treść strony

Study Buddy pomoże

Wsparcie w nauce i rozwiązywaniu uczelnianych problemów to główne zadania aplikacji Study Buddy stworzonej przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Będą z niej korzystali zarówno żacy z tej uczelni, jak i z Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu i Valletty.

  • fot. Shutterstock

Pierwszy rok studiów to dla wielu osób, szczególnie tych nieśmiałych, nieustający stres. Nowi ludzie, nowe budynki, dziekanaty, lektoraty, kolokwia i egzaminy – mnóstwo nowej terminologii, a do tego większe wymagania. Listę najczęstszych problemów, z którymi zmagają się studenci pierwszego roku, wzięła pod lupę grupa przyjaciół z trzeciego roku modelowania matematycznego i analizy danych z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Kamil Schlagowski, Kamil Plewka, Jakub Możejko oraz Kacper Budniak należą do osób niezwykle zaangażowanych w życie uczelni. – Uczestniczymy w spotkaniach kół naukowych i innych formach aktywności studenckiej, współpracujemy z zespołem ds. promocji naszego wydziału i obserwujemy, że wielu studentów pierwszego roku jest zagubionych – przyznaje Kacper Budniak. – Studia to nowy etap życia, inna forma edukacji, w której nie wszyscy potrafią się odnaleźć. Tu już nikt nie prowadzi cię za rękę, tak jak to miało miejsce w szkole średniej. Wykładowcy po prostu przekazują wiedzę, a każdy student odpowiada za siebie – zauważa Kamil Schlagowski. – Na początku trudno się do tego przyzwyczaić, a poza tym niektórych przerasta uczelniana biurokracja, nie do końca wiedzą, gdzie co załatwić – uzupełnia Kamil Plewka. A Jakub Możejko dodaje, że specyficzną grupą są tzw. outsiderzy, którzy wolą funkcjonować w samotności, więc nie szukają towarzystwa. – I właśnie im jest szczególnie trudno pożyczyć od kogoś notatki, by nadrobić materiał czy też nawiązać przyjaźnie, które uławiają studenckie życie – podaje przykłady.

Ideę, by pomóc studentom pierwszego roku w odnalezieniu się w nowej przestrzeni, podsunęło im samo życie. W 2021 r. został ogłoszony międzynarodowy makeathon, czyli konkurs, którego celem było wyłonienie innowacyjnych projektów w obrębie sześciu uczelni działających w ramach Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (SEA-EU) – konsorcjum, do którego należą Uniwersytet Gdański oraz szkoły wyższe z Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu oraz Valletty.

Pierwszym etapem były eliminacje uczelniane, które – mimo wysokiego poziomu pozostałych studenckich pomysłów (związanych m.in. z recyklingiem i aktywizacją seniorów) – wygrał właśnie czteroosobowy zespół z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Rozwiązanie w komórce
W ramach aplikacji można będzie m.in. tworzyć grupy wsparcia z danego przedmiotu. – Taką grupę będzie mógł założyć zarówno korepetytor, czyli na przykład student lub wykładowca specjalizujący się w danej dziedzinie, jak i osoba, która szuka pomocy. W ten sposób ci, którzy mają problemy z nauką, otrzymają możliwość umówienia się na spotkanie na żywo lub online po to, by razem się uczyć – wyjaśnia Kamil Plewka. – Aplikacja stworzy też okazję do namierzenia ludzi o podobnych zainteresowaniach, by razem budować ciekawe projekty – dodaje.

– Mogą to być pytania typu, jak znaleźć dziekanat, jakie sprawy należy w nim załatwić, gdzie wypożyczyć daną książkę, jaki jest warunek dopuszczenia do egzaminu, a nawet czy ktoś potrafi rozwiązać konkretną całkę – podaje przykłady Plewka. I dodaje, że odpowiedzi będą udzielane przez wszystkich chętnych użytkowników aplikacji. W Study Buddy znajdzie się też bank odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. – Aplikacja wykorzystuje metodę grywalizacji, czyli motywuje do nauki poprzez grę – zdradzają młodzi informatycy.

Wygrali wielki finał w Splicie
Po wygraniu uczelnianych eliminacji w listopadzie 2021 r. studenci z UG rozpoczęli przygotowania do udziału w międzynarodowym makeathonie zaplanowanym na marzec 2022 r. w Splicie. Prezentację aplikacji ćwiczyli pod czujnym okiem Izabeli Disterheft z Biura Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UG, ekspertki, która w swoim CV ma wiele inicjatyw wspierających rozwój nowych technologii i start-upów, zarządzanie Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz szefowanie klastrowi firm informatycznych. – Pracowaliśmy nad modelem biznesowym pomysłu, omówiliśmy przebieg prezentacji, poszczególne slajdy oraz towarzyszące im przemówienie: od gestykulacji, odpowiedniej modulacji głosu, po sposób trzymania mikrofonu. Wszystko miało wyglądać tak jak na prawdziwych scenach, na których inwestorzy oglądają biznesowe pomysły – wspomina Izabela Disterheft.

W marcu tego roku czwórka młodych informatyków z gdańskiej uczelni pojechała do Chorwacji na międzynarodowy finał. Z ich aplikacją zapoznali się studenci z Brestu, Valletty, Kadyksu i Splitu, bo – jak podkreślają żacy z Gdańska – w przyszłości Study Buddy będzie też służył osobom kształcącym się na zagranicznych uczelniach funkcjonujących w ramach sojuszu SEA-EU. Zresztą kolejną funkcją aplikacji będzie możliwość kontaktowania się ludzi z różnych miast i krajów, zarówno studentów, jak i absolwentów.

Ich pomysł okazał się najlepszy z wszystkich konkursowych projektów (dotyczących m.in. klimatu, ekologii morskiej i lądowej) przygotowanych przez kolegów z Kadyksu, Kilonii, Splitu oraz Valletty i wygrał międzynarodowy konkurs ex aequo z projektem z Brestu. – Po naszej prezentacji długo rozmawiałem z kolegą z Francji o trendach w programowaniu i o naszej aplikacji. Powiedział mi, że stopień jej zaawansowania zaskoczył zarówno jego, jak i innych, którzy mocno siedzą w tym temacie – mówi z dumą Kamil Schlagowski.

Zgrany zespół to podstawa!
Nad aplikacją Study Buddy studenci z UG pracowali przez osiem miesięcy. Projektując ją, sprawiedliwie podzielili się zadaniami. – Ja z Kacprem zajęliśmy się architekturą pomysłu, czyli tym, jak aplikacja ma działać w praktyce, a nasze założenia urealnia team programistyczny, czyli dwóch Kamilów – opowiada Jakub Możejko. Kamil Schlagowski precyzuje: – Ja tworzę rdzeń aplikacji, czyli – mówiąc branżowym językiem – pełnię rolę software developera. Odpowiadam za to, jak Study Buddy działa w połączeniu ze stroną wizualną, bazą danych, przetwarzaniem informacji – wylicza. I tłumaczy, że to od niego zależy, jak aplikacja będzie wyglądała na ekranie komputera czy komórki.

Prace są już na finiszu, jednak studenci wciąż starają się usprawnić dodatkowe funkcje, intuicyjność obsługi oraz wykluczyć ewentualne błędy. – Im dłużej pracujemy nad projektem, tym więcej pojawia się pomysłów – śmieje się Schlagowski. – Cały czas skupiamy się też na zabezpieczeniu danych wrażliwych użytkowników. Bo bezpieczeństwo to kluczowa sprawa w działaniu tego typu aplikacji – podsumowuje.

Jako pierwsi skorzystają z niej studenci Uniwersytetu Gdańskiego, a kolejnym krokiem będzie udostępnienie jej kolegom z pozostałych uczelni SEA-EU. – To będzie nasza brama do rynku europejskiego i komercjalizacji pomysłu poza konsorcjum – uśmiechają się młodzi informatycy, ale szczegółów na razie nie zdradzają. O kolejnych etapach rozwoju Study Buddy będą informować na oficjalnym profilu aplikacji na Instagramie (appstudybuddy).

SEA-EU to sojusz sześciu europejskich i nadmorskich uczelni (w ramach inicjatywy „Uniwersytety europejskie”) z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu i Valletty. Jego celem jest wzmacnianie współpracy naukowej, wspieranie innowacji i transfer wiedzy.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2022: