treść strony

Noc Muzeów 2022 w Ministerstwie Edukacji i Nauki

Zwiedzanie zabytkowego gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha 25, galeria sylwetek znanych naukowców, zajęcia z robotyki, warsztaty naukowo-edukacyjne w „Naukobusie” i busie programu „Być jak Ignacy” to tylko wybrane propozycje przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla uczestników tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Zapraszamy do udziału!

  • fot. MEiN

Już po raz kolejny Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza uczestników Nocy Muzeów do wyjątkowych wnętrz gmachu w al. Szucha 25. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł, salę portretową, a także obejrzeć film poświęcony historii pierwszego wzniesionego od podstaw budynku ministerialnego w II RP. 

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie odbywało się o wyznaczonych godzinach w grupach ok. 20-25 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane w recepcji MEiN od godz. 18.30. Planowane godziny zwiedzania: 19.00; 19.30; 20:00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30, 24:00. 

„Naukobus” – warsztaty naukowo-edukacyjne i wystawa „Eksperymentuj!”

W Noc Muzeów na dziedzińcu gmachu w al. Szucha 25 zaparkuje „Naukobus”. Odwiedzający – dorośli i dzieci – będą mogli wziąć udział w pasjonujących warsztatach naukowo-edukacyjnych „Nauka dla Ciebie” i obejrzeć wystawę „Eksperymentuj!”. To interaktywne eksponaty, które pozwalają na samodzielne poznawanie praw fizyki. Siedząc na wirującym krześle, zwiedzający będą mogli doświadczyć, jak działa teoria zachowania momentu pędu. Z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzą się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy.

Zgłoszenia na warsztaty będą przyjmowane na recepcji. Zajęcia będą prowadzone wyłącznie w grupach liczących 20-25 osób. 

Bus programu „Być jak Ignacy” 

Na miłośników eksperymentów naukowych czeka również naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. To mobilna strefa edukacyjno-wystawiennicza ulokowana na dwóch pokładach. W dolnej strefie będą przeprowadzane eksperymenty chemiczne i fizyczne. Z kolei na górnym pokładzie będzie można uczestniczyć w pasjonujących warsztatach z użyciem interaktywnych eksponatów.

Naukobus „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza będzie dostępny na parkingu MEiN przy ul. Hożej/Wspólnej.  

Historia gmachu MEiN w al. Szucha 25 

Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki to pierwszy wzniesiony od podstaw budynek ministerialny w II RP. W alei Szucha 25 swoją siedzibę miał resort, którego kompetencje obejmowały wszystkie typy i stopnie szkolnictwa, opiekę nad nauką, literaturą i sztuką, archiwaliami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami, a także zadania państwa w sprawach wyznaniowych.

Architektura gmachu odznacza się wysokim materialnym standardem i surową klasyczną formułą, zaliczaną do tzw. klasycyzmu redukcyjnego. Budynek zaprojektował prof. Zdzisław Mączeński, naczelnik Wydziału Budownictwa Szkolnego w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Z kolei konkurs na projekty wnętrza gmachu wygrał Wojciech Jastrzębowski, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a także dyrektor Departamentu Sztuki w MWRiOP. Wraz z grupą młodych artystów stworzył piękny i niepowtarzalny wystrój w stylu art déco. Wnętrza te pozostają jednym z najwybitniejszych osiągnięć sztuki dekoracyjnej dwudziestolecia międzywojennego. W całości zostały wykonane z rodzimych materiałów przez polskie firmy i przedsiębiorstwa.

Na początku października 1939 r. gmach zajęli funkcjonariusze niemieckich służb okupacyjnych, a w budynku został ulokowany Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. W budynku dokonywano brutalnych przesłuchań więźniów przywiezionych z Pawiaka i pojmanych podczas ulicznych łapanek.   

Mimo tragicznych wydarzeń dziejowych budynek przetrwał wojenną zawieruchę w niemal niezmienionym stanie. Po wojnie na powrót stał się siedzibą resortu edukacji. Tę funkcję reprezentacyjny gmach w alei Szucha 25 pełni niezmiennie do dziś.