treść strony

Międzynarodowe badanie losów absolwentów szkół zawodowych z doświadczeniem zagranicznych mobilności edukacyjnych

  • fot. Shutterstock

Głównym celem badania była ocena wpływu projektów mobilności Erasmus + VET na dalszą ścieżkę kariery uczestników. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2017-2019, z wykorzystaniem technik ilościowych (ankieta online) oraz jakościowych (wywiady i grupy fokusowe), we współpracy z Narodowymi Agencjami z Austrii, Belgii (Flandria), Czech, Irlandii, Łotwy, Luksemburga, Macedonii Północnej, Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Analiza koncentrowała się głównie na następujących pytaniach kluczowych:

  • Czy mobilność wpływa na przyszłą karierę i rozwój osobisty byłych stażystów i stażystów, a jeśli tak, to w jakim stopniu?
  • Jakie nowe kompetencje i umiejętności uczestnicy mobilności nabyli lub rozwinęli podczas praktycznego szkolenia zawodowego za granicą?
  • W jakim stopniu nabyte kompetencje okazały się przydatne, zwłaszcza w kontekście ich statusu zawodowego i pozycji na rynku pracy?

Wyniki badania pokazują, że w zakresie nabytych umiejętności miękkich byli stażyści szczególnie podnosili swoje kompetencje międzykulturowe, komunikację i umiejętność pracy zespołowej. Podczas wywiadów większość uczestników wspomniała, że stali się bardziej niezależni, pewni siebie, odporni na stres i przystosowani do nowych okoliczności. Wielu z nich stwierdziło również, że główne korzyści płynące z mobilności zagranicznej wynikały z poprawy znajomości języków obcych. Pokazuje to, że mobilność w dużej mierze dotyczy rozwoju osobistego w życiu, jednak należy wziąć pod uwagę, że umiejętności miękkie często idą w parze z kompetencjami zawodowymi i są obecnie wysoko cenione przez pracodawców.

Z badania tego wynika również, że dłuższy okres praktyk miał większy wpływ na umiejętności miękkie i większość kompetencji zawodowych. Stażyści z doświadczeniem dłuższej mobilności bardziej podnieśli swoje kompetencje językowe, a także poprawili swoje umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej bardziej niż inni. Twierdzili również, że stali się bardziej świadomi specyfiki poszczególnych miejsc pracy i stali się bardziej zdolni do pracy w międzynarodowym środowisku. Biorąc pod uwagę branże kształcenia i szkolenia zawodowego, największe korzyści z mobilności odniosły osoby odbywające staże w zakresie turystyki, hotelarstwa i gastronomii (którzy zazwyczaj brali udział w najdłuższych stażach w porównaniu z innymi dziedzinami szkolenia) oraz osoby, które przeszły szkolenie w zakresie administracji i usług.

Wielu badanych przyznało, że umiejętności zdobyte podczas zagranicznych staży mogą wykorzystać w swojej karierze i życiu osobistym. Dotyczy to w szczególności umiejętności miękkich, takich jak umiejętności interpersonalne i pracy zespołowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wielu uczestników badań jest wciąż na wczesnym etapie kariery. W związku z tym wpływ mobilności należy raczej rozpatrywać w kontekście oceny przydatności umiejętności nabytych przez uczestników podczas stażu pod kątem zdobywania i wykonywania pierwszej pracy.

Raport (tylko w języku angielskim)