treść strony

Konferencja Uniwersytetów Europejskich

15 maja 2023 r. w hotelu Mercure Warszawa Centrum odbędzie się I Konferencja Uniwersytetów Europejskich oraz gala rozdania nagród w konkursie „Uniwersytety Europejskie – Sojusze Przyszłości”.

  • Konferencja Uniwersytetów Europejskich

Jest to nowa inicjatywa Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności poświęcona polskim instytucjom szkolnictwa wyższego zaangażowanym w sojusze w ramach programu Erasmus+. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Uniwersytety Europejskie podstawą innowacyjnej Europy”.

Konferencja jest skierowana do grona rektorskiego, dyrektorów oraz koordynatorów uczelni, które dołączyły do sojuszy Uniwersytetów Europejskich, a także tych, które są zainteresowane ideą europejskich konsorcjów.

Od 2017 r. w ramach trzech naborów wniosków przeprowadzonych przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) wyłoniono 44 sojusze Uniwersytetów Europejskich, w skład których wchodzi 340 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 krajów – wśród nich 18 z Polski.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń, a także dyskusja na temat przyszłości sojuszy oraz możliwości wspierania rozwoju sieci Uniwersytetów Europejskich ze szczególnym uwzględnieniem programu Erasmus+.

Integralną częścią konferencji jest gala rozstrzygnięcia konkursu: „Uniwersytety Europejskie  Sojusze Przyszłości”. Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej inspirujących i aktywnych polskich uczelni działających w ramach sojuszy szkół wyższych oraz promocję inicjatywy i znaczenia Uniwersytetów Europejskich dla polskiej i europejskiej gospodarki. Laureaci zostaną wybrani w pięciu obszarach:

  • Osobowość,
  • Innowacje,
  • Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
  • Doskonałość Erasmus+,
  • Wsparcie dla Ukrainy.

Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się bezpośrednio po części konferencyjnej o godz. 17:00.

Rejestracja na I Konferencję Uniwersytetów Europejskich odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy do wyczerpania liczby miejsc. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Wszystkie informacje na temat konferencji wraz z ramowym programem wydarzenia są dostępne na stronie internetowej konferencji.

Wydarzenie jest realizowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności przy wsparciu Centrów Innowacji Erasmus+ InnHUB.