Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 24.02.2022 r.
Współpraca z Ukrainą odgrywa istotną rolę w budowaniu współczesnych relacji dobrosąsiedzkich. W tym celu powołano Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży, która działa na rzecz m.in. wzajemnego zbliżania się narodów, a także odkrywania wspólnych korzeni.
Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży (PURWM, Rada) powstała 9 września 2015 r. na mocy porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy. Podstawą prawną jej działania jest umowa międzyrządowa, która określa główne zadania i cele Rady. W skład Rady wchodzi osiem osób, po czterech przedstawicieli z każdego kraju.
Celem działalności PURWM jest zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza młodzieży oraz osób zaangażowanych w pracę z nią i na jej rzecz, dzięki realizacji wspólnych projektów. Wymiana dobrych praktyk, wzbudzanie zainteresowania wspólnymi losami i historią, a także przezwyciężanie stereotypów oraz promowanie postawy tolerancji i solidarności to główne rezultaty działań podejmowanych w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Rada dofinansowuje wybrane w drodze konkursu polsko-ukraińskie projekty, a Narodowa Instytucja Zarządzająca wspiera merytorycznie wnioskodawców i beneficjentów, organizując szkolenia i konsultacje indywidualne.
Działalność Rady po stronie polskiej finansowana jest ze środków budżetu państwa. W ramach PURWM wnioski o dofinansowanie mogą składać organizacje pozarządowe, publiczne i niepubliczne instytucje edukacyjne oraz jednostki samorządu terytorialnego. Najliczniejszą grupą wnioskodawców i grantobiorców są co roku organizacje pozarządowe.
Do wyboru są obecnie trzy formaty projektów: wymiana młodzieżowa, spotkania młodzieżowe oraz projekty informacyjno-promocyjne. Do 2021 r. włącznie dofinansowano 324 wnioski z 11 128 uczestników. Według informacji pochodzących od beneficjentów w projektach Rady często uczestniczy młodzież z mniejszymi szansami, a także osoby niepełnosprawne.
Więcej o zrealizowanych projektach w ramach programów bilateralnych (Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży) można znaleźć TUTAJ.
Zobacz też: Projekt „Nie musisz być idealny – bądź prawdziwy”.