Rusza Europejski Korpus Solidarności – nowy program dla młodzieży i organizacji


Komisja Europejska opublikowała informację o konkursie wniosków w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Europejski Korpus Solidarności to nowy program skierowany do młodzieży (18-30 lat) oraz organizacji i instytucji. Komisja Europejski przeznaczyła 44 mln euro na projekty dotyczące tematyki solidarnościowej realizowane przez instytucje, organizacje, firmy i młodzież.

W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności dostępne będą 3 rodzaje działań:

·         Partnerstwa na rzecz wolontariatu i projekty wolontariatu

·         Praktyki zawodowe i miejsca pracy

·         Projekty solidarnościowe

28 państw członkowskich Unii Europejskiej może w pełni uczestniczyć we wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności. Ponadto udział w niektórych działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności jest otwarty dla organizacji z państw należących do EFTA/EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, krajów kandydujących do UE: Turcji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii oraz krajów partnerskich.

Program daje możliwość realizacji działań, które będą odpowiedzią na ważne tematy społeczne. Wszystkie działania muszą mieć charakter solidarnościowy, jednocześnie dając możliwość młodzieży zdobywania nowych doświadczeń, rozwijania kompetencji i umiejętności.

Organizacje będą mogły realizować działania na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Termin składania wniosków: 16 października 2018 r.

Przewodnik po Europejskim Korpusie Solidarności: https://ec.europa.eu/youth/sites/youth/files/library/documents/2018-european-solidarity-corps-guide.pdf

Wnioski online: https://webgate.ec.europa.eu/web-esc/screen/home

Europejski Korpus Solidarności a Erasmus+

Wraz z uruchomieniem Europejskiego Korpusu Solidarności polskie organizacje nie będzie możliwe wnioskowanie o fundusze na projekty wolontariatu w ramach programu Erasmus+.

Organizacje, które zainteresowane są projektami wolontariatu powinny składać wniosek w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który w znacznej części opiera się na filarze wolontariatu.

 

Akredytacje w ramach Erasmus+ oraz Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności

W związku z uruchomieniem konkursu na projekty Europejskiego Korpusu Solidarności informujemy, że od 10 sierpnia 2018 wstrzymany zostaje proces wnioskowania o akredytację organizacji wolontariatu Erasmus+.

 • Wnioski o akredytację złożone do 10/08/2018 r., zostaną rozpatrzone zgodnie z dotychczasowymi procedurami obowiązującymi w Erasmus+;
 • Od 11/08/2018 organizacje, które chcą ubiegać się o fundusze w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności muszą złożyć wniosek o Znak Jakości. Przyznanie Znaku Jakości jest warunkiem wstępnym umożliwiającym wnioskowanie o fundusze w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jednocześnie informujemy, że organizacje, które posiadają akredytację Wolontariatu Europejskiego Erasmus+ mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności na projekty wolontariatu bez wnioskowania o Znak Jakości.

Organizacje, które chcą ubiegać się o dofinansowanie w filarze „Staże zawodowe i miejsca pracy” muszą złożyć wniosek o Znak Jakości do 16 października br. by móc składać wniosek na ten termin.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji będzie pełniła rolę Narodowej Agencji Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

W razie pytań prosimy o kontakt: eks@frse.org.pl

 

Zespołowo i charytatywnie – międzynarodowy Bieg Erasmusa+, 29 września 2018 r. – PGE Narodowy


Tego jeszcze na PGE Narodowym nie było – bieg w całości rozgrywany na płycie stadionu!
29 września do sztafetowych zmagań przystąpią 4-osobowe zespoły, które pokonają łącznie dystans około 8,5 km. W biegu wezmą także udział sztafety zagraniczne, wesprą go wolontariusze z wielu krajów, a wszystko odbędzie się w ramach Europejskiej Nocy Sportu oraz inicjatywy #BeActiveNight.

Nie zapomnieliśmy o najmłodszych – w strefie malucha rodzice zostawią małych widzów pod czujnym okiem animatorów, a te pociechy, które już same poczują chęć rywalizacji, będą mogły wziąć udział w biegach dziecięcych (w kilku kategoriach wiekowych).

Wzorem ubiegłego roku zawodników do boju  zagrzewać będą rytmy samby batucady,
a słowa otuchy doda biegaczkom i biegaczom gość specjalny. W pakiecie startowym – szyte na miarę wydarzenia biegowe rarytasy.

Cały dochód z opłat startowych zostanie przeznaczony na wsparcie innowacyjnego projektu WalkCamp Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, skierowanego do osób po amputacjach.

Na koniec trochę magii liczb. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji obchodzi w tym roku 25 lat istnienia i wspierania rozwoju polskiej edukacji – formalnej, pozaformalnej, nieformalnej. Przedszkolaków, uczniów, studentów, seniorów. Pracowników, nauczycieli, liderów… Bieg Erasmusa+ uczci tę niezwykłą rocznicę – a właściwie zrobią to uczestnicy sztafetowych zmagań, pokonując na PGE Narodowym… 25 okrążeń.

Współorganizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, dzięki któremu płyta stadionu stanie się nie tylko areną biegowych zmagań, ale także miejscem, gdzie będzie można wziąć udział m.in. w maratonie zumby i zajęciach prowadzonych przez znanych sportowców.

 

Rejestracja już wkrótce!

 

Zapraszamy na stronę Biegu:

http://erasmusplus.org.pl/bieg

 

oraz stronę wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/209300729686892.

XIII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów


W dniach 3-7 września br. na terenie Nowego Sącza oraz Krynicy-Zdrój odbędzie się XIII edycja Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, którego Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest współorganizatorem.

Ponad 400 młodych liderów z 42 państw Europy spotka się po raz kolejny w Polsce, by debatować w gronie wybitnych przedstawicieli życia politycznego, społecznego i biznesowego. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów od lat nazywane jest młodą Krynicą. W dotychczasowych dwunastu edycjach wzięło udział ponad 3000 osób w wieku 18-35 lat ze wszystkich państw europejskich.

Tematyka tegorocznego Forum koncentruje się wokół tezy “Młody lider 4.0” i obejmuje następujące zagadnienia: Europa 4.0 – wizja Europy oczami młodych ludzi: wspólna sprawa czy interes jednostek; edukacja 4.0 – innowacyjność młodego pokolenia; rynek pracy 4.0; ekonomia innowacji – wpływ na rozwój państwa i jednostki; nowe technologie w zakresie informacji, komunikacji i kultury.

Jeśli chcesz być częścią tego wydarzenia – zarejestruj się:

http://www.forum-leaders.eu/

Upowszechnianie rezultatów projektu – cykl webinariów


6.07 br. w FRSE odbędzie się ostatnie przed wakacjami webinarium z  zainaugurowanego cyklu webinariów upowszechniających.

Tym razem zajmiemy się tematyką eventów. Tytuł najbliższego webinarium to:

Eventy w projektach edukacyjnych”

 

W trakcie sesji będziemy omawiać następujące zagadnienia:

 1. Znaczenie eventów we współczesnym marketingu
 2. Rodzaje eventów i ich wartość dla komunikacji:
 3.   a) Event jako narzędzie komunikacyjne
 4.   b) Event jako kanał dotarcia bezpośredniego
 5.   c) Event jako narzędzie to tworzenia treści
 6. Zasady organizacji i promocji
 7. Event jako narzędzie w promocji projektu – case study
 8. Najlepsze praktyki i podsumowanie

Prowadzącym webinarium będzie Łukasz Gumowski, Creative Partner w Agencji Plej – Plej to agencja, która oferuje pełen zakres usług marketingowych. Właśnie zostaliśmy Agencją Marketingu Zintegrowanego Roku 2018 w rankingu Media i Marketing Polska. Od lat robimy wszystko, by móc o sobie powiedzieć: brand experience agency. Nie dzielimy myślenia na digitalowe, ATL-owe, BTL-owe i eventowe. Stawiamy na całościowe i szerokie podejście do potrzeb klientów oraz tworzonych kampanii, a przede wszystkim na emocje i prawdziwe przeżycia. I choć nieustannie rozwijamy się i zmieniamy, ta dewiza przyświeca nam od zawsze w każdym projekcie.

 

Zarejestruj się!

 

 

Europejski Korpus Solidarności wystartował na dobre


Europejski Korpus Solidarności wystartował na dobre.

27 czerwca 2018 r.  Rada Europejska doszła do porozumienia z Parlamentem Europejskim w kwestii uruchomienia Europejskiego Korpusu Solidarności.

Europejski Korpus Solidarności wystartował już w 2016 r. jako inicjatywa umożlwiająca młodym ludziom w wieku 18-30 zdobywanie doświadczenia, rozwój osobisty i zawodowy oraz prace na rzecz budowania solidarności w całej Europie. Dotychczas działania finansowane były z różnych programów europejskich. Do chwili obecnej ponad 60 000 młodych ludzi zarejestrowało się na stronie Europejskiego Korpusu Solidarności, ponad 5 000 zaczęło realizować już swoje projekty.

W myśl porozumienia pomiędzy Rada Europejską a Parlamentem:

 • 90% środków Europejskiego Korpusu Solidarności przeznaczone będzie na działania wolontariacie i Projekty Solidarności, 10% na pracę i staże
 • 20% środków Korpusu będzie przeznaczone na działania krajowe
 • Do końca 2020 na finansowanie działań Korpusu przewidziano 376,5 mln euro
 • Osoby zainteresowane uczestnictwem muszą się zarejestrować na portalu Europejskiego Korpusu Solidarności
 • Uczestnicy Korpusu będą mogli realizować działania solidarnościowe w kraju i poza jego granicami przez okres od 2 do 12 miesięcy
 • Szczególnie ważne będą działania angażujące młodzież z mniejszymi szansami

Zasady nowego Programu zaczną obowiązywać 1 października 2018 r. po zatwierdzeniu ich przez Parlament Europejski.

11 czerwca 2018 Komisja Europejska przedstawiła również propozycję budżetu dla Europejskiego Korpusu Solidarności po 2020. Zaplanowano ponad 1.26 mld euro, które umożliwia udział 350 000 osób w Europejskim Korpusie Solidarności.

Fundacja rozwoju Systemu Edukacji serdecznie zaprasza na webinarium:

Europejski Korpus Solidarności – nowy program, nowe możliwości

Kiedy: 30 lipca 2018, g. 12.00

Rejestracja: https://frsewebinarium.clickmeeting.pl/europejski-korpus-solidarnosci-nowy-program-nowe-mozliwosci/register

 

 

XVII edycja konkursu European Language Label zakończona!


W dniu 20.06 miało miejsce posiedzenie jury konkursu European Language Label . Tegoroczna edycja obfitowała w bardzo ciekawe projekty językowe. Ostatecznie jury wyłoniło 6 laureatów, w tym przyznało jedna nagrodę specjalną z okazji 25-lecia FRSE.

Lista laureatów European Language Label 2018 przedstawia się następująco:

 • ZSO nr 1 (gimnazjum nr 24 i 3 LO im. Marynarki Wojennej RP) w Gdyni  za projekt D.I.A.L.O.G diversity, ideals, appetite, languages, opportunities, group
 • Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu za projekt  Pen Pal Project
 • Starostwo Powiatowe w Turku za projekt INTJO – Innowacje Nowe Technologie Języki Obce w kontekście strategii rozwoju Powiatu Tureckiego
 • Zespół Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. P. Skargi w Szamotułach za projekt Living together – Multiculturalism in the Polish-Lithuanian Commonwealth.
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Udaninie za projekt IT dla mnie – technologia i nauka języka angielskiego
 • Nagroda specjalna 25 lat FRSE: Zespół Szkół nr 19 we Wrocławiu za projekt Beyond the borders

Laureatom gratulujemy!

Twój sukces może zainspirować innych!


 

Trwa kolejna edycja konkursu EDUinspirator, w którym możesz podzielić się swoim sukcesem i zostać EDUInspiratorem 2018.

Jeśli byłeś uczestnikiem projektów edukacyjnych w ramach realizowanych programów unijnych i zdobyłeś nowe kwalifikacje, jeśli zajmujesz się edukacją i wykorzystujesz zdobyte umiejętności by zachęcać innych do działania, to  właśnie dla Ciebie jest nasz konkurs!

W tym roku do konkursu można zgłaszać się w następujących kategoriach:

Edukacja szkolna;

Szkolnictwo wyższe;

Edukacja zawodowa;

Edukacja dorosłych;

Edukacja pozaformalna młodzieży;

To do Ciebie należy decyzja, w której kategorii wystartujesz po tytuł EDUInspiratora, dobierając kategorię do charakteru swojej działalności.

EDUinspiratorem może zostać każda osoba, która dzięki zrealizowanemu projektowi rozpoczęła swoją przygodę z działalnością edukacyjną, rozwinęła swoje kompetencje zawodowe i znacząco wpłynęła na środowisko lokalne. Doceniamy tych, których działania są nacechowane innowacyjnością z wykorzystaniem nowych technologii, rozwijaniem kompetencji językowych lub międzykulturowych, działania kształtujące przedsiębiorczość i mające charakter międzynarodowy.

Dlatego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Podziel się sukcesem!”

Twój sukces może zainspirować innych!

Konkurs adresowany jest do każdego, kto był uczestnikiem w projektach realizowanych w ramach programów zarządzanych przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji w latach 2007-2018.

Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w systemie  http://online.frse.org.pl i zaprezentować nam swoją działalność.

Na twoje zgłoszenia czekamy do 30 czerwca.

http://eduinspiracje.org.pl/eduinspirator-2018/

Wyjątkowe wydarzenie edukacyjne! Ruszyła rejestracja na Kongres Rozwoju Systemu Edukacji


Już dziś zapraszamy na pierwszy Kongres Rozwoju Systemu Edukacji, który odbędzie się 10 września 2018 r. w Warszawie (PGE Narodowy, Biznes Klub).

Ideą przedsięwzięcia jest podkreślenie wpływu jakości kształcenia na poziom kompetencji Polaków i ich konkurencyjność na rynku pracy. Tematem spotkania będą nie tylko kompetencje istotne w przestrzeni zawodowej, ale ważne także w życiu prywatnym oraz w aktywności społecznej i obywatelskiej.

Read more…

Inauguracja projektu edukacyjnego „Obywatele polscy w KL Auschwitz”


W środę, 13 czerwca odbyła się konferencja inaugurująca  projekt „Obywatele polscy w KL Auschwitz”, który ma na celu upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy o losach polskich obywateli osadzonych w niemieckim, nazistowskim obozie KL Auschwitz. Projekt ten został w całości sfinansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu wspierania działań związanych z pamięcią narodową.

Adresatami projektu są uczniowie powyżej 14 lat i ich nauczyciele. Ma on służyć przygotowaniu reprezentacji nauczycieli z całej Polski do skutecznego realizowania procesu edukacji historycznej. Ważnym elementem projektu jest zaplanowane tłumaczenie na język angielski i hebrajski: filmu dokumentalnego „Świadkowie. Obywatele RP w Auschwitz” (portrety obywateli polskich deportowanych i więzionych w obozie, w kontekście historii powstania oraz funkcjonowania Auschwitz-Birkenau, a także całego niemieckiego aparatu mordu i terroru) oraz pakietu edukacyjnego „Polscy obywatele w KL Auschwitz”.

Dzięki tłumaczeniu możliwe będzie upowszechnienie projektu poza granicami Polski i tym samym podniesienie stopnia świadomości na temat losów obywateli polskich w KL Auschwitz, nie tylko wśród polskiej młodzieży, ale również jej rówieśników na świecie.

„Mamy nadzieję, że te działania podjęte w ramach projektów Pamięci Narodowej – projekty szkolne
i instytucjonalne – mogą być wzorem  do realizacji przedsięwzięć także na skalę międzynarodową. Uważam, że mają one szansę przekazać młodemu pokoleniu coś autentycznego i namacalnego poza oficjalnymi, rocznicowymi uroczystościami.”
– mówi dr Paweł Poszytek, dyr. generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

 

Link do informacji o projekcie:

http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/obywatele-polscy-w-kl-auschwitz-lekcja-i-film-poswiecony-losom-obywateli-ii-rp-w-niemieckim-obozie-koncentracyjnym-i-zaglady,1989.html

 

Obywatele polscy w KL Auschwitz” - lekcja i film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady