treść strony

Dzień Informacyjny FRSE 2021 – relacja

Zapraszamy do przeczytania relacji z Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

  • fot. Krzysztof Pacholak

Tegoroczny Ogólnopolski Dzień Informacyjny programu Erasmus+ w całości odbył się zdalnie. Uczestnicy siedzieli przed komputerami, ale i tak mogli wędrować między punktami informacyjnymi czy zaglądać do „pokojów” z ekspertami. Oczywiście wirtualnie. W ten sposób poznali najnowszą ofertę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dotyczącą programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności.

– Erasmus+ w pandemii nie stracił impetu. Technologia pozwoliła nam błyskawicznie przystosować się do nowej rzeczywistości i dalej realizować misję, tyle że częściej w formule online. To był wymagający test, ale zaliczyliśmy go w dobrym stylu – mówił na otwarcie Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego 2021 dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Uczestnicy tego wydarzenia mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanej platformy streamingowej. Została ona podzielona na kanał główny oraz kanały z prezentacjami kierowanymi do poszczególnych województw, przygotowane do przez regionalne punkty informacyjne. To właśnietam uczestnicy mogli poznać szczegóły dotyczące oferty unijnych programów edukacyjnych, takich jak Erasmus+ czy Europejski Korpus Solidarności. A będzie w czym wybierać, bo nowa perspektywa programu Erasmus+ na lata 2021–2027 ma jeszcze większy budżet niż dotychczas. To ponad 26 mld euro. – Nowe środki są większe, niż przewidywaliśmy. Europejska i polska edukacja zyskują nowy impuls do dalszego rozwoju – ocenił dr Poszytek. Wtórował mu minister edukacji dr Przemysław Czarnek, który również wygłosił przemówienie dla uczestników. – Te pieniądze to najlepsza inwestycja w nowe umiejętności, które będą przekładały się na aktywność i sukcesy zawodowe młodych ludzi – komentował. – Nie wątpię w to, że doskonale wykorzystacie te nowe, ekscytujące możliwości – mówiła do zebranych na platformie ODI Sophia Eriksson Waterschoot, dyrektor ds. młodzieży, edukacji i programu Erasmus+ w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury.

O trendach w zdalnej edukacji opowiedział w formie wykładu dziennikarz Marek Zając. Zgodnie z duchem czasu – wykładu pełnego multimediów. – Tylko dzięki mądrej edukacji, która łączy realną wspólnotę z wirtualnymi narzędziami możemy zbudować lepszą przyszłość – mówił Zając i stwierdził, że czas pandemii nie musi być czasem straconym. – Wykorzystajmy go na zdobywanie nowych umiejętności, kompetencji w obszarze nowych technologii – dodał.

Nowymi kompetencjami, ale i doświadczeniami mogą pochwalić się laureaci konkursu Selfie+, czyli platformy internetowej dla beneficjentów europejskich programów, na której mogą prezentować swoje działania i promować dobre praktyki, np. pokazywać zdjęcia z projektów projektów. Właśnie kreatywne fotografie zgłoszone do konkursu w dwóch kategoriach („twój projekt w jednym ujęciu” i „europejskie wartości w moim projekcie”) zostały pokazane na gali Selfie+ w czasie ODI. Nagrodzono w sumie 19 uczestników spośród 217, którzy zgłosili się do konkursu.

Ogólnopolski Dzień Informacyjny zakończył się rozmowami uczestników z ekspertami FRSE, którzy odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących Erasmusa+ i innych europejskich programów.

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego wydarzenie: