treść strony

Urzędnicy przecierają szlaki

Erasmus+ zazwyczaj kojarzy się ze szkołami i uniwersytetami. Jednak w programie odnaleźć się mogą również urzędnicy – przekonuje Magdalena Pękalska, kierowniczka Biura Rady Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Mielcu.

  • fot. Urząd Miejski w Mielcu

AB: Kiedy podczas pandemii koronawirusa wszyscy zasiedzieliśmy się w domach, mieleccy urzędnicy zaczęli zachęcać mieszkańców do wyjścia na zewnątrz – do uprawiania sportu i poznawania własnego miasta.
MP: Dokładnie tak, choć pomysł na projekt „Sport Nature 3.0” narodził się jeszcze przed pandemią. Powodem jego powstania były niekorzystne statystyki unijne wskazujące, że tylko niespełna 40% obywateli ćwiczy choćby raz w tygodniu. Dlatego z radością przyjęliśmy propozycję naszego miasta partnerskiego – Vila Nova de Poiares w Portugalii, abyśmy dołączyli do tego projektu. Naszym celem była aktywizacja mieszkańców i zachęcenie ich do wstania z kanapy. Chcieliśmy edukować ludzi poprzez sport. Dzięki temu, że zaproponowaliśmy aktywności na świeżym powietrzu, projekt mógł być realizowany nawet w trakcie pandemii.

Głównym celem było stworzenie miejsc do aktywnej rekreacji. W Mielcu powstały dwie trasy – historyczna i środowiskowa. Co znajdziemy na tych szlakach?
Nasza podróż historyczna zaczyna się przy samolocie An-2, który był produkowany w Mielcu przez ponad 40 lat. Potem podążamy do Pałacyku Oborskich i dalej – bulwarami nad rzeką Wisłoką – w kierunku starego miasta z bazyliką i szkołą muzyczną, w której można obejrzeć salę królewską i wiszące w niej portrety królów Polski. To tylko kilka z wielu przystanków na tej pięciokilometrowej trasie spacerowej. Znajdują się też na niej liczne miejsca związane ze śladami Żydów w Mielcu, którzy przed drugą wojną światową stanowili aż 65% mieszkańców. Natomiast szlak środowiskowy łączy nasze parki miejskie, w których można uprawiać sport w otoczeniu natury.

Oprócz wytyczenia tras zorganizowaliście szereg działań promujących te szlaki.
Tak. Zapraszaliśmy mieszkańców na spacery historyczne z przewodnikiem. Brali w nich udział zarówno seniorzy, młodzież, jak i osoby z niepełnosprawnościami. Pomimo że projekt skończył się w lipcu ubiegłego roku, te spacery są ciągle organizowane, bo jest na nie naprawdę duże zapotrzebowanie. Szlak ten przeszli również nasi partnerzy z Portugalii. Nie jesteśmy miastem typowo turystycznym, raczej przemysłowym, ale i u nas znajdzie się wiele historycznych perełek, które warto zobaczyć. Do wytyczonych szlaków opracowaliśmy mapkę oraz przewodniki z opisami i zdjęciami, które można pobrać z naszej strony internetowej www.mielec.pl.

W ramach szlaku środowiskowego zaś organizowaliście różne aktywności sportowe.
Najmłodsi mieszkańcy Mielca jeździli na rowerach górskich, a starsi brali udział w spacerach nordic walking z profesjonalnym instruktorem. Dla rodzin zaś zorganizowaliśmy – z okazji Dnia Ziemi – piknik ekologiczny.

Projekt „Sport Nature 3.0” był ukłonem w stronę mieszkańców miasta, natomiast w drugim z realizowanych projektów „Cyfryzacja i dematerializacja gminy” skupiacie się na organizacji pracy wewnątrz urzędu.
Do tego projektu również zaprosiło nas miasto Vila Nova de Poiares. Poprzez to przedsięwzięcie chcemy ograniczyć ślad węglowy pozostawiany w urzędach, zmniejszyć zużycie papieru i tonerów do drukarek. Około trzydziestu urzędników weźmie więc udział w szkoleniach podnoszących kompetencje cyfrowe.

Czego będziecie się uczyć?
Obsługi pakietu Microsoft, Excela, PowerPointa i Worda na poziomie zaawansowanym. Jesteśmy już po trzech spotkaniach z naszymi partnerami, podczas których porównywaliśmy poziom cyfryzacji samorządów i wymieniliśmy się dobrymi praktykami.

Przedstawiciele miast partnerskich w sierpniu ubiegłego roku odwiedzili też Mielec.
Razem świętowaliśmy 550-lecie Mielca. Gościliśmy 130 osób z naszych miast partnerskich: z Douchy-les-Mines i Morlaix we Francji, Löhne w Niemczech, Tiszaföldvár na Węgrzech oraz Vila Nova de Poiares w Portugalii. Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski jest bardzo otwarty na współpracę. Uważa, że takie projekty – ukierunkowane na wymianę kulturalną, gospodarczą czy informacyjną – dają możliwość dzielenia się doświadczeniami i korzystania ze swojej wiedzy w różnych dziedzinach.  

Projekt „Sport Nature 3.0” realizowany był w ramach programu Erasmus+ (Akcja 2. Partnerstwa na małą skalę w dziedzinie sportu). Partnerzy: gmina Vila Nova de Poiares (Portugalia), gmina  Hévíz (Węgry), gmina miejska Mielec (Polska), Associação Recreativa de São Miguel (Portugalia), Mountain Biking Club Oxygen-Skopje (Macedonia Północna). Czas trwania: luty 2021 – lipiec 2022. Kwota dofinansowania: 60 tys. euro.

Projekt „Digital & Dematerialization Municipalities” (Cyfryzacja i dematerializacja gminy) realizowany jest w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych (Akcja 2. Partnerstwa na małą skalę). Partnerzy: gmina Vila Nova de Poiares (Portugalia), gmina Lipawa (Łotwa), gmina miejska Mielec (Polska), IEBA – Centro de Iniciativas Empresarias e Sociais (Portugalia). Czas trwania: listopad 2021 – listopad 2023 r. Kwota  dofinansowania: 60 tys. euro.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2023: