treść strony

Europa dla Aktywnych zaprasza do lektury!

Z okazji dwudziestolecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej w najnowszym numerze „Europy dla Aktywnych” przypominamy emocje towarzyszące tamtemu okresowi.

  • fot. Wydawnictwo FRSE

– Wrzała praca po obu stronach. O tym rzadko się mówi, ale Parlament Europejski też musiał się przygotować do przyjęcia dziesięciu krajów. To była mała rewolucja – opowiada Joanna Jarecka-Gomez, pierwsza Polka zatrudniona w Parlamencie Europejskim na stanowisku merytorycznym, która brała udział w pracach nad traktatem akcesyjnym.

W ciągu 20 lat dochowaliśmy się pierwszego pokolenia dorosłych Polaków, które nie zna innej Polski niż tej będącej częścią UE. Dla nich możliwość swobodnego poruszania się po Europie, podejmowania studiów, pracy, bezproblemowe porozumiewanie się w językach obcych i brak kompleksów w stosunku do zachodnich sąsiadów są oczywistością. Damian, Zosia i Karol mówią nam o tym, jak widzą świat. 

Zdradzamy również kuluary pracy w instytucjach unijnych! Piszemy, jakie kryteria trzeba spełnić, i rozmawiamy z osobami, którym się to udało.

A może interesuje Was zdobycie dyplomu europejskiego? Przedstawiamy, na jakim etapie są prace Komisji Europejskiej nad rozwojem Uniwersytetów Europejskich.

Wisienka na torcie to rozmowa z Marysią Machulską, córką znanego reżysera Juliusza Machulskiego, która poszła własną drogą artystyczną. Od 16 lat mieszka w Paryżu, a ilustracje jej autorstwa publikowane są dziś przez największe światowe magazyny. A wszystko zaczęło się… od Erasmusa!

Zapraszamy do lektury!