Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Data publikacji: 26.03.2021 r.
Szkoła zawodowa z Podkarpacia otwiera drzwi do kariery: uczniowie mogą praktykować u potencjalnych pracodawców, zdobyć pożądany zawód mechanika lotniczego, wyjeżdżać na zagraniczne staże i czerpać od najlepszych.
Podkarpacie to region z tradycjami w przemyśle lotniczym. Od 2003 r. działa tutaj Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” zrzeszające ponad 130 przedsiębiorstw z branży. Tradycje przemysłowe regionu determinują cele funkcjonującego w Rzeszowie Zespołu Szkół Mechanicznych. Prowadzi on kształcenie dualne w oparciu o współpracę z firmami. Poza tradycyjnymi formami, jak realizowanie praktyk zawodowych czy dostosowanie programów nauczania do potrzeb lokalnego rynku pracy, szkoła zapewnia:
Wystartuj z nami!
Pod tą nazwą od sześciu lat szkoła organizuje wydarzenie, w którym uczestniczą przedstawiciele instytucji oświaty, pracodawców i jednostek samorządu terytorialnego. Impreza odbywa się na terenie szkoły we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Powiatowym Urzędem Pracy, firmą branży lotniczej LOT AMS oraz kilkunastoma innymi przedsiębiorstwami, i ma charakter targów pracy. Corocznie w jej trakcie pracodawcy przeprowadzają kilkadziesiąt rozmów rekrutacyjnych z uczniami i absolwentami. To, że przedstawiciele firm przychodzą do szkoły w poszukiwaniu pracowników, podnosi jej prestiż, a zarazem wpływa pozytywnie na uczniów: wzmacnia poczucie wartości, daje możliwość zrobienia pierwszych kroków na rynku pracy w przyjaznym dla siebie środowisku. Równolegle do rozmów rekrutacyjnych odbywają się wykłady, spotkania, pokazy, warsztaty.
Certyfikowany mechanik lotniczy
Praca w zawodzie mechanika lotniczego wymaga uzyskania stosownej licencji. Aby ją otrzymać, przyszły mechanik musi zaliczyć 13 egzaminów z wiedzy teoretycznej i odbyć dwuletnią praktykę. ZSM jest Organizacją Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej MTO i na podstawie certyfikatu wydanego w 2016 r. przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) została upoważniona do prowadzenia szkoleń i egzaminów do licencji mechanika lotniczego kat. B3. Pozwala to jej uczniom uzyskać stosowne uprawnienia w uproszczonej procedurze! Wymagany dwuletni okres praktyki może zostać skrócony nawet o 18 miesięcy. Warunkiem jest zaliczenie 13 egzaminów teoretycznych, uzyskanie co najmniej 90-proc. frekwencji na zajęciach szkolnych objętych certyfikowanym programem szkolenia oraz realizacja praktyk zawodowych w certyfikowanych organizacjach obsługi statków powietrznych.
Umiędzynarodowienie – cel czy rezultat?
Doświadczenia szkolne wskazują, że wrogiem innowacyjności są rutyna i przyzwyczajenie. Powiedzenie: „Skoro było dobrze, to po co zmieniać” niestety wciąż bywa powtarzane. W 2017 r. szkoła zaczęła jednak realizować strategię umiędzynarodowienia. Aby odnieść sukces, należało jednak włączyć do prac wszystkich pracowników placówki. Proces zaczęto od monitorowania działań i osiągniętych efektów. Nauczyciele zostali zobligowani do dokumentowania swojej pracy. Wcześniej nowe wyzwania podejmowało niewielkie grono osób, obecnie ponad 80% nauczycieli zaangażowało się w realizację nowej strategii.
Jak umiędzynarodowienie wygląda w praktyce? Placówka organizuje praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Uczniowie byli już m.in. w Niemczech, Portugalii i Hiszpanii. Aby inspirować podopiecznych, do szkoły zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin z całego świata. Gościli tu: włoski stylista fryzur, austriacka pisarka, dyrektor firmy Pratt & Whitney Canada, stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, mieszkańcy USA, Peru, Hiszpanii.
Z Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie wywodzą się nie tylko przyszli specjaliści w dziedzinie lotnictwa, ale i fryzjerzy. W szkolnej pracowni fryzjerskiej uczniowie mieli zajęcia z rówieśnikami z Portugalii, Hiszpanii i Włoch, będącymi w ZSM na stażu. Część zajęć z przedmiotów zawodowych prowadzona jest w języku angielskim.
Tradycją szkoły stało się też organizowanie pierwszego dnia wiosny imprezy, której motyw przewodni stanowi kultura jednego z krajów Unii Europejskiej, np. Dnia Hiszpańskiego. Organizatorami wydarzenia każdorazowo są uczniowie, którzy byli w danym kraju na praktykach. W jego ramach odbywają się konkursy, pokazy, zabawy – młodzież poznaje odmienne wartości i zwyczaje. W ten sposób naturalnie prezentowane są rezultaty mobilności zagranicznych i promowany jest program Erasmus+
*Andrzej Kulasa – nauczyciel ZSM w Rzeszowie, kierownik szkolenia praktycznego