treść strony

Szkolenie promocyjno-komunikacyjne FRSE dla „PRom”

Sztuczna inteligencja, inkluzywność, walka z dezinformacją i trendy w mediach społecznościowych były głównymi tematami szkolenia „Wyzwania i rozwiązania w inkluzywnej komunikacji – warsztaty z FRSE dla PRom”, które odbyło się 4 lipca 2025 r. w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło specjalistki i specjalistów ds. komunikacji akademickiej, oferując im solidną dawkę wiedzy, narzędzi i inspiracji.

  • fot. FRSE

Uczestników spotkania przywitał dyrektor generalny FRSE, Mirosław Marczewski, podkreślając, że to właśnie komunikatorzy akademiccy "nadają uczelniom głos, który trafia do ludzi". 

Katarzyna Aleksy, dyrektor Biura Programów Szkolnictwa Wyższego w FRSE zaprezentowała możliwości wsparcia i współpracy dla uczelni – zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Marcin Witkowski z Centrum Innowacji Erasmus+ InnHub w Poznaniu poprowadził warsztat na temat organizacji wydarzeń z uwzględnieniem inkluzywności i priorytetu Inclusion and Diversity, który jest szczególnie ważny w perspektywie prowadzenia projektów w ramach programu Erasmus+. 

Podczas ćwiczenia z AI uczestnicy sprawdzili, jak w kryzysowej sytuacji może pomóc „Grumpy Old Man” – humorystyczny, ale celny avatar sztucznej inteligencji wspierający tworzenie komunikatów.

Zespół z Biura Promocji FRSE w składzie Agnieszka Pietrzak-Kirkiewicz, Ewa Koźbiał i Marta Kęska przedstawił dobre praktyki w budowaniu spójnej i skutecznej komunikacji instytucjonalnej z uwzględnieniem kwestii upowszechniania rezultatów projektów edukacyjnych.

Nie zabrakło również głosu ekspertów z zewnątrz – Marcin Żukowski i Bartosz Wilim z Nieagencji pokazali, jak w pełni wykorzystywać potencjał mediów społecznościowych.

Na zakończenie spotkania odbył się warsztat o dezinformacji, w którym omówiono rolę uczelni jako instytucji zaufania publicznego w czasach nadmiaru i chaosu informacyjnego.

FRSE po raz kolejny udowodniła, że skuteczna komunikacja w edukacji to nie tylko przekaz – to strategia, odpowiedzialność i partnerska współpraca z sektorem szkolnictwa wyższego. Wydarzenie było nie tylko okazją do poszerzenia kompetencji, lecz także przestrzenią do networkingu i wymiany cennych doświadczeń.

Szkolenie zorganizowane wspólnie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” odbyło się w siedzibie FRSE w Warszawie.