treść strony

Uniwersytety europejskie: dyskusja w Katowicach

Podczas konferencji towarzyszącej ESOF 2022 w Katowicach odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony ważnej inicjatywie „Uniwersytetów europejskich”, wspieranej przez program Erasmus+. Jednym z prelegentów będzie dyrektor generalny FRSE, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności – dr Paweł Poszytek.

  • fot. Shutterstock

W najbliższych dniach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. 13-16 lipca w holenderskim mieście Leiden organizowana jest konferencja naukowa Euro Science Open Forum (ESOF) 2022 w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Leiden 2022, gdzie podczas ceremonii zamknięcia tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 zostanie przekazany Katowicom. Z okazji objęcia tego prestiżowego tytułu w piątek 15 lipca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) w Katowicach organizowana jest konferencja towarzysząca ESOF 2022.  

Czy Europa jest gotowa na alternatywny model uniwersytetów? Jakie wyzwania stoją przed „Uniwersytetami europejskimi”? Na te pytania będą odpowiadać uczestnicy panelu dyskusyjnego:

  • dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny FRSE, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności;
  • dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • dr Barbara Curyło, Uniwersytet Opolski;
  • dr Anna Budzanowska, Champion ESOF 2024 – EuroScience Open Forum.  

Zapraszamy do rejestracji: https://www.esof.eu/esof-2022-katowice-registration.

Program konferencji dostępny na stronie: https://www.esof.eu/esof2022-katowice-programme.

Konferencja jest organizowana w formule hybrydowej.  

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany co dwa lata przez EuroScience (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii) – największe ogólnoeuropejskie stowarzyszenie skupiające badaczy i naukowców z całej Europy. Ten zaszczytny tytuł w kolejnej odsłonie przypadnie miastu Katowice. To pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej, które go otrzymało. 

Organizatorem konferencji jest konsorcjum instytucji odpowiedzialnych za starania o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024: lider – Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz strategiczny partner konsorcjum – Miasto Katowice. Partnerem wydarzenia jest Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.