Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 25.08.2023 r.
Erasmus+ poszerza horyzonty i wykracza poza Europę – dobrze pokazują to mobilności z udziałem państw afrykańskich, w których uczestniczą polskie uczelnie. A jak prezentują się w liczbach te dwustronne wymiany studentów i kadry akademickiej?
Czy uczestnicy programu Erasmus+ z Afryki wybierają polskie uczelnie? Dane pokazują, że jak najbardziej. W latach 2016-2023 przyjechało do nas 1,7 tys. osób ze 109 uczelni w krajach afrykańskich.
Mobilności w drugą stronę również się odbywają, choć mniej intensywnie. W tym samych latach uczelnie afrykańskie były celem ponad 800 osób z Polski – a więc jest to liczba niemal dwukrotnie niższa. Ponadto taki kierunek mobilności bardziej interesuje polską kadrę akademicką (81% wyjeżdżających) niż studentów (tylko 9%). Tymczasem w drugą stronę proporcje wyglądają inaczej: wśród uczestników z Afryki przyjeżdżających do Polski studenci stanowią 48%, a kadra akademicka – 52%.
Uczelnie afrykańskie, z których przyjechało do nas najwięcej uczestników, to Uniwersytet w Safakis (173 osoby), Uniwersytet Cadi Ayyad w Marrakeszu (100 osób) i Uniwersytet w Tlemcen (95 osób).
A na których polskich uczelniach można było ich spotkać? Czołową pozycję zajęła Politechnika Lubelska, która przyjęła 449 osób. Na kolejnych miejscach znalazły się UMK w Toruniu (150 osób) oraz Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Białostocka (po 116 osób).
Erasmusowców z krajów afrykańskich przyjęły łącznie 52 polskie uczelnie.
Które polskie uczelnie realizują najwięcej mobilności do państw afrykańskich? Na tej liście liderem jest Uniwersytet Jagielloński, skąd wyjechało 105 osób. Kolejne miejsca zajmują UMK w Toruniu (98 osób) i Politechnika Lubelska (67 osób).
Najczęściej wybieranymi przez polskich uczestników uczelniami goszczącymi były natomiast Uniwersytet Cadi Ayyad w Marrakeszu (80 osób), Uniwersytet w Kairze (56 osób) i Międzynarodowy Uniwersytet w Rabacie (43 osób). W sumie erasmusowcy z Polski gościli na 95 uczelniach w państwach afrykańskich.
Studenci przyjeżdżający z Afryki najczęściej reprezentują kierunki związane z inżynierią, produkcją i budownictwem (24%), biznesem, administracją i prawem (18%), a także naukami przyrodniczymi, matematyką i statystyką (16%).
W mniej licznej grupie polskich studentów wyjeżdżających do Afryki dominują kierunki związane z naukami społecznymi, dziennikarstwem i informacją (38%), sztukami oraz naukami humanistycznymi (25%), a także z biznesem, administracją i prawem (13%).
Zapraszamy do zapoznania się z pełnymi informacjami dotyczącymi wymiany uczestników z poszczególnymi państwami afrykańskimi. Interaktywna prezentacja pokazuje dane na dzień 13 sierpnia 2023 r.