Sprawdź, w czym możesz wziąć udział

treść strony
 • Komisja Europejska

wrc

27.03.2023 r. 8:00 do 27.03.2023 r. 18:00

Dzień Autorów Europejskich: promocja czytelnictwa wśród młodzieży

Opis wydarzenia:

W oparciu o różnorodne inicjatywy z wszystkich państw członkowskich UE to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów literatury i edukacji, tak by zachęcić Europejczyków do czytania i pomóc im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.

Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoło bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.

27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich.
 

Inauguracja

Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarow, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos.
 

Zaproszenie dla szkół

W imieniu Komisji Europejskiej chcielibyśmy zaprosić szkoły średnie do przyłączenia się do tej inicjatywy. Można to zrobić poprzez:

 • zaproszenie do udziału w wydarzeniu szkolnym autora lub popularnej osoby, która mogłaby czytać na głos wybraną książkę;
 • goszczenie przedstawiciela sektora czytelniczego, który zaprezentuje różne zawody związane z branżą czytelniczą (autor, ilustrator, tłumacz, redaktor itp.), aby zwrócić uwagę na ich różnorodność;
 • przeprowadzenie sesji czytania na głos z uczniami w klasie.

Jak dokonać zgłoszenia?

Szkoły zainteresowane udziałem powinny do 6 marca 2023 r. wysłać wiadomość na adres e-mailowy: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

Jak zaplanować szkolną imprezę?

 • Należy wybrać osobę, która będzie czytała na głos podczas ich imprezy. Może to być zarówno autor, jak i aktor, sportowiec, ilustrator lub inna osoba (np. absolwent szkoły). Warto też zapytać uczniów, kogo chcieliby zaprosić. 
 • Szkoły powinny jak najszybciej skontaktować się z wybranymi osobami, aby upewnić się, że będą one dostępne 27 marca 2023 r. i wezmą udział w imprezie szkolnej w Dniu Autorów Europejskich.
 • Istotny jest wybór formy i miejsca czytania (biblioteka, sala lekcyjna, inne miejsce; dla całej szkoły bądź w mniejszych grupach).

Po zakończeniu sesji czytania prosimy szkoły o podzielenie się swoimi doświadczeniami. Wystarczy wysłać e-mail ze zdjęciami lub filmem, opatrzonymi krótkim opisem, na adres: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć tutaj: https://culture.ec.europa.eu/cultural-and-creative-sectors/books-and-publishing/day-of-european-authors.

Szczegółowe informacje:

 • Gdzie?

  cała UE

 • Kiedy?

  27.03.2023 r. 8:00 do 27.03.2023 r. 18:00

27.03.2023 r. 8:00 do 27.03.2023 r. 18:00