treść strony

Z duchem czasu – nowości w programie PO WER

Znamy już tegoroczny plan wydarzeń finansowanych ze środków programu PO WER poświęconych edukacji branżowej.

  • fot. Shutterstock

Praca w zawodzie, który jest naszą pasją lub choćby sprawia nam przyjemność, jest marzeniem wielu osób. Jak jednak wybrać właściwą ścieżkę edukacji? Warto pomyśleć o szkolnictwie technicznym i branżowym, które nie tylko pozwala na sprawdzenie się w zawodzie już w trakcie nauki, ale też daje możliwość przebranżowienia się w przyszłości. Rozwój szkolnictwa technicznego i branżowego wspierany jest przez program Erasmus+. Wnioski o dofinansowanie różnego rodzaju projektów w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe co roku składają setki przedstawicieli instytucji edukacyjnych, chcąc dać młodym ludziom szansę na rozwój.

Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji od 2014 r. finansuje projekty z listy rezerwowej programu Erasmus+, wykorzystując środki Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Pozwala to w jeszcze większym stopniu uwolnić olbrzymi potencjał tkwiący w kształceniu branżowym – zgłaszane projekty coraz częściej wychodzą poza stereotypowe myślenie i dotyczą mniej oczywistych dziedzin, choćby takich jak robotyka czy kształcenie artystyczne.

Konieczność łączenia dbałości o wiedzę ogólną z troską o komponent branżowy sprawia, że edukacja zawodowa ma wyjątkowy charakter, a jej przedstawiciele – specyficzne potrzeby. By je zaspokoić, FRSE organizuje dla obecnych i przyszłych beneficjentów różnorodne inicjatywy, finansowane ze środków PO WER. Niżej najważniejsze z nich, które czekają nas w 2022 r.

POWERGEDON
To wydarzenie organizowane jest corocznie w pierwszej połowie czerwca. Ideą przedsięwzięcia jest wsparcie beneficjentów w rozwijaniu umiejętności niezbędnych do koordynowania działań związanych z mobilnościami zagranicznymi. Pierwszego dnia uczestnicy POWERGEDON-u biorą udział w seminarium umożliwiającym uzupełnienie wiedzy i podpatrzenie dobrych praktyk. Drugiego dnia zespoły rozwiązują problemy i doskonalą komunikację. Pozwala to na zweryfikowanie ról, jakie odgrywają uczestnicy w projektach, i lepsze wykorzystanie ich potencjału.

POWERMASTER
To warsztaty poświęcone wybranym etapom realizacji projektów w konkretnym obszarze zawodowym. Program przedsięwzięcia uwzględnia fakt, że wyzwania stojące przed beneficjentami realizującymi projekty są różne – inne w dziedzinie nowych technologii, inne – w branży gastronomicznej czy beauty. Ideą warsztatów jest też prezentowanie branżowych trendów, aby zainspirować koordynatorów projektów do podejmowania nowych kierunków rozwoju. Do tej pory FRSE zorganizowała warsztaty dla sektora budowlanego, zielonego i kreatywnego, w 2022 r. czekają nas kolejne.

POWERFOTO
Najnowsza inicjatywa to konkurs fotograficzny promujący rezultaty staży i szkoleń realizowanych przez beneficjentów PO WER w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Do pierwszej edycji zgłoszono niemal 240 zdjęć. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas zawodów SkillsPoland 2021, zorganizowanych w listopadzie w Gdańsku. Wybrano trzech laureatów, przyznano dziesięć wyróżnień oraz wyróżnienie specjalne.
Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie: power.frse.org.pl/laureaci-konkursu-fotograficznego-POWER-foto. Wiosną rusza kolejna edycja konkursu.

W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 program PO WER zostanie zastąpiony przez program krajowy Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Współpraca z programem Erasmus+ zostanie jednak utrzymana. Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że wspieranie projektów w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe to najlepszy sposób, by rozwijać nowoczesne technologie w gospodarce i wykształcić przedstawicieli zawodów przyszłości.

Więcej o inicjatywach PO WER na: power.frse.org.pl.

O współpracy szkół branżowych z biznesem – czytaj TUTAJ.