treść strony

20-lecie konkursu European Language Label

Znamy zwycięzców! Certyfikaty European Language Label 2021 oraz nagroda specjalna z okazji 20-lecia konkursu w Polsce zostaną wręczone podczas gali w trakcie IV Kongresu Edukacji.

  • fot. Aleksandra Dudziak

Certyfikat European Language Label (ELL) otrzymują koordynatorzy projektów językowych realizowanych w instytucjach edukacyjnych. Od roku 2002 nagrodzonych zostało ponad 300 instytucji, między innymi szkoły językowe, instytuty, przedszkola, fundacje i placówki wspierające edukację językową.

Konkurs ELL jest organizowany w większości krajów uczestniczących w programie Erasmus+. Jego międzynarodowy wymiar podkreślają takie działania, jak dzielenie się informacjami o nagrodzonych projektach (np. w formie publikacji Compendium of 2019 European Language Label projects) czy zaangażowanie komisarz Unii Europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marii Gabriel w Europejski Dzień Języków organizowany przez ELL (tiny.pl/9g4qg).

Polska edycja
European Language Label – Europejski znak innowacyjności w nauczaniu i uczeniu się języków obcych, stworzony z inicjatywy Komisji Europejskiej, został zainaugurowany w Polsce w roku 2001 przez dr. Pawła Poszytka – dzisiaj dyrektora generalnego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Pierwszy konkurs miał swoje rozstrzygnięcie w 2002 roku. Od tego momentu European Language Label jest przyznawany w Polsce co roku. Od początku przewodniczącą jury ELL jest prof. dr hab. Hanna Komorowska, która razem z Kapitułą ELL ocenia nadesłane projekty.

W bieżącym roku przyznano następujące wyróżnienia:


Nagroda specjalna z okazji 20-lecia ELL w Polsce: Muzeum Warszawy – Katarzyna Žák-Caplot.

Uzasadnienie: Za innowacyjne, długofalowe i wielostronne działania edukacyjne mające na celu szerzenie polskiej kultury i języka polskiego (Muzeum Warszawy jest laureatem ELL 2019, ELL 2020 oraz laureatem Nagrody dla najlepszych projektów ELL perspektywy 2014–2020).

Certyfikaty ELL 2021:

- I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za projekt językowo-historyczny „Transport 77”, koordynator: Anna Matera-Klinger;

- Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej za projekt międzynarodowy „Tandem”, koordynator: Anna Kania;

- I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu za projekt „E-STUDIO – przestrzeń interaktywnej nauki języka hiszpańskiego w Liceum Marcinek”, koordynator: Krystian Grądecki;

- Szkoła Podstawowa nr 364 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie za projekt „FraBio – polsko-francuska edukacja przyrodnicza”, koordynator: Magdalena Lidia Mrozowska;

- Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Warszawie za projekt „Klucze do współczesnego świata – języki, rozwój osobisty, TIK” , koordynator: Anna Zawadzka.

Wyróżnienie Krajowego Jury ELL za wieloletnią pracę na rzecz nauczania języków:

Instytut Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za projekt „Szkolenia Językowe KNRO”, koordynator: Robert Szydło.

Potrzebni edukatorzy!
Przez ostatnich 20 lat dokonało się wiele zmian w edukacji językowej. Dziś kształci się inaczej, są ogromne możliwości rozwoju, współpracy i coraz nowsze narzędzia. Aby je dobrze wykorzystać, ELL potrzebuje edukatorów-instruktorów wyposażonych w wiedzę i doświadczenie, którzy realizując własne pomysły na edukację językową, stworzą coś unikalnego – dla uczniów, środowiska czy regionu. Edukatorzy zajmujący się projektami językowymi mogą wziąć udział w kolejnych edycjach konkursu. Szczegóły na: www.ell.org.pl

IV Kongres Edukacji już 30 września!
Hasło tegorocznej edycji, a zarazem jej motyw przewodni, brzmi: „Nowe perspektywy. Szersze horyzonty. Erasmus+ | EKS 2021-2027”. IV Kongres Edukacji odbędzie się w formule hybrydowej. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w sesjach tematycznych, poświęconych takim priorytetom, jak: Transformacja cyfrowa, Włączanie i różnorodność, Uczestnictwo w życiu demokratycznym oraz Walka ze zmianami klimatycznymi.

Dodatkowo w ramach Europejskiego Dnia Języków odbędą się sesje poświęcone nauce języków obcych. Aby wziąć w nich udział, a także obejrzeć wręczenie nagród ELL, należy zarejestrować się na: kongres.frse.org.pl.
Program Kongresu dostępny na: kongres.frse.org.pl/iv- kongres-frse/program-ramowy

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2021