treść strony

Ubrania, które mówią

Aleksandra nosi bluzę z napisem „Śmietniki nie czują głodu – nie dokarmiać!”. Na bluzie Liliany widnieje motto „Miłość rośnie w miarę równości”. Ich ubrania wzbudzają zainteresowanie i stanowią pretekst do dialogu. Powstały w ramach projektu „Mówiciuch” finansowanego z programu Europejski Korpus Solidarności.

  • fot. YoWo Poland

  • fot. YoWo Poland

  • fot. YoWo Poland

– W projekcie „Mówiciuch” chodziło o nagłaśnianie spraw społecznych poprzez design. Chciałyśmy przekonać uczestników, że ważny jest głos każdego z nich, dlatego warto głośno wyrażać swoje opinie – mówi Helena Leszczyńska, założycielka YoWo Poland – organizacji pozarządowej, która realizuje projekt.

Wolontariat je zachwycił
Choć stowarzyszenie YoWo Poland istnieje dopiero niespełna dwa lata, ma na swoim koncie już kilkanaście międzynarodowych projektów. Jego pomysłodawczynie – siostry Helena i Ula Leszczyńskie – z ideą wolontariatu po raz pierwszy zetknęły się w 2015 roku, kiedy wyjechały na workcamp do Czech, gdzie pracowały przy pielęgnacji ogrodów wokół zamku Grabstein. – Zetknięcie z międzynarodową grupą olśniło nas, że na świecie są wspaniali ludzie, którzy chcą działać bezinteresownie, tylko po to, aby zmieniać świat na lepsze. Uznałyśmy, że pragniemy pójść podobną drogą i promować ideę wolontariatu oraz pokazywać młodym ludziom, że ich głos ma znaczenie – tłumaczy Helena. Dziś same zachęcają innych do uczestnictwa w europejskich inicjatywach, tworząc darmowe i dostępne dla wszystkich projekty edukacyjne. – Doświadczenia płynące z międzynarodowych projektów i międzykulturowej edukacji są okazją do rozwoju osobistego – podkreśla Ula. – Zetknięcie się z różnymi spojrzeniami na świat powoduje, że trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu. To okazja do zdobywania samodzielności oraz odkrywania swoich mocnych i słabych stron.

Bez tematów tabu
Zespół YoWo Poland promuje postawy prospołeczne i świadomy styl życia. Projekt „Mówiciuch” doskonale wpisuje się w tę ideę. Pomysł pojawił się w głowie Heleny w 2019 roku, podczas wyjazdu do Estonii. – Byłam na stażu w Shokkin Group Estonia, gdzie współtworzyłam projekt Message Wear, który polegał na malowaniu farbami zaangażowanych społecznie napisów na T-shirtach i torbach. Po powrocie postanowiłam zrobić coś podobnego w Polsce, wykorzystując środki z Europejskiego Korpusu Solidarności.

Do udziału w projekcie YoWo Poland zaprosiło 20 uczestników. Miałyśmy kontakt ze szkołami i instytucjami młodzieżowymi, więc ogłosiłyśmy możliwość dołączenia do naszego projektu. Rekrutacja odbyła się poprzez formularz zgłoszeniowy wspominają siostry. Początkowo projekt „Mówiciuch” miał być realizowany tylko w Warszawie, jednak z powodu pandemii Covid-19 został przeprowadzony w trybie online, więc wzięli w nim udział licealiści i studenci z całej Polski. Uczestniczyli oni w warsztatach tematycznych poświęconych zrównoważonej modzie oraz umiejętności przekazywania innym własnych opinii. Zanim przystąpili do projektowania ubrań, wybrali ważne społecznie tematy. Po przeprowadzeniu burzy mózgów postanowili postawić na zagadnienia związane z marnowaniem żywności, prawami człowieka, edukacją i społecznym wymiarem urbanizacji. Podczas warsztatów zgłębiali te tematy i tworzyli mapy myśli. Zgodnie z zasadą, że im więcej wiedzy mamy na jakiś temat, tym bardziej możemy być kreatywni podkreśla Ula.

Twój głos ma znaczenie
Proces tworzenia haseł wzbudzał wiele emocji. Ostatecznie uczestnicy projektu wybrali trzy, które najbardziej im się spodobały – „Śmietniki nie czują głodu – nie dokarmiać”, „Miłość rośnie w miarę równości” i „Wpuśćmy zebry na ulice”– i właśnie one trafiły na bluzy. Do współpracy przy produkcji ubrań zaproszono dwa przedsiębiorstwa – Unipride i PUNK PARROT, które zajmują się produkcją odzieży zaangażowanej społecznie. Jak podkreślają siostry Leszczyńskie, wszystkie ubrania tworzone w ramach projektu „Mówiciuch” powstały z bawełny organicznej. Jeśli ktoś kupuje ubranie, najlepiej niech będzie ono dobrej jakości, by służyło mu przez wiele lat – tłumaczą założycielki YoWo Poland. Oprócz tego każdy z uczestników otrzymał koszulkę z zaproponowanym przez siebie sloganem. Wśród nich pojawiały się takie hasła jak: „A to feler” - westchnął wyrzucony seler”, „W zdrowej głowie zdrowa ja”. – Poprzez ubrania komunikujemy naszą opinię na ważne sprawy. Czasem to wystarczy, nie trzeba od razu wchodzić z kimś w dialog – zauważają twórcy haseł. 

Członkowie YoWo Poland postanowili pójść o krok dalej. W lutym br. do udziału w kolejnym swoim projekcie „Wear Your Voice!” zaprosili 20 osób z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Łotwy i Polski. Ten projekt to kontynuacja „Mówiciucha”, jednak tym razem hasła na bluzy i koszulki tworzyliśmy „międzynarodowo”, więc powstały w języku angielskim – zdradza Helena.  

Projekt „Mówiciuch” został zrealizowany w ramach programu Europejski Korpus Solidarności (Projekty Solidarności). Czas trwania: wrzesień 2020 – czerwiec 2021.
Projekt „Wear Your Voice!” został
zrealizowany w ramach programu Erasmus+ (Akcja1., sektor Młodzież). Czas trwania: luty – marzec 2022.