treść strony

Paweł Poszytek o EuroSkills Gdańsk 2023: To była ciężka praca

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z dr. hab. Pawłem Poszytkiem, dyrektorem generalnym FRSE – głównego organizatora EuroSkills Gdańsk 2023. Rozmowę przeprowadził Wojciech Surmacz, prezes PAP, na moment przed rozpoczęciem gali medalowej.

  • fot. PAP

Niemal 600 zawodników z 32 państw zrzeszonych w WorldSkills Europe, rywalizujących przez 3 dni w 42 konkurencjach i wspieranych przez grono 500 ekspertów – 8. edycja EuroSkills została zorganizowana w rekordowo krótkim czasie.

W 2022 r. Rosja została wykluczona ze wspólnoty WorldSkills Europe i została jej odebrana organizacja zawodów EuroSkills 2023 w Sankt Petersburgu. Swoją kandydaturę zgłosiła Polska, która w czerwcu 2022 r. została jednomyślnie zaakceptowana przez 32 państwa zrzeszone w WorldSkills Europe. Dla organizatora – FRSE – oznaczało to ogrom wyzwań.

Polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023 liczy 41 zawodników startujących w 36 konkurencjach.

Wojciech Surmacz wskazał, że w odróżnieniu od zawodów sportowych na EuroSkills zwycięzcy nie są znani od razu po zakończeniu konkurencji. O wynikach decyduje grupa sędziów, a zawodnicy dowiadują się, kto przeszedł do finału i kto wygrał, dopiero podczas rozdania nagród.

Jak podkreśla prezes PAP, EuroSkills to także imprezy towarzyszące, pośród których najważniejszy był Międzynarodowy Kongres Edukacyjny, który odbył się 7 września 2023 r., zorganizowany po raz pierwszy w trakcie zawodów europejskich.

Rozmowa między prezesem PAP Wojciechem Surmaczem a dyrektorem generalnym FRSE dr. hab. Pawłem Poszytkiem odbyła się 9 września 2023 r. w hali sportowej Polsat Plus Arena w Gdańsku.