treść strony

Jestem otwarty na różne możliwości

Zdobywca medalu doskonałości w kategorii instalacje sanitarne i grzewcze jeszcze przed EuroSkills Gdańsk 2023 opowiedział m.in. o swojej drodze do polskiej reprezentacji, dotychczasowych doświadczeniach oraz planach na przyszłość.

 • Mateusz Wyskok to zdobywca medalu doskonałości w kategorii instalacje sanitarne i grzewcze

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

 • Od zawsze lubił prace manualne i wiele czasu spędzał w garażu

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • Nowe przyjaźnie, przeżycia, ale i doświadczenia zawodowe – to bilans udziału w konkursach umiejętności

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • – Myślę o rozwinięciu swojej obecnej działalności i podążaniu w nowych kierunkach – zapowiada

  fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Mateusz Wyskok ma 21 lat, jest absolwentem Technikum Architektoniczno-Budowlanego im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie, skąd też pochodzi.

Jak znalazłeś się w szeregach zawodników przygotowujących się do EuroSkills 2023?
Wraz z szóstką kolegów zostałem zaproszony do eliminacji przez panią dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego przy ulicy Mińskiej w Warszawie, gdzie się uczyliśmy. Przez eliminacje przeszliśmy we dwóch i dostaliśmy się do SkillsPoland 2021, gdzie zająłem drugie miejsce. Zaproszono mnie wówczas do udziału w drugiej edycji, w listopadzie 2022 r., która była eliminacjami do EuroSkills. Stanąłem na podium, ale z trzecim wynikiem. Potem okazało się, że zawodnik z pierwszego miejsca zrezygnował, a ten, który zajął drugie miejsce, zmienił konkurencję.

Co dał ci udział w konkursach?
Poznałem mnóstwo osób, nawiązałem wiele przyjaźni. Integracja, nowe przeżycia, telewizyjne wywiady – to wszystko było dla mnie nowym doświadczeniem. Konkurencję i presję czuło się wprawdzie na każdym kroku, ale najważniejsze było dla mnie dobre samopoczucie i dobra zabawa. Wiele się też nauczyłem. Od niedawna prowadzę własną firmę, co stanowi dla mnie kolejną korzyść.

Jak wyglądają twoje treningi przed konkursem?
Muszę łączyć pracę z wyjazdami kadry narodowej i zagranicznymi szkoleniami (byłem w Portugalii i w Czechach) oraz treningiem w fabryce, która jest między innymi producentem rur i kształtek instalacji sanitarnych i grzewczych. Poznawałem wszystkie stelaże podtynkowe, smart boksy i inne produkty. Zajęć jest dużo, ale jestem zmotywowany, aby stale rozwijać swoje umiejętności.

Wygląda na to, że lubisz tę pracę i obowiązki związane z EuroSkills.
Od zawsze lubiłem pracę manualną, spędzałem wiele czasu w garażu. Mój dziadek był budowlańcem i od małego uczył mnie praktycznie wszystkiego, co jest związane z budową, wykończeniami. Bardzo lubiłem z nim pracować, bo miał ogromną wiedzę połączoną z pasją. Drugi dziadek kiedyś pracował w elektrowniach i przekazał mi wiedzę w kwestiach technicznych. W trakcie szkolnej nauki praktycznej trafiłem na ludzi, którzy pokazali mi wszystko, co jest najciekawsze w tym zawodzie, wiele się od nich nauczyłem.

Czy w twoim przypadku można już mówić o sukcesie zawodowym?
Zauważono moje umiejętności i to, że jako młody człowiek potrafię coś wykonać, a przy tym myślę. To budujące i motywuje do dalszej pracy.

Jakie są twoje plany zawodowe?
Myślę o rozwinięciu swojej obecnej działalności i podążaniu w nowych kierunkach. Coraz częściej zajmuję się odnawialnymi źródłami energii, takimi jak fotowoltaika, pompy ciepła oraz klimatyzacje. Chciałbym skoncentrować się na pompach ciepła, aby zdobyć odpowiednie kwalifikacje i móc wykonywać te instalacje samodzielnie.
Mam też nadzieje związane z EuroSkills. Być może uda mi się wygrać, stanąć na podium lub awansować do mistrzostw świata, które odbędą się we Francji. Jestem otwarty na różne możliwości i ciekawy, co przyszłość przyniesie. Jednego jestem pewien: chcę się rozwijać.

Rozmowy z wszystkimi zawodnikami reprezentacji można przeczytać w publikacji „Polska kadra EuroSkills Gdańsk 2023”.