treść strony

Eurodesk Awards 2022: Kielce triumfują!

Znamy wyniki konkursu na najlepsze projekty informacyjne zrealizowane przez organizacje należące do sieci Eurodesk. Wśród laureatów po raz kolejny znalazły się organizacje z Polski.

  • fot. RCW Kielce / IMPAKT

W kategorii Most Inclusive Information Project zwyciężył projekt Świętokrzyskie spełnia marzenia młodzieży”, który zrealizowało RCW Kielce w partnerstwie z drugim kieleckim punktem Eurodesk Polska – Stowarzyszeniem IMPAKT.

Polacy triumfują już po raz kolejny. W zeszłym roku nagrodę w kategorii Most Empowering Information Project wywalczyły cztery punkty informacyjne: z Krakowa (Europe4Youth), Mińska Mazowieckiego (Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU), Lublina (Fundacja Sempre a Frente) i Konina (Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego), które wspólnie zrealizowały projekt EurodeskWEB”

Twórcy projektu Świętokrzyskie spełnia marzenia młodzieży” w ubiegłym roku przemierzali Polskę Marzeniobusem. Mieszkańcy miast i wsi, które odwiedzali, grali w gry online, oglądali filmy, brali udział w spotkaniach. A przy okazji dowiadywali się o możliwościach wyjazdu na wolontariat za granicę, konkursach, programach grantowych wspierających mobilność międzynarodową i aktywność na poziomie lokalnym. Te niekonwencjonalne metody promocyjne nie uszły uwadze lokalnych mediów. O projektach mówiły m.in. Radio Kielce i Radio Eska. Filmową relację z tych działań można obejrzeć tutaj.

W pozostałych kategoriach (Most Empowering Information Project i Most Innovatove Information Project) wygrały organizacje z Włoch i Cypru. Nagrodę specjalną, przyznawaną przez sieć Eurodesk za inicjatywy proekologiczne, zdobył włoski projekt Greenfluencers”.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas zaplanowanego na maj spotkania multiplikatorów w Brukseli.

Projekt Świętokrzyskie spełnia marzenia młodzieży” został zrealizowany w ramach Eurodeskowego Konkursu Grantowego (EKG), przeznaczonego wyłącznie dla organizacji należących do sieci Eurodesk Polska. 

Nagrody Eurodesk Awards przyznawane są od 2011 r. Ich misją jest docenienie zrzeszonych w sieci organizacji, które tworzą projekty niebanalne, innowacyjne i potrzebne młodzieży. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2022 r. zgłoszono 31 projektów z 12 krajów. W 3 kategoriach nagrody przyznaje międzynarodowe jury, w którego składzie znajdują się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej i Erasmus Student Network. Czwarty projekt wybierają członkowie sieci Eurodesk.

Więcej informacji o Eurodesk Awards i pełną listę zwycięzców oraz wyróżnionych można znaleźć na stronie inicjatywy.