oceny wniosków, zostaną wysłane drogą mailową na adresy email wnioskodawców, które zostały podane we wniosku o dofinansowanie.

Dobre Pytanie od FRSE


Już dzisiaj rozpoczynamy cykl rozmów pod tytułem “Dobre Pytanie”. Zapraszamy na premierę pierwszego odcinka na naszym kanale You Tube.

Na pierwsze pytanie: “Jak gotować prosto, zdrowo i z pomysłem”? odpowie Maciej Pisarek – Wicemistrz Świata w gotowaniu na konkursie WorldSkills 2019 w Kazaniu, a tajniki jego kulinarnego warsztatu będzie zgłębiał z nami Tomasz Rożek.

Nowe odcinki w każdy czwartek! Zapraszamy do oglądania.

Zaproszenie na III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji, 2 października 2020 roku


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, pełniąca rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w Polsce, ma przyjemność zaprosić Państwa na III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji, który odbędzie się 2 października 2020 roku w formule online.

Hasło tegorocznego spotkania brzmi: Erasmus + FRSE. Edukacja przyszłości + Przyszłość edukacji.

Podczas Kongresu podsumujemy rezultaty programów zarządzanych przez FRSE osiągnięte w bieżącym okresie finansowania (2014-2020) oraz przedstawimy plany finansowania międzynarodowych programów edukacyjnych w kolejnej perspektywie finansowej (2021-2027). Zaprezentujemy, jak udział instytucji i organizacji  w międzynarodowych programach, projektach i inicjatywach – a takimi zarządza FRSE – pomaga poprawiać jakość i atrakcyjność kształcenia, m.in. poprzez wdrażanie nauczania zdalnego.

Zapraszamy do zapoznania się programem wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji poprzez formularz .

Więcej o wydarzeniu znajdziecie Państwo na stronie.

„Uniwersytety Europejskie” – wyniki drugiego konkursu wniosków


Kolejne polskie uczelnie znalazły się w prestiżowym gronie uczestników projektów o nazwie „Uniwersytety Europejskie”. W roku 2020 zaakceptowano wnioski złożone przez 24 konsorcja (z 62 ubiegających się o to zaszczytne miano). Łącznie z 17 konsorcjami uczelni wyłonionymi w konkursie z roku 2019 mamy już 41 „Uniwersytetów Europejskich”. Projekty te wspierają tworzenie Europejskiego Obszaru Edukacji, w którym nie będzie zbędnych barier dla kształcenia bez granic i tworzenia międzynarodowych społeczności akademickich.

W projektach uruchomionych w 2019 roku biorą udział: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Warszawski.

W nowych projektach wyłonionych w roku 2020 znalazły się: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Śląski. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu na „Uniwersytety Europejskie” 2020  dostępne są na stronie Komisji Europejskiej.

Poznajcie laureatów XIX edycji konkursu European Language Label


W XIX edycji konkursu, certyfikaty komisarz Unii Europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży zdobyli:

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
Tytuł projektu: Quo vadis … Europa?
Koordynator: Edyta Dobiesz-Jąderko

Przedszkole Samorządowe nr 40 w Kielcach
Tytuł projektu: Let’s look, touch and smell – nauczanie języka angielskiego z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej
Koordynator projektu: Anna Filipek

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku
Tytuł projektu: Lepsze zrozumienie kluczem do lepszej przyszłości
Koordynator projektu: Mateusz Pakuła

Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi w Łukowie
Tytuł projektu: Open Science Schooling
Koordynator: Artur Baranowski

Zespół Szkół nr 1 w Suwałkach III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi
Tytuł projektu: Eco-logical and Trendy
Koordynator projektu: Marcin Hościłowicz

Kapituła konkursu przyznała również Wyróżnienie Krajowego Jury European Language Label projektowi Warszawa dla początkujących prowadzonego przez Panią Katarzynę Żak-Caplot w Muzeum Warszawy.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie konkursu.

Spotkanie Przedstawicieli Regionalnych Punktów Informacyjnych FRSE


W dniach 1-2 lipca 2020 r. odbyło się spotkanie nowo wyłonionych Regionalnych Punktów Informacyjnych FRSE.

Przedstawiciele RPI zapoznali się z programami zarządzanymi przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz z tematem dotyczącym akredytacji w programie Erasmus w edycji 2020 na lata 2021-2027.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie RPI

Kolejny nabór do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”


Informujemy, iż we wrześniu FRSE planuje uruchomić III nabór formularzy zgłoszeniowych do projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Skierowany jest on do uczniów polskich szkół publicznych i niepublicznych od VI klasy szkoły podstawowej do momentu zakończenia edukacji szkolnej. Umożliwia wyjazdy grup młodzieży wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, gdzie wraz z uczniami szkoły goszczącej realizują przedsięwzięcie edukacyjne z zakresu podstawy programowej w celu wzmocnienia kompetencji kluczowych.
Z założeń projektu skorzystało już 341 placówek, a budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięć wyniósł do tej pory ponad 45 mln zł.
Warto skorzystać z szansy, jaką daje projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”!
Więcej informacji na stronie projektu.

Weź udział w konkursie #BeActive Awards 2020


Jeśli stawiasz na aktywność, weź udział w konkursie #BeActive Awards 2020 organizowanym przez Komisję Europejską. Jest on skierowany do organizacji, instytucji i indywidualnych osób, które angażują się w promocję aktywności fizycznej w swojej społeczności. Dowiedz się więcej i zgłoś się do eliminacji prowadzonych przez Ministerstwo Sportu.

Nowy Europass – Zrób kolejny krok w karierze


Już dzisiaj ukaże się nowa odsłona platformy Europass – europass.eu. Inicjatywa uzyska nowoczesną szatę graficzną i szereg funkcjonalności. Narzędzia i informacje udostępniane na tworzonej przez Komisję Europejską platformie pomogą Ci lepiej zarządzać edukacją i karierą.

Inaugurację platformy Europass połączono z oficjalnym wdrożeniem 4 inicjatyw dotyczących edukacji, zatrudnienia i młodzieży:

 • ogłoszenie “Europejskiej Agendy Umiejętności na rzecz Zrównoważonej  Konkurencyjności, Uczciwości Społecznej i Elastyczności”,
 • ogłoszenie rekomendacji Rady Europejskiej w sprawie Edukacji Zawodowej i  Szkoleń (VET) na rzecz Zrównoważonej Konkurencyjności, Uczciwości  Społecznej i Elastyczności
 • ogłoszenie deklaracji “Wsparcia Zatrudnienia Młodzieży jako Mostu do  Pracy Kolejnych Pokoleń”
 • ogłoszenie rekomendacji Rady Europejskiej dotyczącej “Mostu do Pracy – Wzmocnienie  Gwarancji dla Młodzieży”.

Serdecznie zapraszamy o godzinie 12:00 na  konferencję prasową  z udziałem wiceprezydentów Margaritisa Schinasa i Valdisa Dombrovskisa, a  także Komisarza Nicolasa Schmita. Transmisja konferencji dostępna będzie online pod adresem www: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/home/en

Wszystkich zainteresowanych szczegółami nowej, cyfrowej usługi Europass zapraszamy do odwiedzenia strony www.europass.org.pl i zapoznania się z dedykowanym artykułem oraz do kontaktu z Krajowym Centrum Europass.

Zapraszamy też do polubienia i śledzenia profilu Europass Polska na FB  

Komunikat NA dot. zwiększenia kwoty dofinansowania projektu w związku z dodatkowymi kosztami spowodowanymi pandemią Covid‐19


Beneficjenci, którzy ponieśli dodatkowe koszty, przekraczające wysokość przyznanego w umowie  dofinansowania w ramach realizowanych projektów, spowodowane pandemią Covid‐19, mogą  wnioskować  do  Narodowej  Agencji  o  zwiększenie  kwoty  dofinansowania  zatwierdzonych  projektów.

Zapraszamy do zapoznania się z Komunikatem NA [PDF]

Komunikat NA dot. stosowania nadzwyczajnych środków w Programie Erasmus+ w związku z epidemią COVID‐19 – wirtualne i mieszane mobilności


Mając na uwadze wyjątkowe okoliczności spowodowane wybuchem pandemii COVID‐19, program Erasmus+ kieruje  swoje  działania  w  stronę  większego  wykorzystania  potencjału  narzędzi  cyfrowych  w  celu  dalszego  oferowania  możliwości  edukacyjnych  osobom  uczącym  się  oraz  kadrze  edukacyjnej.  Aby  dopasować  możliwości  programu   do nowych potrzeb w sferze nauczania, szkoleń oraz w dziedzinie młodzieży oraz by lepiej odpowiadać na ograniczenia w organizacji mobilności, podjęto decyzje dotyczące wprowadzenia serii możliwych do zastosowania środków, które   w okresie występowania szczególnych warunków, mogą odpowiadać na specyficzne potrzeby beneficjentów i grup  docelowych związane z organizacją konkretnych działań projektowych.

W związku z powyższym Narodowa Agencja Programu Erasmus+ udostępnia szczegółowe instrukcje dot. stosowania  wyjątkowych  procedur  związanych  z  możliwością  wdrażania  przez  beneficjentów  wirtualnych  i  mieszanych  mobilności.  Narodowa  Agencja  będzie  stosowała  ww.  instrukcje  przy  zachowaniu  elastyczności  odpowiedniej  do każdego analizowanego przypadku, w którym mają mieć zastosowanie.

Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem NA [PDF]

Włączamy czwarty e-Bieg Erasmusa!


Włączamy czwarty e-Bieg Erasmusa! – zaczynamy przygotowania do kolejnej edycji Biegu Erasmusa, która w formie rywalizacji zdalnej 4-osobowych drużyn sztafetowych będzie  trwać od 15 do 17 października.

Jedno pozostaje bez zmian – ambasadorką wydarzenia jest  Oktawia Nowacka, mistrzyni świata, medalistka olimpijska z Rio, mentorka. Oktawia specjalnie dla Was przygotowuje cykl materiałów treningowych i szkoleniowych. Już  teraz  możecie zacząć przygotowywać się do startu i ćwiczyć z Mistrzynią.

Od dziś filmy przygotowane przez Oktawię będą się ukazywać regularnie, raz na tydzień. Zapraszamy na nasz kanał YT oraz na fanpage’u Biegu Erasmusa

Więcej informacji na stronie wydarzenia. Rejestracja na bieg już wkrótce!

Wyniki konkursu wniosków – Akcja1 – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu wniosków złożonych w terminie do 11 lutego 2020r. w akcji 1 – Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe . Indywidualne powiadomienia o wynikach konkursu, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat przeprowadzonej oceny wniosków, zostaną wysłane drogą mailową na adresy osób kontaktowych w organizacji wnioskodawcy, które były podane we wniosku o dofinansowanie. [PDF]

Wyniki konkursu wniosków – Akcja 1 – Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu wniosków złożonych w terminie do 11 lutego 2020r. w akcji 1 –Mobilność kadry edukacji szkolnej w sektorze Edukacja Szkolna. Indywidualne powiadomienia o wynikach konkursu, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat przeprowadzonej oceny wniosków, zostaną wysłane drogą mailową na adresy osób kontaktowych w organizacji wnioskodawcy, które były podane we wniosku o dofinansowanie. [PDF]

Zapraszamy do lektury „Języków Obcych w Szkole”


Zdarza się czasem, że musimy się porozumieć, ale nie znamy języka (lub znamy go bardzo słabo), a sytuacja jest bardziej skomplikowana niż ta, gdy gesty czy mimika zdają się wystarczać. Wtedy tłumaczymy, porównujemy, zestawiamy, dopowiadamy, robimy miny… Wszystkie te działania stanowią mediację językową, będącą Tematem numeru nowego wydania. „Języków Obcych w Szkole”

Zapraszamy do lektury [PDF]

Konkurs EDUinspiracje Media 2020


Konkurs skierowany jest do dziennikarzy i publicystów, którzy w swoich pracach poruszają idee kształcenia i edukacji europejskiej. Już dzisiaj zgłoś swój materiał do konkursu, pokaż, jak edukacja pozytywnie zmienia świat, bądź inspiracją dla innych. Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

Więcej informacji na stronie konkursu.

MCE wraca na trasę! Kierunek: Szemud


Tęskniliśmy za Wami! Czas ponownie ruszyć w drogę. Pełni energii, z nowymi rozwiązaniami i pomysłami edukacyjnymi startujemy już w najbliższy wtorek. Odwiedzimy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie. Tym razem będzie trochę inaczej niż zwykle – bo zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych.

Jeśli chcecie, aby nasze supernowoczesne Mobilne Centrum Edukacyjne odwiedziło Waszą placówkę i zaprezentowało między innymi roboty, które urozmaicają codzienną naukę, to dajcie o sobie znać, wypełniając wniosek dostępny na stronie: https://erasmusplus.org.pl/inicjatywy/mobilne-centrum-edukacyjne/

Poznajcie nasze nowe Regionalne Punkty Informacyjne FRSE!


Z przyjemnością informujemy, że w drodze konkursu zostały wyłonione Regionalne Punkty Informacyjne FRSE na lata 2020 – 2021. Teraz każde województwo będzie mieć swojego regionalnego ambasadora edukacji europejskiej.

Regionalne Punkty Informacyjne są to instytucje, które przy wsparciu FRSE realizują działania upowszechniające na temat edukacyjnych programów i inicjatyw Unii Europejskiej, a w szczególności: programu Erasmus+, Europejskiego Korpusu Solidarności, PO WER (Ponadnarodowa Mobilność Uczniów, Projekt Szansa), programu Edukacja i eTwinning. Jednym z głównych celów RPI jest dotarcie z informacją do potencjalnych beneficjentów w najmniejszych i najbardziej odległych miejscowościach w Polsce.

Nowo wyłonionych Przedstawicieli RPI można znaleźć na stronie: https://www.frse.org.pl/program/regionalne-punkty-informacyjne/

Sukces European Language Label


Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację innowacyjnych projektów językowych i zgłaszanie ich do konkursu European Language Label.

Dzięki Waszej pracy Polska znalazła się w czołówce krajów biorących udział w ELL, zarówno pod względem liczby projektów, jak i ich jakości!

Więcej informacji o konkursie znajdziecie:  https://ell.org.pl/

INFO wtorki RPI – Praktyki i staże zagraniczne


Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyku INFO wtorki RPI.

Praktyki i staże zagraniczne – zwiększeniem szans na rynku pracy na przykładzie projektów realizowanych w Zespole Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie, Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu oraz w Zespole Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku.

W programie m.in. charakterystyka projektów praktyk i staży realizowanych w ramach programów unijnych, korzyści z ich realizacji, wpływ projektów realizowanych w szkołach  na kształtowanie kompetencji kluczowych, w tym kompetencji według raportu „Future Work Skills” i innych umiejętności, wpływ projektów na społeczność szkolną i jego administrowanie. System ECVET.  Europass dla uczniów i nie tylko. Jak zwiększyć trwałość rezultatów projektów.

Zapraszamy 16 czerwca 2020 o godzinie 14:00.

Zapraszamy do rejestracji : https://siko.kuratorium.opole.pl/praktyki-staze-zagraniczne/

Biznes musi więcej czerpać z osiągnięć nauki – debata online


Zapraszamy do obejrzenia debaty online “Biznes musi więcej czerpać z osiągnięć nauki”.
Podczas dyskusji zostały poruszone następujące zagadnienia:

 • Jak wygląda rzeczywisty obraz współpracy nauki i biznesu w Polsce?
 • Czy biznes i nauka rozumieją się wzajemnie?
 • Jak wygląda użyteczność prowadzonych badań naukowych z perspektywy biznesu?
 • Jaki model współpracy wyższych uczelni z biznesem byłby optymalny?
 • Jak sprawniej pozyskiwać środki na badania i rozwój z funduszy europejskich?
 • Jak wygląda współpraca nauki z biznesem z ujęciu regionalnym?

Uczestnikami debaty byli:

 • prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Elekt Akademii Leona Koźmińskiego
 • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
 • Tomasz Chmal , Przewodniczący Rady Programowej Business and Science Poland
 • dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A., ekspert ECVET Polska

Serdecznie zapraszamy: www.gazetaprawna.pl

Przyszłość Programu Erasmus+, rozmowa z dr. Pawłem Poszytkiem, Dyrektorem Generalnym FRSE


Już jutro, o godzinie 7:00 gościem programu Polsat News będzie dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny FRSE.

Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie związane z przyszłością programu Erasmus+, wsparciem Uniwersytetów Europejskich, a także nowym sposobem wnioskowania o dofinansowanie projektów edukacyjnych. Rozmowa dotyczyć będzie także wpływu pandemii COVID19 na bieżące konkursy składania wniosków w Erasmus+ i Europejskim Korpusie Solidarności.

Zapraszamy do oglądania.

Jak efektywnie realizować projekt zdalnie? Czyli wszystko o zarządzaniu projektem online


Realizacja projektu jest procesem złożonym i wymaga zawsze systemowego podejścia. Efektywność realizowanych działań zależy w dużej mierze od umiejętności szybkiego reagowania i dostosowania się do zmieniających warunków w otoczeniu. Obecne czasy wymagają od nas elastycznego, kreatywnego i innowacyjnego podejścia w realizacji wyznaczonych zadań, które powinny opierać się o dobrze przygotowany plan i skoordynowane działania. Jednym z pomocnych i niezastąpionych narzędzi staje się Internet oraz oferowane dla użytkowników rozwiązania.

Webinarium odbędzie się 24 czerwca o godz. 14.00 w mediach społecznościowych FRSE na kanale Youtube.

W trakcie szkolenia zostaną przedstawione kwestie związane z możliwościami reorganizacji pracy zespołu do pracy zdalnej przy wykorzystaniu pomocy i narzędzia online. Omówione zostaną również techniki i przykłady organizacji efektywnej pracy w systemie home office dla lidera (koordynatora) projektu i jego zespołu, a także zaprezentowane tajniki budowania skutecznej wirtualnej współpracy, wymiany wiedzy i know- how.

Zapraszamy do rejestracji:
https://ankiety.frse.org.pl/users/goToPoll/22d9151bed7b44ad80d04cf89e4cf2ae

INFO wtorki RPI – Nowoczesne technologie w służbie cyfrowej szkoły


Już w najbliższy wtorek zapraszamy na kolejne spotkanie z cyku INFO wtorki RPI. Tematem spotkania będą „Nowoczesne technologie w służbie cyfrowej szkoły”. Zaprezentujemy programy
i inicjatywy wspierające edukację i funkcjonowanie szkół. W programie m.in. prezentacja narzędzi i rozwiązań technologicznych dla szkół, narzędzia rozwoju zawodowego dla nauczycieli oferowane przez eTwinning, walory edukacyjne gier komputerowych i planszowych.

Zapraszamy 9 czerwca 2020 o godzinie 14:00.

Rejestracja udziału na stronie internetowej.

Spotkanie poprowadzi: Emilia Gwizd, przedstawicielka Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Projekty na nowo – realizacja działań w czasie epidemii COVID-19


Ze względu na trudną sytuację wywołaną epidemią koronawirusa praca nad projektami stała się większym wyzwaniem. Jednak nie jest niemożliwa! Mamy wiele narzędzi, z których możemy korzystać, by dalej sprawnie realizować projekty.
Nowe technologie będą dla nas wsparciem w trakcie:

 • organizacji pracy w zespole projektowy,
 • rekrutacji uczestników do projektu,
 • realizacji zajęć przygotowawczych,
 • promocji i upowszechniania rezultatów projektów.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, który mamy nadzieję, będzie dla Państwa inspiracją i wsparciem w realizacji projektów!

INFO wtorki RPI – Programy wsparcia finansowego dla szkół


INFO wtorki RPI, to cykliczne spotkania online prowadzone przez przedstawicieli Regionalnych Punktów Informacyjnych Fundacji Rozwoju Sytemu Edukacji.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się już 2 czerwca o godz. 14:00. Zaprezentowane zostaną programy i inicjatywy wspierające edukację i funkcjonowanie szkół. Omówione zostaną m.in. Program Edukacja – EOG, program cyfrowej mobilności – eTwinning, Programy Bilateralnej Współpracy Młodzieży, a także inicjatywy tj.: Eurodesk, Europass oraz EPALE.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie internetowej spotkania.

Spotkanie poprowadzi: Emilia Gwizd, przedstawicielka Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

COVID-19 – Dodatkowe rozwiązania proponowane do wdrożenia w projektach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności w nadchodzących miesiącach


Mobilność nadal pozostaje centralną częścią projektów w ramach programów Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Z drugiej jednak strony wyjątkowe okoliczności spowodowane pandemią COVID-19 oraz ograniczenia w przemieszczaniu się, które obecnie obowiązują, z oczywistych względów mają wpływ na harmonogram wdrażania mobilności  w projektach obu programów w nadchodzących miesiącach.

W związku z tym Komisja Europejska i Narodowa Agencja proponują następujący katalog możliwych rozwiązań w odniesieniu do działań prowadzonych w roku 2020 w projektach dofinansowanych w konkursach ogłoszonych w 2020 r. lub w latach poprzednich. Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem.

Ankieta badająca poziom satysfakcji beneficjentów ze współpracy z FRSE w dobie koronawirusa


W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę CONVID-19 i wiążącymi się z tym obostrzeniami w Polsce, Europie i na świecie (zamknięcie granic, wstrzymanie pasażerskiego transportu międzynarodowego, zawieszenie pracy szkół) pracownicy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji starają się sprostać wszystkim wyzwaniom i pomóc w rozwiązywaniu problemów i wątpliwości, z którymi zmagają się Państwo w nowej rzeczywistości.

Chcielibyśmy poznać Państwa opinię na temat naszej pracy i satysfakcji z proponowanych rozwiązań. Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej poziomu zadowolenia ze współpracy z Fundacją.
Prosimy o wypełnienie ankiety do dnia 29.05.2020 r.

Państwa opinie umożliwią nam udzielanie jak najlepszego wsparcia w realizowanych przez Państwa projektach.

Pozdrawiamy,

Pracownicy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Partnerzy w edukacji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zacieśniają współpracę.


W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie Tomasza Michałowskiego, szefa gabinetu ministra, z kierownictwem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Przedmiotem spotkania było zainicjowanie rozmów dotyczących trwałego modelu współpracy pomiędzy instytucjami. Będzie on miał na celu podejmowanie wspólnych działań na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni i zwiększenia ich atrakcyjności na globalnym rynku edukacyjnym.

Biorący udział w spotkaniu zgodnie stwierdzili, że aby głos polskich uczelni był słyszany i liczył się na arenie międzynarodowej, należy połączyć wysiłki oraz podjąć wspólne działania na rzecz wsparcia tego sektora. Zdaniem dr Grażyny Żebrowskiej, nowej dyrektor NAWA, o osiągnięciach polskich uczelni i instytutów badawczych już nieraz było głośno podczas wielu międzynarodowych wydarzeń, należy zatem tę tendencję podtrzymać, inicjując i ułatwiając współpracę między polskimi i zagranicznymi partnerami. Uczestnicy spotkania uznali, że może to nastąpić m.in. dzięki stałemu i sprawnie zorganizowanemu prezentowaniu rodzimego sektora szkolnictwa wyższego zarówno w kraju jak i za granicą oraz tworzeniu stałych platform współpracy między uczelniami.

Dyrektor Generalny FRSE, dr Paweł Poszytek podkreślił z jednej strony prawie 30 letnie doświadczenie instytucji w zarządzaniu programami edukacyjnymi finansowanymi z budżetu Unii Europejskiej, w tym programu Erasmus+, spadkobiercy znanego w kraju, Europie i na świecie „znaku firmowego” wspólnej Europy, z drugiej zaś zadeklarował gotowość do łączenia wysiłków i współpracy przy organizacji wydarzeń, konferencji, kongresów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Tomasz Michałowski, szef Gabinetu Politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślił, aby proponowane działania mogły dojść do skutku i mieć stały wpływ na poprawę jakości kształcenia na poziomie akademickim, kluczowa jest trwałość partnerstw instytucjonalnych, zaś zawierane właśnie trójstronne porozumienie jest pierwszym krokiem, by ją osiągnąć.

Trwająca pandemia zmieni formy i modele międzynarodowej współpracy instytucjonalnej. Nie ma jednak mowy o jej zaniechaniu – procesu umiędzynarodowienia nie można odwrócić. To dobry moment na „nowe otwarcie” i wypracowanie efektywnego modelu współpracy pomiędzy instytucjami mającymi zbieżne cele – praca nad dobrym odbiorem Polski i jej szkolnictwa wyższego za granicą oraz wykorzystywaniem umiędzynarodowienia, jako narzędzia służącego lepszej jakości kształcenia i badań naukowych.

Partnerzy w edukacji:

Epidemia nie zatrzymała Erasmusa – rozmowa z dr. Pawłem Poszytkiem, Dyrektorem Generalnym FRSE


„Pandemia zastała uczestników mobilności w różnych sytuacjach: niektórzy byli już w partnerskich uczelniach zagranicznych, inni szykowali się do wyjazdu, jeszcze inni przygotowywali się do przystąpienia do rekrutacji umożliwiającej udział w Erasmusie+ w kolejnym semestrze lub roku akademickim. Mobilności tych, którzy jeszcze nie wyjechali, zostały przesunięte w czasie. Wszyscy czekają na podjęcie przez uczelnie w Europie i na świecie decyzji o tym, czy w roku 2020/21 będą przyjmować studentów zagranicznych, bo to determinuje dalsze etapy przygotowania i realizowania mobilności. To trudne decyzje, ale wkrótce trzeba będzie je podjąć, bo wymiana studentów Erasmusa+ już na dobre zagościła w standardowym funkcjonowaniu tysięcy uczelni, co wpływa na planowanie działań dydaktycznych dla całej społeczności akademickiej” – mówi dr Paweł Poszytek.

Więcej  o potencjale Programu Erasmus+, planach jego rozwoju w kolejnej perspektywie finansowej UE dowiecie się Państwo z rozmowy opublikowanej na łamach Forum Akademickiego.

Webinaria z Mobilnym Centrum Edukacyjnym


Uwaga! – z przyczyn od nas nie zależnych webinaria zostają odwołane. 

Serdecznie zapraszamy na webinaria, które odbędą się w dniach 26 i 27 maja 2020r.

26 maja zapraszamy na spotkanie online, które będzie poświęcone nowoczesnym narzędziom TIK pomocnym w przygotowaniach do egzaminów pisemnych uczniów klas 8 oraz klas maturalnych. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane aplikacje oraz platformy, które ułatwiają przygotowanie się do egzaminów oraz późniejszą ich weryfikację.

link do rejestracji: https://frsewebinarium.clickmeeting.pl/mce-zdalne-przygotowanie-do-egzaminow-szkolnych-/register

27 maja zapraszamy na webinarium dotyczące pisania ciekawych historii z wykorzystaniem narzędzi TIK. Podczas spotkania będzie możliwość poznania narzędzi, które pozwolą poprowadzić lekcje zdalne kształtując przy tym umiejętności budowania wypowiedzi dzieci w formie pisemnej i ustnej.

link do rejestracji: https://frsewebinarium.clickmeeting.pl/mce-i-ty-mozesz-pisac-fascynujace-historie-/register

Spotkania poprowadzi: Wioletta Matusiak, trenerka Mobilnego Centrum Edukacyjnego, facylitatorka procesów rozwojowych w programach takich jak: Projektanci Innowacji PFR czy Active Citizens, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, wolontariuszka w wielu projektach społecznych min: Coderdojo, Mobilni Doradcy.

Działasz, Upowszechniasz, Inspirujesz – zostań EDUinspiratorem!


Uczestniczyłeś w projektach edukacyjnych realizowanych w ramach programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji? Zdobyłeś nowe umiejętności? Zainspirowałeś? Zachęciłeś innych do działania? Sam działasz dalej w obszarze edukacji?

Zgłoś się i zdobądź tytuł EDUinspiratora 2020! Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2020 roku.

Więcej informacji na stronie konkursu.

COVID-19 i życie studenckie – zaproszenie do wypełnienia ankiety naukowej


Droga Studentko! Drogi Studencie!

Pandemia SARS-CoV-2 postawiła przed nami wszystkimi wiele wyzwań. Jak Ty radzisz sobie z obecną sytuacją? Udzielając informacji na ten temat w dołączonej poniżej ankiecie, wesprzesz zespół naukowców i studentów w tworzeniu strategii wsparcia psychologicznego i próbie skutecznego zmierzenia się z negatywnymi, długofalowymi psychologicznymi skutkami pandemii.

Wypełnienie ankiety zajmie około 20 minut.

Bezpośredni link do ankiety:

Badanie realizowane jest przez zespół naukowców i studentów z Zakładu Psychologii i Komunikacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) we współpracy z Uniwersytecką Poradnią Psychologiczną WUM, Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Polskim Towarzystwem Medycyny Stylu Życia.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z kierownikiem badania, dr Magdaleną Łazarewicz, WUM (magdalena.lazarewicz@wum.edu.pl)

Konkurs EDUinspiracje Media 2020


Konkurs skierowany jest do dziennikarzy i publicystów, którzy w swoich pracach poruszają idee kształcenia i edukacji europejskiej.
Już dzisiaj zgłoś swój materiał do konkursu, pokaż, jak edukacja pozytywnie zmienia świat, bądź inspiracją dla innych.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie konkursu.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

 

Zapraszamy na webinarium – Skuteczne upowszechnianie, czyli jak w sposób efektywny pokazać rezultaty on – line


Możliwość wykorzystania cyfrowych zasobów wiedzy, w czasie kiedy większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, coraz bardziej przybiera na znaczeniu. Wiele zastosowanych praktyk komunikacji i uczenia się pozostanie z nami na dłużej. Lepsze zrozumienie i wybór odpowiednich narzędzi do komunikowania on – line pozwoli na efektywne wykorzystanie rezultatów projektów. Może ułatwić realizację działań projektowych i zwiększyć trwałość rezultatów.

Serdecznie zapraszamy na webinar „Skuteczne upowszechnianie, czyli jak w sposób efektywny pokazać rezultaty on – line”.
Spotkanie online odbędzie się  20 maja o  godz. 14.00, więcej informacji oraz link do rejestracji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konsultacje dotyczące terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021


Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych – to główne kwestie ujęte w projekcie harmonogramu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Na opinie dotyczące proponowanych terminów Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka do 13 maja br. Zachęcamy do udziału w konsultacjach.

Więcej informacji na stornie  Ministerstwa.

Regionalny Punkt Informacyjny FRSE w Opolu – Podsumowanie projektu “Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu”


Regionalny Punkt Informacyjny FRSE funkcjonujący przy Kuratorium Oświaty w Opolu działa aktywnie także w trudnych czasach pandemii. W dniu 24 kwietnia 2020 r. odbyło się spotkanie online dotyczące podsumowania projektu: „Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu” realizowanego w ramach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1 przez Zespół Szkól Licealno-Technicznych w Kluczborku. Takie formy działań doskonale wpisują się w promowanie nowoczesnych technologii w edukacji, upowszechnianie realizowanych projektów oraz mogą być przykładem dobrych praktyk dla innych instytucji.

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania projektu.

Dzień Europy – #EuropeansAgainstCovid19


Dzień Europy jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym roku, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy być razem, zjednoczeni w walce, solidarni, wspierający się wzajemnie, a 9 maja jest doskonałą okazją, żeby o tym przypomnieć.

W tych trudnych czasach szczególnie ważne jest, aby pokazać, że nam zależy. Nie musisz być bohaterem, aby pomóc – zobacz jak robią to inni: https://www.europarl.europa.eu/europeans-against-covid19/

Bądźmy razem – nadal jest to nasze wspólne święto!

#EuropeAgainstCovid19

dr Paweł Poszytek: Kompetencje cyfrowe niczym przeciwciała zwiększą naszą odporność


“Nowe kompetencje będą niezbędne, bo światowy kryzys przyspieszy trendy, o których mówi się od lat – m.in. rozwoju e-commerce oraz automatyzacji i robotyzacji produkcji. Większe tempo zmian wynikać będzie nie tylko z efektywności tych rozwiązań, ale też z tego, że… roboty nie wymagają kwarantanny. Znacząco wzrośnie siła ekonomiczna firm, które będą potrafiły w tym trendzie się odnaleźć – i odnaleźć pracowników, którzy podołają wyzwaniu.”

O faktach i mitach związanych z kompetencjami cyfrowymi, o edukacji przyszłości, wychodzeniu z kryzysu gospodarczego, cyberbezpieczeństwie i współpracy międzynarodowej przeczytacie dzisiaj w Dzienniku Gazeta Prawna

Osiągnięcie roku 2020 w Edukacji dorosłych Erasmus+


Rok 2020 okazał się wyjątkowym rokiem pod względem liczby wniosków w obu akcjach sektora Edukacja dorosłych programu Erasmus+. W akcji Mobilność kadry edukacji dorosłych otrzymaliśmy aż 161 wniosków, co w porównaniu do ubiegłorocznej, też rekordowej liczby 124 wniosków daje wzrost o 30%. W akcji Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji dorosłych, w której kilka dni temu zakończyliśmy nabór wniosków, wzrost ich liczby w stosunku do roku ubiegłego jest aż o 98% – ze 105 do imponujących 208 wniosków.

Tradycyjnie w sektorze Edukacja dorosłych Erasmus+ najwięcej wniosków składają stowarzyszenia i fundacje, w tym roku są to 2/3 wszystkich wnioskodawców.

Edukacja zdalna w szkolnictwie zawodowym – jak szkoły branżowe mogą reagować na obecny kryzys” podsumowanie debaty online zorganizowanej wspólnie z redakcją dziennika “Rzeczpospolita”


Jak szkolnictwo branżowe zareagowało na sytuację związaną z pandemią? Jak aktualnie przebiega edukacja zawodowa? Jakie stoją przed nią wyzwania i jak w ich przezwyciężaniu może pomagać realizacja międzynarodowych projektów w ramach programów takich, jak np. Erasmus+ czy eTwinning? To nie jedyne zagadnienia, o których rozmawiali eksperci podczas debaty „Edukacja zdalna w szkolnictwie zawodowym – jak szkoły branżowe mogą reagować na obecny kryzys” zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem debaty: https://www.rp.pl/Praca/305059899-Pandemia-nie-porazila-szkolnictwa-branzowego.html

Zapraszamy do obejrzenia debaty  Edukacja zdalna w szkolnictwie zawodowym

Badanie nt. wpływu pandemii COVID-19 na prawa osób młodych ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia i edukacji


Serdecznie zapraszamy do udziału w badaniu, które zostało opracowane przez Globalną Inicjatywę ws. godnych miejsc pracy dla ludzi młodych, w której skład wchodzi m.in. MOP, AIESEC czy UNHCR.

Celem badania jest dotarcie do jak największej liczby ludzi młodych ze wszystkich regionów, państw i pochodzących z różnych grup społecznych, zarówno aktywnych zawodowych, jak i niezatrudnionych, nie szkolących się i nie kształcących się (NEET).

Wyniki badania zostaną szeroko rozpowszechnione wśród rządów, partnerów społecznych i organizacji partnerskich Globalnej Inicjatywy.

Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 10 min. i można to zrobić do 21 maja 2020 r.

Link do ankiety: https://www.surveymonkey.com/r/NPC38JS?lang=pl

 

Konkurs na Regionalne Punkty Informacyjne FRSE


Jeżeli Państwa organizacja/instytucja posiada doświadczenie w realizacji projektów edukacyjnych i chce promować międzynarodowe programy edukacyjne w swoim środowisku lokalnym, zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na Regionalne Punkty Informacyjne (RPI)  Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) na lata 2020-2021 i zostania przedstawicielem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w regionie.

Więcej informacji na stronie Regionalnych Punktów Informacyjnych FRSE.

 

Wyniki konkursu wniosków 2020 złożonych w ramach programu Erasmus+ Sektor Młodzież – Runda 1


Informujemy, że zostały ogłoszone  wyniki konkursu wniosków (termin 11 lutego 2020) złożonych w ramach programu Erasmus+ Sektor Młodzież.

Indywidualne powiadomienia o wynikach konkursu ze szczegółowymi informacjami na temat przeprowadzonej oceny wniosków zostaną wysłane w późniejszym terminie, drogą mailową na adresy wnioskodawców podane we wniosku o dofinansowanie.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie erasmusplus.org.pl

 

Debata online: „Edukacja zdalna w szkolnictwie zawodowym – jak szkoły branżowe mogą reagować na obecny kryzys”


Już dziś odbędzie się debata online: „Edukacja zdalna w szkolnictwie zawodowym – jak szkoły branżowe mogą reagować na obecny kryzys”. Podczas dyskusji w gronie ekspertów zostaną poruszone zagadnienia:

 • realizacji międzynarodowych projektów w ramach programów takich, jak Erasmus+ czy eTwinning,
 • rozwiązania kwestii nauki zdalnej bez możliwości odbywania praktyk zawodowych (w Polsce i innych krajach UE),
 • EuroSkills – przygotowanie uczniów do europejskiego konkursu umiejętności zawodowych.

W debacie wezmą udział m.in.:

 • dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
 • Paweł Salamon – nauczyciel w Zespole Szkół Gastronomicznych Gorzów Wielkopolski, Team Lider drużyny WorldSkills Poland,
 • Marcin Berta – DMG Mori, Ekspert WorldSkills Poland dla zawodu „Frezowanie CNC”,
 • Tomasz Marmaj – nauczyciel i koordynator projektów Erasmusa, Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Trener zawodniczki WorldSkills Poland Alicji Jurczak w konkurencji projektowanie graficzne,
 • Jarosław Jurzak – Radny Powiatu Oświęcimskiego.

Relacja z debaty – 6 maja 2020r. na stronie: www.rp.pl

eTwinning Polska w Pytaniu na śniadanie


Dzisiaj w Pytaniu na śniadanie mówiliśmy o platformie eTwinning! Przedstawiliśmy m.in.  założenia programu i realizowanych projektów. Była także możliwość zobaczyć, jak wygląda korzystanie z platformy w praktyce.

Zachęcamy do obejrzenia audycji.

 

Podsumowanie debaty: “Edukacja w czasach pandemii. Czy szkoły staną się liderami cyfrowej transformacji?”


Czy jest szansa na to, że dzięki obecnym, trudnym doświadczeniom szkoły staną się liderami cyfrowej transformacji? Próbie odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań poświęcona była debata „Edukacja w czasach pandemii. Czy szkoły staną się liderami cyfrowej transformacji?” zorganizowana online przez Dziennik Gazetę Prawną. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem debaty.

Całe nagranie debaty dostępne jest na stronie: https://www.gazetaprawna.pl/konferencje/debaty/

Partnerem merytorycznym debaty była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

 

Solidarność w praktyce – inicjatywy zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności


Lekcje dotyczące zanieczyszczenia powietrza dla krakowskich uczniów, zajęcia językowe dla najmłodszych w Klimontowie, dostarczanie paczek żywnościowych do seniorów i chorych Szczecinian, szycie maseczek dla kieleckich i wrocławskich szpitali – to tylko niektóre inicjatywy zagranicznych wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności przebywających w tej chwili w Polsce.

Choć wszyscy obawiają się choroby, nie mogą siedzieć bezczynnie. Działają na rzecz innych, bardziej bezbronnych, pomagają rodzicom w organizacji czasu dzieciom, szukają nowych form wsparcia dla swoich lokalnych społeczności. Blisko 300 zagranicznych wolontariuszy włączyło się aktywnie w działania społeczne w kilkunastu polskich miastach. Nie zdecydowali się na powrót do swoich rodzinnych stron, chcą pomagać nadal w Polsce.

Dziękujemy!

Więcej informacji na:
https://eks.org.pl/2020/04/07/wolontariusze-w-akcji/

Zapraszamy na debatę – Edukacja w czasach pandemii. Czy szkoły staną się liderami cyfrowej transformacji?


Zapraszamy do obejrzenia debaty online: Edukacja w czasach pandemii. Czy szkoły staną się liderami cyfrowej transformacji?

W zorganizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna spotkaniu wezmą udział m.in.:

 • Rafał Lew-Starowicz, Zastępca Dyrektora w departamencie podręczników, programów i innowacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej
 • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
 • Justyna Jasiewicz, Dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego, Ministerstwo Cyfryzacji
 • Łucja Kornaszewska-Antoniuk, Kierownik działu programów, Fundacja Orange
 • Cecylia Szymańska-Ban, Sales Director – Education Industry, Microsoft dla edukacji
 • Wojciech Sak, Wiceprezes Zarządu, VULCAN Sp. z o.o.
 • Anna Czacharowska-Rybkowska, CSR Program Manager, Cisco Systems Poland Sp. z o.o.
 • Rajmund Dziemaszkiewicz – Product Director, ClickMeeting

Podczas dyskusji zaproszeni goście będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące zmiany modelu edukacji, cyberbezpieczeństwa, gotowości uczniów i nauczycieli do korzystania z serwisów edukacyjnych i narzędzi online. Poruszone zostaną również zagadnienia odnoszące się do atrakcyjności lekcji zdalnych oraz przystosowania ich do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
Debatę będzie można obejrzeć w dniu 9 kwietnia (czwartek) o godzinie 12:00 na stronie Dziennika Gazeta Prawna oraz na FB serwisu GP.

Partnerem debaty jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Komunikat dla beneficjentów programów Erasmus+, Europejskiego Korpusu Solidarności i Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)


Zapraszamy do zapoznania się z zaleceniami Komisji Europejskiej z dnia 27 marca 2020 r. dla Narodowej Agencji dotyczącymi stosowania zasady siły wyższej w przypadku kosztów poniesionych w stosunku do działań, które zostały odwołane oraz dodatkowych kosztów spowodowanych przez wyjątkową sytuację w stosunku do działań, które zostały zrealizowane częściowo lub w pełni.

Więcej informacji – [PDF]

Informacja Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w związku z pandemią koronawirusa.


FRSE jako Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności, a także jako podmiot zarządzający innymi programami edukacyjnymi, w ramach swoich kompetencji i uprawnień, podejmuje działania mające na celu udzielenie kompleksowego wsparcia Beneficjentom i uczestnikom administrowanych przez siebie programów.

FRSE zaleca rozważenie możliwości niezwłocznego powrotu polskich uczestników projektów, biorąc pod uwagę możliwe środki transportu i krajowe regulacje dotyczące tymczasowego zamknięcia granic.
W przypadku długoterminowych mobilności wolontariuszy i studentów, decyzja o powrocie lub kontynuacji pracy lub studiów powinna zostać podjęta wspólnie z organizacją wysyłającą i goszczącą. Zalecamy podejmowanie decyzji, które w najmniejszym stopniu narażą uczestników na ryzyko zakażenia się Covid-19. Powrót do Polski i poddanie się kwarantannie może się okazać najlepszym rozwiązaniem.

Jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją Informacji Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w związku z pandemią koronawirusa.

Podkarpacki webinar regionalnego punktu informacyjnego FRSE


Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie przy PZPW we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie zaprasza na PODKARPACKI WEBINAR REGIONALNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO FRSE, który odbędzie się 16 października 2020 r., godz. 10.00.

Wydarzenie to wpisuje się w międzynarodowe obchody ErasmusDays 2020

Celem konferencji jest:

 • promowanie możliwości i korzyści oferowanych w ramach programów współpracy międzynarodowej  dla rozwoju województwa podkarpackiego;
 • upowszechnianie rezultatów realizowanych w województwie podkarpackim projektów i przykładów dobrych praktyk,
 • inspirowanie środowiska oświatowego do podejmowania działań na rzecz współpracy międzynarodowej  – prezentacje projektów współpracy międzynarodowej.

Udział w konferencji jest bezpłatny!!!

Rejestracja uczestników:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Na podane adresy mail zostanie wysłany link do konferencji.

UWAGA! 

Podczas konferencji ONLINE przewidujemy czas na wystąpienia przedstawicieli szkół, przedszkoli i organizacji obecnie realizujących projekty współpracy międzynarodowej.

Forma prezentacji (do wyboru):

 • Wystąpienie online na żywo w połączeniu z prezentacją lub filmem
 • Nagranie filmowe (maks. ok. 7 min) zwierające np.: slajd (kadr) tytułowy (Nazwa i adres szkoły/organizacji; tytuł projektu itd.), krótkie wystąpienie dyrektora placówki, koordynatora projektu, wypowiedzi uczniów biorących udział w projekcie, slajdy/kadry obrazujące działania i rezultaty w projekcie (głos lub napisy)

Rejestracja wystawców:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Zobacz program webinarium:

10.00 – 11.30 Rozpoczęcie webinaru – Małgorzata Tołoczyńska – Lekacz, p.o. Dyrektor PCEN przy PZPW w Rzeszowie

Programy współpracy międzynarodowej zarządzane przez FRSE – możliwości dla szkół i przedszkoli – Jacek Adamowicz, główny specjalista PCEN przy PZPW w Rzeszowie, przedstawiciel Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE

Akredytacja w programie Erasmus 2021 -2027 – Elżbieta KomarnickaKonsultant  PCEN ds. Oddziału w Przemyślu przy PZPW, przedstawiciel Regionalnego Punktu Informacyjnego FRSE

Program Edukacja – dr Olga Ścigała-Karpińska przedstawiciel FRSE w Warszawie

11.30 – 11.45 Przerwa
11.45 – 13.15 Prezentacje przykładów dobrych praktyk – upowszechnianie rezultatów projektów
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, projekt KA1 pt. „Słowak- Twój krok ku nowoczesnej Europie” (2018-2021) – Renata Pobidyńska

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, projekt KA201 pt. „3DP TEACHER – implementation of 3D printing in future education” (2019-2021) – Agnieszka Lesiak

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie, projekt KA229 pt. „On the ARK at 5 to 12” (2019-2021) – Bożena Kaczmarczyk

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, projekt POWER PT. “Razem- lepiej, łatwiej i efektywniej” – Agnieszka Organ

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Nowej Wsi, projekt KA201 pt. „GREENOPOLIS – interactive ebook on sustainable development” (2019-2021) – Agnieszka Lesiak

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, projekt KA2 pt. „I am proud to be European” (2019-2021) – Renata Pobidyńska

Zespół Szkół Nr 3 im. T. Rylskiego w Rzeszowie, projekt KA1 VET pt. „Walencja kluczem do sukcesu zawodowego” (2019-2021) – Katarzyna Nowak

Zespół Szkół nr 1 w Sanoku, projekt KA2 VET pt. „Dobry start w życie zawodowe –staże zagraniczne dla uczniów i nauczycieli w przedsiębiorstwach w Irlandii” – Renata Gromek

Szkoła Podstawowa Nr 10 w Rzeszowie, projekt KA229 pt. „From “MYTHOS” to „LOGOS”.Educational approaches to European folk myths and legends” (2018-2020)

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Sieniawie, projekt POWER pt. „Kompetencje kluczowe uczniów SP w Sieniawie dobrym startem na międzynarodowym rynku pracy” (2019-2021) – Katarzyna Drapała

Materiały multimedialne będą udostępnione w WIRTUALNEJ GALERII PROJEKTÓW na stronie www.pcen.pl