treść strony

Erasmus+ konno – wyjazd przyszłych hodowców koni

Wyprawa w westernowym siodle u szczytu Olimpu – to jedno ze wspomnień łódzkiej młodzieży kształcącej się w zawodzie hodowca koni. Swoją przygodę z Erasmusem zaczęła w iście kowbojskim stylu!

 

  • fot. Archiwum ZSR

  • fot. Archiwum ZSR

  • fot. Archiwum ZSR

  • fot. Archiwum ZSR

Celem westernowej wyprawy była miejscowość Litochoro, z której widać już szczyt Olimpu. Górska przejażdżka stanowiła jedną z atrakcji stażu zagranicznego młodzieży z łódzkiego Zespołu Szkół Rzemiosła, który odbył się na przełomie maja i czerwca 2021 r. (następna grupa z ZSR wybierze się do Grecji w październiku). Przyszli hodowcy koni nie tylko doskonalili technikę jazdy. Uczyli się także dbania o zwierzęta. – Dla mnie zupełną nowością, z którą zetknęłam się dopiero w Grecji, była nauka golenia konia, w tym przycinanie jego grzywy – opowiada Ola Bojarzyńska, uczennica ZSR.

Po co golić konia
– Teraz już wiem, że to może być ratunek dla zwierzęcia, gdy na przykład zabrudzi się żywicą. Goli się również konie występujące w zawodach sportowych – wyjaśnia Ola.
Zosia Klimecka, która przed wakacjami ukończyła drugą klasę technikum, z emocjami wspomina greckie spotkanie z rasową klaczą – córką słynnego ogiera skokowego o imieniu Chacco Blue. Rozpoznawanie ras, między innymi po piętnach wypalanych na zadzie (bezboleśnie), to ważny element fachowej wiedzy o koniach, wymaganej na egzaminie zawodowym. W Grecji łodzianka widziała piętna rzadko występujące w Polsce (albo niewidywane wcale).
Kolejnej uczestniczce greckiego wyjazdu, Asi Chojnackiej, w pamięć zapadło za to pewne międzyerasmusowe spotkanie. Do Mesangali, miejscowości, która była bazą łódzkich stażystów na Riwierze Olimpijskiej, przyjechała młodzież z innej polskiej szkoły zawodowej, kształcąca się w zawodzie technika weterynarii. – Na swoim stażu dostali zadanie, aby zdiagnozować końskie kopyto. Jednak konie bywają uparte i wcale nie chcą podnosić nogi, gdy nie mają do tego powodu. Uczący się na weterynarzy mieli z tym problem, ale nasza grupa pokazała im, jak i gdzie bezboleśnie nacisnąć konia, aby ten, na zasadzie odruchu, kopyto jednak podniósł – opowiada Asia.

Instruktor, hodowca, terapeuta
Po ukończeniu łódzkiej szkoły Asia planuje pracować jako instruktorka jazdy. Zosia (wciąż zachwycona urodą młodej klaczy, córki rasowego ogiera) jest zainteresowana hodowlą koni. – Aby także w Polsce pojawiały się jak najpiękniejsze okazy – tłumaczy. Ola chce w przyszłości realizować się jako hipoterapeutka, a więc osoba prowadząca rehabilitację psychoruchową, która odbywa się przy udziale koni.
– W klasach technikum dla przyszłych hodowców koni nie ma osób z przypadku – wyjaśnia Marcin Józefaciuk, dyrektor ZSR. – Młodzież w tych oddziałach naprawdę kocha te zwierzęta. To często pasja przekazywana przez rodziców, którzy prowadzą pod Łodzią małe stadniny czy hoteliki opiekujące się końmi na zlecenie ich właścicieli.
Z danych Łódzkiego Szlaku Konnego (inicjatywy prowadzonej przez samorząd województwa) wynika, że wokół miasta, w którym działa ZSR, jest ok. 200 ośrodków jeździeckich.
– Absolwent, jeśli chce, znajduje pracę w zawodzie. Technik hodowca koni ma również uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa rolnego, co też nie jest bez znaczenia dla rekrutacji do tych oddziałów. Młodzież uczy się w nich na przykład jazdy ciągnikiem – opowiada Józefaciuk.
– Nauka u nas sprzyja także uprawianiu sportu na wysokim poziomie – cieszy się dyrektor. ZSR ma w „końskich” klasach m.in. Ivette Czok, powołaną do kadry narodowej juniorów młodszych w ujeżdżeniu.
Marcin Józefaciuk tłumaczy jednak, że debiutancki erasmusowy projekt ZSR dotyczy nie tylko specjalistów od koni. Przyszli fryzjerzy ze szkoły uczą się nowych technik strzyżenia i pielęgnacji na – bardziej suchych niż w naszym klimacie – włosach południowców, a młodzież kształcąca się na architektów krajobrazu praktykuje m.in. w greckiej winnicy.

„Europa na celowniku” to pierwszy projekt Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi, realizowany w ramach programu Erasmus+ (Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1. Mobilność uczniów i kadry) od września 2020 r. do grudnia 2021 r.
Najważniejsza część projektu to dwa dwutygodniowe wyjazdy na praktyki zawodowe do Grecji – łącznie dla 72 uczniów kształcących się w zawodach: technik hodowca koni, technik architektury krajobrazu, technik usług fryzjerskich oraz – na poziomie branżówki – fryzjer.
Kwota dofinansowania: 128 970 euro

Zainteresował Cię ten tekst?
Więcej podobnych znajdziesz w najnowszym numerze Europy dla Aktywnych 3/2021