treść strony

Branża obuwnicza w XXI wieku

Szkolnictwo zawodowe w Polsce rozwija się dzięki środkom Krajowego Planu Odbudowy. Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w Kalwarii Zebrzydowskiej wspierać będzie polską branżę obuwniczą

  • Wyposażenie BCU testowali Alina Prochasek z FRSE i Piotr Bartosiak z MEN

    fot. SZYMON ŁASZEWSKI/FRSE

Nowo utworzone BCU to odpowiedź na potrzeby rynku pracy i szansa na reaktywację kształcenia w zawodzie technika obuwnika – z wykorzystaniem nowoczesnego zaplecza i praktycznych form nauki. W Kalwarii Zebrzydowskiej tradycje obuwnicze liczą aż cztery wieki, a w całym województwie małopolskim działa obecnie aż około 1/4 wszystkich zakładów tego typu funkcjonujących w Polsce. Branżowe Centrum Umiejętności, które powstało przy Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej przy al. Jana Pawła II 3, to nowoczesne miejsce, które ma się stać kuźnią kadr dla sektora obuwniczego, mocno zakorzenionego w lokalnej tradycji.

Dobry przykład współpracy
W otwarciu Centrum wzięli udział przedstawiciele MEN, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rządowych oraz organizacji wspomagających, jak również reprezentanci branży obuwniczej i rzemiosła. Starosta wadowicki Mirosław Sordyl w swoim wystąpieniu chwalił inwestycję powiatu i szkoły. – Kto się nie rozwija, ten się cofa, a my konsekwentnie idziemy do przodu – powiedział.

Rolę kształcenia zawodowego w rozwoju gospodarki podkreślił dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego w MEN Piotr Bartosiak, powołując się na dane, z których wynika, że zainteresowanie tego typu kształceniem wśród młodych osób rośnie. Alina Prochasek, członkini zarządu FRSE, koordynującej powstanie sieci BCU w całym kraju, opowiedziała o idei programu, który finansowany jest z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. – Branżowe Centra Umiejętności to przykład współpracy międzysektorowej na ogromną skalę, która opiera się na nowoczesnych technologiach oraz na rozwoju polskiej gospodarki. Projekty nie powstają bez współpracy edukacji, samorządów, nauki i, co najważniejsze, bez aktywnych przedstawicieli wybranych branż. Synergia i współpraca gwarantują powodzenie tych inwestycji – mówiła Alina Prochasek.

BCU w Kalwarii Zebrzydowskiej to – jak wielokrotnie podkreślano tego dnia – kluczowy krok w kierunku rozwoju i wsparcia innowacyjności w edukacji zawodowej w skali ogólnokrajowej, wzmacniający pozycję regionu na mapie przemysłu obuwniczego. Inwestycja o wartości ponad 11 mln zł to, zdaniem uczestników wydarzenia, wspaniały efekt wspólnej pracy wielu osób i instytucji: pomysłodawców, projektantów, wykonawców, partnerów branżowych oraz instytucji rządowych i samorządowych na czele z władzami powiatu wadowickiego.

Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie obuwnictwa w Kalwarii Zebrzydowskiej dysponuje nowoczesnym zapleczem infrastrukturalnym, które zostało zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najwyższego komfortu nauki, pracy i rozwoju kompetencji zawodowych. Przestrzenie BCU obejmują specjalistyczne pracownie wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia (m.in. do krojenia materiałów, szycia i montażu obuwia), systemy do formowania i wykańczania gotowego produktu oraz nowoczesne technologie wspomagające projektowanie, takie jak cyfrowe systemy CAD/CAM. Wyposażenie obejmuje również plotery tnące, prasy hydrauliczne, linie montażowe oraz maszyny do klejenia, szlifowania, lakierowania i tłoczenia. Dzięki temu proces tworzenia obuwia – od projektu po gotowy wyrób – może być realizowany kompleksowo na miejscu, co znacznie zwiększa efektywność procesu dydaktycznego.

Już po rozruchu
Dzień po uroczystym otwarciu BCU w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się pierwsze zajęcia, które poprowadziła Alina Prochasek. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkoły, którzy tego dnia zostali zaproszeni do zapoznania się z możliwościami edukacyjnymi Centrum. Na początku prowadząca wykorzystała swoje umiejętności z zakresu edukacji pozaformalnej, zachęcając uczniów do włączenia się w otwartą dyskusję. Przybliżyła też zebranym podstawowe informacje o programie Erasmus+ oraz korzyści, jakie płyną z uczestniczenia młodych ludzi w organizacjach młodzieżowych. Wspomniała również o programie DiscoverEU, dzięki któremu młodzież może podróżować po Europie, poznawać jej bogactwo kulturowe i historię. 

W sumie do 30 czerwca 2026 r. w szkoleniach BCU w Kalwarii ma wziąć udział co najmniej 200 osób, w tym 60 uczniów i studentów, 20 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz 120 dorosłych. 

Wydarzenie w Kalwarii Zebrzydowskiej było tylko jednym z wielu podobnych, organizowanych w całej Polsce w ostatnich miesiącach. Docelowo sieć BCU ma liczyć 127 placówek, z których 51 już uruchomiono. W ostatnim czasie otwarto m.in. BCU dla branży kolejowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. gen. J. Bema w Siedlcach, a wcześniej BCU w dziedzinie ogrodnictwa w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej oraz BCU w dziedzinie robotyki przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Przyszli eksperci i specjaliści będą mogli rozwijać swoje umiejętności oraz kształtować kompetencje również w powstających BCU w Wałbrzychu, Radomiu, Tucholi czy Sokołowie Podlaskim. Organizatorem konkursów, w których wyłoniono podmioty prowadzące Centra, była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. 

Szczegółowe informacje o projekcie tworzenia BCU: www.frse.org.pl/kpo-bcu