treść strony

Na EPALE pisać każdy może

Platforma EPALE to idealne miejsce, by zaprezentować tematy związane z edukacją dorosłych i pochwalić się własnym projektem. To bezpłatne i proste!

  • Publikowanie materiałów na platformie jest bardzo proste

    fot. Shutterstock

Na EPALE (Elektronicznej platformie na rzecz uczenia się dorosłych w Europie) publikowane są artykuły, relacje z projektów, wywiady, studia przypadków, materiały edukacyjne. Z platformy mogą korzystać nie tylko beneficjenci programów Erasmus+ i PO WER, realizujący działania z zakresu edukacji dorosłych, ale też osoby zainteresowane tą tematyką. Metody pracy stosowane w szkołach dla dorosłych, edukacja w instytucjach kultury, doradztwo zawodowe, warsztat trenera – to tylko przykładowe tematy poruszane przez użytkowników EPALE.

Oto krótki poradnik o tym, jak pisać, by wzbudzić zainteresowanie i osiągnąć zamierzone cele.

1. Rejestracja
Aby móc publikować na platformie, należy się zarejestrować. Korzystanie ze strony jest bezpłatne.

2. Prezentowanie tematu w atrakcyjny sposób
Ciekawy tytuł i intrygujący wstęp na pewno zachęcą do lektury całego tekstu. Na platformie jest miejsce zarówno na materiały o charakterze naukowym, jak i na typowe wpisy blogowe. Można więc wybrać formę, która najlepiej pasuje do danego tematu. Jest tylko jeden warunek – wpisy muszą dotyczyć edukacji dorosłych.

3. Myślenie o czytelnikach
Chodzi o to, by inspirować odbiorców tekstu. Największym zainteresowaniem cieszą się artykuły poradnikowe oraz takie, które budzą emocje. Jeśli więc chcecie się pochwalić projektem swojej organizacji, przemyślcie, czy napisanie tradycyjnego sprawozdania z przebiegu współpracy będzie najlepszym rozwiązaniem. Może lepiej przedstawić poznaną metodę pracy, zaprezentować narzędzia, podzielić się refleksjami czy praktycznymi radami, które mogą się przydać innym ekspertom zaangażowanym w edukację dorosłych.

4. Przyciąganie uwagi
Linki do filmów, infografiki, wykresy czy cytaty z wypowiedzi uczestników przedsięwzięcia podnoszą atrakcyjność wpisu. Przy publikowaniu zdjęć z projektu warto pamiętać, że osoby przedstawione na fotografiach muszą wyrazić zgodę na wykorzystanie ich wizerunku. Można także skorzystać z banków zdjęć – w takim przypadku należy upewnić się, że autor grafiki zezwolił na jej bezpłatne wykorzystanie w internecie. Do publikacji w sieci najlepiej nadają się zdjęcia w formacie PNG.

5. Reklama organizacji
Artykuł może posłużyć do zaprezentowania działalności organizacji. Niezależnie od tego, czy będzie to studium przypadku, czy kilka zdań wplecionych w tekst o projekcie – EPALE to dobre miejsce, żeby pochwalić się dokonaniami. Taka prezentacja może zaowocować nawiązaniem kontaktów z innymi edukatorami, także zagranicznymi.

6. Tagi
Słowa kluczowe pozwalają innym użytkownikom szybko odnaleźć na platformie teksty z interesującej ich tematyki. Wystarczy użyć 1–3 tagów z gotowej listy.

7. Źródło dofinansowania
Jeśli materiał dotyczy konkretnego projektu, powinien zawierać informację o dofinansowaniu.

8. Nie tylko po polsku
Napisanie tekstu po angielsku, niemiecku czy francusku pozwoli zwiększyć grupę odbiorców artykułu. Ogłoszenia o poszukiwaniu partnera do projektu lub zaproszenia na seminaria powinny być przygotowane również w wersjach obcojęzycznych. Z EPALE korzystają użytkownicy z 36 krajów europejskich, a platforma jest dostępna w 24 językach.

9. Odpowiadanie na komentarze użytkowników
Jeśli inny użytkownik skomentuje tekst lub materiał, można włączyć się w dyskusję i odpowiedzieć na ewentualne pytania.

10. Kontakt!
W ustawieniach profilu na platformie warto wyrazić zgodę na kontakt z Krajowym Biurem EPALE. Dzięki temu można liczyć na pomoc podczas publikacji tekstu.

W czym pomaga krajowe biuro EPALE?

  • Doradza, jak publikować.
  • Poprawia usterki językowe i proponuje atrakcyjne rozwiązania graficzne.
  • Tłumaczy najciekawsze treści na inne języki, aby docierać do nowych odbiorców.
  • Promuje wybrane materiały w mediach społecznościowych.
  • Wybiera najciekawsze teksty do comiesięcznego newslettera, a raz w roku wydaje publikację ze zbiorem trzydziestu artykułów.
  • Tworzy strony tematyczne z linkami do tekstów i materiałów dotyczących danej problematyki.
  • Organizuje konkursy z nagrodami dla użytkowników publikujących artykuły.

Platforma EPALE dostępna jest pod adresem: epale.ec.europa.eu/pl

Współpraca: Karolina Kwiatosz – ekspertka FRSE