treść strony

Każde urządzenie wymaga odmiennego podejścia

Krzysztof Żurek zdobył brązowy medal w kategorii chłodnictwo i klimatyzacja na EuroSkills 2023 Gdańsk. A jeszcze przed rywalizacją opowiedział nam o swojej drodze do zawodu, roli igrzysk branżowych w rozwoju oraz planach na przyszłość.

  • Krzysztof Żurek zdobył brązowy medal w kategorii chłodnictwo i klimatyzacja

    fot. Krzysztof Kuczyk/FRSE

  • – Zmiany klimatu sprawiają, że to, czym się zajmuję, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu – zauważa

    fot. Olaf Sawajner/FRSE

  • Zawsze interesował się elektryką

    fot. Klaudia Chojnacka/FRSE

  • Podczas zawodów skutecznie przezwyciężał tremę

    fot. Klaudia Chojnacka/FRSE

  • Plany na przyszłość? Kontynuacja pracy w dziedzinie i dalsza nauka

    fot. Klaudia Chojnacka/FRSE

Krzysztof Żurek jest absolwentem technikum chłodnictwa i klimatyzacji. Mieszka w Krzeczowie koło Bochni.

Skąd decyzja o wyborze tego kierunku nauki?
Decyzja wynikała z faktu, że rejon Bochni jest znany jako polskie zagłębie chłodnicze. Jest tu duże zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie, a wynagrodzenia są atrakcyjne. Widziałem w tej branży możliwość rozwoju i perspektywy na przyszłość. Zmiany klimatu sprawiają, że to, czym się zajmuję, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

Ale wybór szkoły zwykle jest efektem zainteresowań jakąś dziedziną, czasem tradycji rodzinnych.
Pochodzę z rodziny, w której prawie wszyscy są związani z wojskiem, a ja zawsze interesowałem się elektryką. Mimo że moja obecna praca nie jest z nią bezpośrednio powiązana, to wiele ją z elektryką łączy. Ponadto, w moim zawodzie mam na co dzień do czynienia z mechaniką i automatyką.

Skąd dowiedziałeś się o EuroSkills i jak trafiłeś do konkursu?
Konkurencyjne przedsiębiorstwo w naszej okolicy organizowało eliminacje do konkursu i zostaliśmy poproszeni o wysłanie zawodnika. Postanowiłem spróbować, pokazać moje umiejętności. Czułem się pewnie. Preselekcje odbyły się najpierw w formie konkursu online z wiedzy teoretycznej, a następnie zorganizowano część finałową. Cztery osoby zakwalifikowały się do ostatniego etapu, gdzie mogły wykazać się praktycznymi umiejętnościami.

Co najbardziej inspiruje cię i fascynuje w twoim zawodzie?
To, że każdy przypadek jest inny i nie ma stałych schematów. Każde urządzenie wymaga specjalnego podejścia. To zmienne i zmiennokształtne środowisko sprawia, że praca jest ciekawa i nigdy się nie nudzi.

Czego się obawiasz podczas konkursu?
Największym wyzwaniem dla mnie będzie przezwyciężenie tremy, która może mnie zjadać podczas konkursu. Na dodatkowych szkoleniach i wyjazdach z moim ekspertem wciąż zdobywam cenne doświadczenie, które pozwoli mi działać automatycznie i uwolnić się od napięcia.

Czy czegoś nowego nauczyłeś się albo dowiedziałeś dopiero w czasie przygotowań i treningów do zawodów EuroSkills?
Poznałem wiele nowych systemów montażu klimatyzacji i urządzeń chłodniczych. Uczestniczyłem w szkoleniach, które pomogły mi zdobyć wiedzę na temat nowych rozwiązań, których wcześniej nie znałem, oraz metod instalacji i montażu. Jadąc na zawody, liczę na to, że zdobędę miejsce na podium, i na docenienie moich umiejętności.

Czy udział w EuroSkills wpływa na twoje życie zawodowe?
Udział w konkursie pozwala mi zaprezentować swoje umiejętności i stać się osobą rozpoznawalną w branży. To otworzy mi drzwi do pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych kwalifikacji, co przekłada się oczywiście na poprawę zarobków.

Jakie są twoje plany?
Chcę nadal pracować w tej dziedzinie. Na pewno planuję kontynuować naukę i pójść na studia w tym lub w pokrewnym kierunku.

Rozmowy z wszystkimi zawodnikami reprezentacji można przeczytać w publikacji „Polska kadra EuroSkills Gdańsk 2023”.