treść strony

Laboratoria Przyszłości obejmą wszystkie szkoły w Polsce

Laboratoria Przyszłości to największy w historii Polski program wsparcia nowoczesnej edukacji. W najbliższych miesiącach zostaną do niego włączone szkoły niesamorządowe i niepubliczne, a także ponadpodstawowe – licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe. Dzięki temu program trafi do wszystkich uczniów w Polsce, czyli blisko 5 milionów w około 20 000 szkół i placówek oświatowych.

  • fot. Shutterstock

– Laboratoria Przyszłości to program, dzięki któremu każdy uczeń ma mieć dostęp do zestawu technologii i technik, które są zasobami interesującymi, ciekawymi. Każdy młody człowiek to nieoszlifowany diament, bez wsparcia nie rozwinie swojego potencjału – powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie (4 lutego 2022 r.) – jednej ze szkół, które korzystają z programu i zakupiły już całe wyposażenie.

Prawie wszystkie samorządowe szkoły podstawowe już ze wsparciem

We wrześniu 2021 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę ustanawiającą Laboratoria Przyszłości dla szkół podstawowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. W ramach tej inicjatywy blisko 12 000 szkół z całej Polski mogło ubiegać się o środki w wysokości:

  • 30 000 złotych – w przypadku szkół do 100 uczniów (jest ich 3627, uczy się w nich 220 434 uczniów);
  • 60 000 złotych – w przypadku szkół od 101 do 200 uczniów (3083 i 436 796 uczniów);
  • 70 000 złotych – w przypadku szkół od 201 do 234 uczniów (606 i 131 811 uczniów);
  • 300 złotych na ucznia – w przypadku szkół od 235 uczniów (4503 i 2 070 668 uczniów).

Oznacza to, że dla każdej szkoły samorządowej w Polsce przeznaczono co najmniej 300 zł na ucznia. Mniejsze szkoły otrzymały dodatkowe wsparcie finansowe odzwierciedlające ich potrzeby, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Wsparcie może być przeznaczone na zakup innowacyjnych pomocy dydaktycznych – od drukarek 3D przez gogle wirtualnej rzeczywistości po narzędzia do prac ręcznych czy sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku i wideo. Szkoły mogą wybierać z ponad 200 rodzajów wyposażenia, których katalog jest efektem szeroko zakrojonych konsultacji.

Program spotkał się z bardzo szerokim zainteresowaniem – zgłoszenie wysłało 99% samorządowych szkół podstawowych, z których każda otrzymała 100% wnioskowanej kwoty. Dwa miesiące po inauguracji programu na kontach organów prowadzących szkoły znalazł się niemal miliard złotych. Wsparcia udzielano bez konieczności wniesienia wkładu własnego. Do września 2022 roku trwa etap zakupu i wyposażenia szkół.

Laboratoria Przyszłości dla szkół niesamorządowych i niepublicznych

Sukces programu dla szkół samorządowych stał się inspiracją do jego rozszerzenia na wszystkie szkoły podstawowe. Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Przemysława Czarnka w najbliższym czasie Rada Ministrów zatwierdzi rozszerzenie programu o szkoły prowadzone przez organizacje pozarządowe, osoby prawne i fizyczne oraz ministrów, a także o polskie szkoły za granicą. 

To 2500 szkół, w tym artystyczne, w zakładach poprawczych oraz szkoły polskie działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Uczy się w nich ponad ćwierć miliona uczniów. Wysokość wsparcia oraz katalog wyposażenia będą takie same dla wszystkich szkół podstawowych.

Łącznie wsparcie trafi więc do blisko 15 000 szkół, czyli 3 milionów uczniów. Środki finansowe zostaną także przeznaczone na działania wspierające podnoszenie kompetencji kadry uczącej.

Organy prowadzące szkoły niepubliczne i niesamorządowe – wszyscy zainteresowani – mogą zostawić swoje dane kontaktowe na stronie gov.pl/laboratoria, żeby otrzymać powiadomienie o możliwości wnioskowania.

Konsultacje katalogu wyposażenia dla szkół ponadpodstawowych

W dalszej kolejności, w najbliższych miesiącach, do programu zostaną włączone szkoły ponadpodstawowe – licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe. Dzięki temu program trafi do wszystkich uczniów w Polsce – blisko 5 milionów – w około 20 000 szkół i placówek oświatowych.

Dla właściwego określenia potrzeb szkół ponadpodstawowych przygotowany zostanie specjalny katalog wyboru wyposażenia. Już dziś zapraszamy uczniów, nauczycieli, rodziców, przedsiębiorców, uczelnie i wszystkich zainteresowanych do jego konsultacji za pośrednictwem strony gov.pl/laboratoria.

Konsultacje potrwają do 28 lutego 2022 r.

– Laboratoria Przyszłości to szansa dla przyszłych pokoleń dla rozwijania swoich talentów, dlatego rząd z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra Przemysława Czarnka chce dać tę szansę wszystkim uczniom na każdym etapie kształcenia – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej.

Program Laboratoria Przyszłości jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.