treść strony

Podążając śladami doskonałości

– Moim głównym celem jako eksperta w dziedzinie frezowania CNC jest zdobycie złotego medalu przez naszych zawodników – mówi Marcin Berta z DMG MORI, ekspert konkurencji frezowanie CNC podczas EuroSkills 2023.

  • fot. Krzysztof Kuczyk/FRSE

ACz: Podczas zawodów z cyklu WorldSkills i EuroSkills występuje pan w trzech rolach: eksperta, trenera lub sędziego. Jak to jest łączyć je wszystkie i jakie są różnice między nimi?
MB: Bycie ekspertem to niejako pełnienie funkcji managera zawodnika, czyli organizowanie całego procesu treningowego. Oznacza to podejmowanie decyzji, gdzie zawodnik będzie trenował, w jakich okresach, z kim będzie współpracował, a także określanie ścieżki przygotowań i niezbędnych zasobów. Można to porównać do zarządzania małą, bo jednoosobową, ale nadal drużyną. Z kolei trener to osoba, która dzieli się swoją wiedzą techniczną, pokazując, co obecnie jest kluczowe w danej dyscyplinie oraz jakie umiejętności i wiedzę należy zdobywać, aby osiągnąć sukces. Trener ma za zadanie rozwijać i wspierać zawodnika. A sędzią jest się w trakcie samego konkursu – przyjeżdża się na zawody i pracuje z młodymi uczestnikami, aby ocenić każdego z nich i wyłonić najlepszego.

Co jest dla pana największym wyzwaniem?
Największą satysfakcję przynosi mi rola eksperta, ponieważ uwielbiam zarządzanie i organizowanie procesów – ta praca cieszy mnie najbardziej. Natomiast najtrudniejszą rolą jest być sędzią. W tym przypadku trzeba zrezygnować z emocji związanych z patriotyzmem czy wspierania swojego kraju i skupić się na obiektywnym ocenianiu każdego uczestnika. Jest to kluczowe dla uczciwych i sprawiedliwych zawodów.

Dla osób niezwiązanych z przemysłem produkcji maszyn nazwa „frezowanie CNC” może brzmieć tajemniczo. Czy może pan wyjaśnić znaczenie tego terminu?
Frezowanie CNC polega na precyzyjnym kształtowaniu i obróbce materiałów w celu uzyskania pożądanego kształtu. To jeden z najbardziej powszechnych procesów wykorzystywanych w produkcji różnych elementów – od przemysłu samochodowego i spożywczego aż po przemysł kosmiczny. Przykładowo obudowa iPhone’a jest wykonana z aluminium, jednak produkcja odbywa się przy użyciu frezarek CNC.

Jakie są najważniejsze lekcje, jakie wyniósł pan z pracy jako ekspert i trener w konkursach zawodowych?
Największą radość sprawia mi możliwość współpracy z ludźmi z różnych zakątków świata, kiedy spotykamy się na zawodach i kiedy wspólnie się w nie angażujemy. Ta międzynarodowa współpraca jest niezwykle ciekawa i inspirująca, ponieważ uczymy się patrzeć na świat z perspektywy innych kultur i tradycji. To niesamowicie rozwijające! Moim głównym celem jako eksperta w dziedzinie frezowania CNC jest zdobycie złotego medalu przez naszych zawodników – to byłoby piękne! Jednak równie ważne jest propagowanie wiedzy o zawodach frezowania CNC w szkołach zawodowych i na uniwersytetach. Zależy mi na tym, aby zawodnicy reprezentujący Polskę na międzynarodowych imprezach osiągali najwyższy poziom umiejętności, a frezowanie CNC było coraz bardziej rozpowszechniane i doceniane.

Na co dzień pracuje pan w firmie DMG MORI Polska. Jak pan tam trafił?
Zaczęło się od pasji: interesowałem się przemysłem, fascynowały mnie tematy związane z wytwarzaniem, z produkcją. Zatrudniłem się u jednego z polskich producentów maszyn. Rozwijałem swoją karierę właśnie po to, aby znaleźć się tam, gdzie zawsze chciałem pracować – w DMG MORI, największym koncernie na świecie. Trafiłem do firmy sześć lat temu i otrzymałem zadanie rozwinięcia edukacji związanej z frezowaniem CNC w Polsce.

Stąd już było blisko do konkursu EuroSkills?
To było jednym z moich priorytetów – by przystąpić do tej inicjatywy i by nasz kraj był reprezentowany w konkurencji frezowanie CNC. Był 2017 r. – Iza Laskowska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, jako delegat techniczny reprezentujący WorldSkills Poland, wróciła właśnie z zawodów WorldSkills w Abu Zabi. Nawiązaliśmy współpracę i z marszu zaczęliśmy opracowywać plan pierwszego startu polskich zawodników.

Jakie były pierwsze zawody, w których pan uczestniczył?
Pierwsze moje zawody odbyły się w 2018 r. w Budapeszcie. Ale ja – już jako ekspert – razem z zawodnikiem Patrykiem Rudziem po raz pierwszy pojechałem na zawody WorldSkills rok później – do Kazania w Rosji. Miałem już wiedzę na temat przebiegu zawodów, mogłem skorzystać z doświadczenia kolegów czy DMG MORI, jednak Patryk – jako pierwszy polski zawodnik – nie wiedział, czego się spodziewać.

Jak Patryk Rudź dostał szansę występu w tych zawodach?
Cała historia zaczęła się od poszukiwań zawodnika na uczelniach i w szkołach, z którymi współpracowaliśmy. Ogłosiliśmy minikonkurs, szukaliśmy osoby z podstawową wiedzą z zakresu frezowania CNC, z chęcią wzięcia udziału w konkursie. Otrzymaliśmy zgłoszenia z różnych szkół, w tym również od Patryka z Politechniki Lubelskiej. W trakcie rekrutacji wszyscy kandydaci musieli zademonstrować swoje umiejętności w zakresie programowania obrabiarek oraz pracy na specjalnym oprogramowaniu. Przeprowadziliśmy też rozmowę, aby dowiedzieć się, jak zawodnicy widzą swoją przyszłość w tej branży i jak chcą się rozwijać. Ważnym kryterium był język angielski, ponieważ na zawodach WorldSkills używamy go w komunikacji międzynarodowej. Patryk spełnił wszystkie te kryteria, świetnie znał język. Nie było wątpliwości – rozpoczęliśmy przygotowania do zawodów i pojechaliśmy do Kazania.

Jak dziś ocenia pan te pierwsze zawody?
Pierwsze zawody pozwoliły nam poznać poziom konkurencji na świecie. Uświadomiliśmy sobie, co musimy poprawić, a Patryk zyskał cenne doświadczenie. No i od tamtej pory pozostał w naszej firmie – stał się naszym technologiem. A dziś? Dziś jest trenerem naszego zawodnika na EuroSkills w Gdańsku!

DMG MORI to jeden z największych producentów obrabiarek do metalu, wytwórca tokarek i frezarek sterowanych numerycznie oraz zaawansowanych centr frezarsko-tokarskich. Produkty tej firmy obejmują maszyny, oprogramowanie i rozwiązania energetyczne, usługi przemysłowe oraz szkolenia.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2023: