treść strony

Wyciśnij Erasmusa

Jak najlepiej przygotować się do wymiany i co zrobić, aby stała się przygodą życia? Oto krótka ściąga dla wyjeżdżających.

  • fot. Shutterstock

Wymiana studencka w ramach programu Erasmus+ to nie tylko okazja do zrealizowania części programu studiów na zagranicznej uczelni, ale jedyna w swoim rodzaju możliwość poznania z bliska tradycji i kultury kraju, w którym odbywa się stypendium, oraz nawiązania przyjaźni z ludźmi z innych zakątków Europy. Członkowie Erasmus Student Network Polska (www.esn.pl) zgodnie z przyświecającym organizacji mottem: „Students Helping Students” opracowali poradnik na podstawie opinii osób, które wymianę studencką mają już za sobą. Oto kilka najważniejszych wskazówek:

Przygotowanie do wyjazdu. Nie czekajcie na ostatni moment. Spraw do załatwienia jest sporo. Najważniejsze z nich to: skompletowanie wymaganych przez uczelnię dokumentów (najlepiej w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej), sprawdzenie, kiedy zaczyna się rok akademicki (w wielu krajach –  wcześniej niż w Polsce) i zaplanowanie podróży. Przed wyjazdem dowiedzcie się, czy na miejscu będziecie mogli wygodnie płacić kartą, czy lepiej zabrać gotówkę.

Pakowanie. Sporządźcie listę rzeczy niezbędnych w czasie kilkumiesięcznego pobytu za granicą. Oprócz podstawowych, jak dokumenty, gotówka i podręczna apteczka, powinny się na niej znaleźć m.in. ręcznik i klapki, ubrania na ciepłą i zimną pogodę, przedłużacz, parasol, termos czy niewielki plecak na krajowe wycieczki. Pamiętajcie też o ekologicznej torbie na zakupy (dbajcie o środowisko!), ulubionej herbacie czy słodkościach z Polski (pomogą zjednać sobie nowych znajomych).

Zakwaterowanie. Nie kupujcie kota w worku. Przed podjęciem decyzji rozeznajcie się w cenach, porównajcie standard oferowanych mieszkań. Sprawdźcie lokalizację, biorąc pod uwagę dwa główne aspekty: odległość od uczelni i od centrum miasta. Uwaga! Nigdy nie przelewajcie nikomu pieniędzy za wynajem przed zawarciem umowy! Możecie rozważyć wnioskowanie o miejsce w akademiku.

Studia na zagranicznej uczelni. Nie traktujcie wyjazdu na Erasmusa jak opłaconych przez UE wakacji. Zamiast tego śledźcie e-maile z wydziałowego sekretariatu, a na początku semestru zapytajcie prowadzących zajęcia o kryteria uzyskania zaliczenia z danego przedmiotu.
Nauka języka. Niczym tak łatwo nie zjednacie sobie lokalnych mieszkańców jak znajomością kilku podstawowych zwrotów w ich języku. Naukę zacznijcie jeszcze przed wyjazdem. Będziecie sobie wdzięczni, widząc, jak bardzo ułatwia to życie na miejscu.

Erasmusowe podróże. Mimo że kojarzą się z przygodą i spontanicznością, pamiętajcie o zasadzie: „Im wcześniej, tym taniej”. Dowiedzcie się, jak obniżyć koszty transportu. Pomocna może okazać się zniżkowa karta ESN (dzięki niej skorzystacie z ulg m.in. u takich przewoźników jak Flixbus i Ryanair). Możecie też szukać noclegów w niskobudżetowych hostelach czy na coachsurfingu.

Życie towarzyskie. Nie bójcie się poznawać ludzi. Bierzcie udział w spotkaniach i imprezach integracyjnych, unikajcie zamykania się w bezpiecznym gronie rodaków. Szukajcie znajomości zarówno wśród studentów z innych krajów, jak i wśród lokalsów, którzy na pewno chętnie wcielą się w rolę przewodników. Erasmus to czas nawiązywania przyjaźni na lata, nieraz na całe życie.

Jak wrócić do życia po Erasmusie?  Poerasmusowa chandra dopada niemal każdego. Remedium może stanowić odświeżenie przedwyjazdowych przyjaźni. Pomoże też zaangażowanie się w działania lokalnego ESN-u, w tym zgłoszenie się np. do programu Buddy (opieka nad studentem z zagranicy).

Rośnie społeczność stypendystów programu Erasmus+
„Studenckie wyjazdy z Erasmus+” to grupa na Facebooku, która zrzesza już ponad 14 tys. osób. Projekt prowadzony przez Erasmus Student Network Polska ma na celu tworzenie przyjaznej przestrzeni dla studentów z Polski zainteresowanych mobilnością. Członkowie grupy codziennie dzielą się doświadczeniami  i praktycznymi radami. Grupa jest moderowana i usystematyzowana, aby łatwiej znaleźć potrzebne informacje. Zainteresowani członkowie mają okazję uczestniczyć we współtworzonych z FRSE webinarach o zasadach programu Erasmus+ oraz w webinarach na żywo, prowadzonych przez byłych stypendystów: www.facebook.com/groups/WyjazdyzErasmus

Poradnik Jak wycisnąć swój wyjazd na Erasmusa jak cytrynę i wyciągnąć z niego jak najwięcej! można było nabyć na noworocznej aukcji Allegro w ramach 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany WOŚP. W przyszłym roku poradnik ponownie pojawi się na aukcji. Zainteresowani jego zakupem mogą śledzić profil ESN Polska: www.facebook.com/ESNpoland.