treść strony

Gdańsk miastem gospodarzem EuroSkills 2023

16 czerwca br., podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie, został wskazany gospodarz EuroSkills 2023 – Miasto Gdańsk. EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W Gdańsku w 50 konkurencjach rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw.

  • fot. FRSE

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 r. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych”.

To największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce we wrześniu 2023 r. odbędzie się na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo (ul. Żaglowa 11, Gdańsk). Gdańsk jest również organizatorem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2022 (23-25 listopada br.), będącego eliminacjami dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.

Na EuroSkills rywalizacja będzie toczyć się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021), zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach: gotowanie, florystyka i spawanie.

W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych. Szacujemy, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 tysięcy widzów z Polski i z zagranicy.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele czołowych firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i menedżerów. 

Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.

Więcej informacji na: https://worldskillspoland.org.pl.