treść strony

Stale trzeba się uczyć

Dorota Cieślicka wróciła z EuroSkills Gdańsk 2023 z brązowym medalem w kategorii budownictwo cyfrowe (BIM). Co mówi o tej wąskiej specjalizacji oraz jakie doświadczenia zdobyła w konkursach umiejętności?

 • Dorota Cieślicka zdobyła brąz w kategorii budownictwo cyfrowe (BIM)

  fot. Mikołaj Górecki/FRSE

 • – To wąska, ale ważna specjalizacja – mówi o BIM

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • – W przyszłości widzę się na stanowisku BIM menedżera albo BIM koordynatora – opowiada

  fot. Krzysztof Kuczyk/FRSE

 • – Wybrałam budownictwo, bo uznałam, że będzie to coś bardziej kreatywnego niż na przykład informatyka – mówi

  fot. Jan Smarczewski/FRSE

 • Skupienie podczas rywalizacji na EuroSkills...

  fot. Jakub Gruca/FRSE

 • ...i radość, że udało się dobrnąć do końca!

  fot. Jakub Gruca/FRSE

Jest absolwentką studiów inżynierskich na kierunku budownictwo na Politechnice Krakowskiej oraz studentką studiów magisterskich z budownictwa o specjalności BIM na tej samej uczelni. Pochodzi z Dobrociesza w powiecie brzeskim.

Pasja do budownictwa nie jest raczej powszechna wśród kobiet.
Niełatwo mi było wybrać studia. Dla kobiety oczywiste wydają się kierunki związane z estetyką, ewentualnie ekonomia albo przedmioty humanistyczne. Ale ja zawsze lubiłam matematykę i chciałam robić coś, co się z nią wiąże. Wybrałam budownictwo, bo uznałam, że będzie to coś bardziej kreatywnego niż na przykład informatyka. Nie pomyliłam się.

Ale dlaczego Building Information Modeling (BIM)?
Idąc na budownictwo, nie miałam pojęcia o BIM. Ale przy pracy nad dyplomem inżyniera zaczęłam się tym interesować, korzystać z różnych programów, z modelowania i drobnego programowania. Doszłam do wniosku, że BIM warto studiować. To wąska, ale ważna specjalizacja.

Na czym polega twoja konkurencja?
Na stworzeniu wirtualnego modelu obiektu budowlanego, na nasycaniu go informacjami, o lokalizacji projektu, orientacji i układzie odniesienia, na znajomości standardów, koordynacji, czyli łączeniu modeli z różnych branż w jeden pełny obiekt, wykrywaniu potencjalnych kolizji na etapie projektowania, na tworzeniu i zarządzaniu danymi oraz ich całymi zbiorami. To wszystko ma służyć optymalizacji procesu inwestycyjnego i przebiegu budowy.

Co w tej konkurencji sprawia ci największą trudność?
Trudno powiedzieć. Jest w tej dyscyplinie mnóstwo rzeczy nowych. Sporo jest takich, które już umiem, ale stale trzeba się czegoś uczyć.
Największą obawę wywołuje u mnie program Dynamo, który służy do usprawniania tych rzeczy, których podstawowy program nie jest w stanie wykonać lub przeprowadzić w krótkim czasie. Jest to jednak główne narzędzie, które wykorzystuję w swojej pracy magisterskiej. Łączę więc przygotowania do obrony magisterium z przygotowaniami do EuroSkills 2023.
Drugim problemem, na który natknęłam się podczas przygotowań do zawodów, jest klasyfikacja i zarządzanie danymi w formacie COB. Jest to mało popularny w Polsce sposób wymiany informacji, dlatego też trudno jest znaleźć wartościowe materiały na ten temat.

Gdzie odbywają się treningi?
Specyfika mojej konkurencji polega na tym, że treningi najczęściej odbywam w swoim domu, bo jedyne, czego potrzebuję, to laptop. Ale spotykam się też z ekspertem i omawiamy rzeczy nowe, których jeszcze nie znam. Otrzymuję nagrania, notatki, informacje, wszelkie potrzebne mi dokumenty. W każdy weekend przerabiam testy, które rozwiązuję przez kilka godzin. Poza tym pomocne są specjalistyczne kursy.

Czy udział w zawodach EuroSkills pomaga w karierze zawodowej?
Pomaga. Otrzymuję różne oferty pracy, łatwiej jest mi rozmawiać z przyszłym pracodawcą. Jednocześnie widzę też, że w mojej obecnej firmie, zarządzającej inwestycjami budowlanymi, jestem pracownikiem, którego firma chciałaby zatrzymać.

Wiążesz przyszłość z BIM-em?
W przyszłości widzę się na stanowisku BIM menedżera albo BIM koordynatora.

Rozmowy z wszystkimi zawodnikami reprezentacji można przeczytać w publikacji „Polska kadra EuroSkills Gdańsk 2023”.