treść strony

Zakochaj się w Warszawie – przewodnik dla studentów

Głośna, kolorowa i zawsze dokądś się spieszy. Warszawa co roku przyciąga tysiące studentów – także z zagranicy. Z myślą o nich prezentujemy subiektywny przewodnik po stolicy.

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

    fot. Szymon Łaszewski

  • Zamek Królewski

    fot. Szymon Łaszewski

  • Stare Miasto

    fot. Szymon Łaszewski

  • Łazienki Królewskie

    fot. Szymon Łaszewski

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

    fot. Szymon Łaszewski

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

    fot. Szymon Łaszewski

  • Centrum Nauki Kopernik

    fot. Szymon Łaszewski

  • Ogórek, czyli zabytkowy jelcz 043

    fot. Szymon Łaszewski

  • Stare Miasto

    fot. Szymon Łaszewski

  • Ogórek, czyli zabytkowy jelcz 043

    fot. Szymon Łaszewski

1. ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
Być w Warszawie i nie zwiedzić Łazienek? Wykluczone! Rozległy park pozwala odpocząć od zgiełku i nacieszyć oczy klasycystyczną architekturą. W jego sercu mieści się letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pereł europejskiej architektury jest więcej: pałac Na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Biały Dom czy Wodozbiór. Wrażeń dostarczają spacery po ścieżkach wiodących przez ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny, Chiński. Od maja do września pod pomnikiem Chopina odbywają się letnie koncerty.

2. ZAMEK KRÓLEWSKI I STARE MIASTO
Dawna siedziba władców Polski. We wnętrzach Zamku uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Spalony przez hitlerowskich okupantów w 1939 r., doszczętnie zniszczony w 1944 r., odbudowany po wojnie dzięki wysiłkowi narodu. Królewskie wnętrza skrywają płótna Rembrandta i Canaletta oraz kolekcję militariów. Zwiedzanie warto zakończyć spojrzeniem na królową polskich rzek – Wisłę. Ale to nie koniec! Warszawska starówka – z wąskimi uliczkami i klimatycznym rynkiem – czeka na swoich odkrywców.

3. FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI
Klimat przedwojennej Warszawy można poczuć w kamienicy pod nr. 51 w Alejach Jerozolimskich. Fotoplastikon Warszawski powstał na początku XX stulecia i jest jednym z najstarszych działających w Europie fotoplastikonów. Jego zbiory liczą ponad 7000 trójwymiarowych fotografii. Ciekawi świata mogą tu zobaczyć, jak wyglądały: otwarcie Kanału Sueskiego, międzywojenne wyprawy na Madagaskar i do Namibii czy życie w powojennej Warszawie.

4. MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk – hołd mieszkańców stolicy dla tych, którzy w 1944 r. przez 63 dni walczyli za wolność Polaków. Multimedialna ekspozycja pokazuje militarne dzieje powstańczej walki, ale także życie ludności oraz powojenne losy powstańców, którzy stali się ofiarami komunistycznych represji. Zwiedzający spacerują po bruku wśród zgliszcz stolicy, słuchają opowieści powstańców i odgłosów walczącego miasta. Trudno zrozumieć współczesną Warszawę bez wizyty w tym miejscu.

5. CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Położone tuż nad Wisłą Centrum Nauki Kopernik udowadnia, że nauka jest fascynująca. Każdy może być tu odkrywcą: poznawać tajemnice natury, zgłębiać tajniki techniki, przeprowadzać doświadczenia i świetnie się bawić! W Teatrze Wysokich Napięć można obejrzeć spektakl z prądem w roli głównej, a w Teatrze Robotycznym podziwiać kunszt gry aktorskiej humanoidalnych robotów.

6. OGRÓD SASKI
Jeden z najpiękniejszych parków miejskich w śródmieściu Warszawy. Założony na przełomie XVII i XVIII w. przez króla Augusta II Mocnego przy Pałacu Saskim jako ogród w stylu francuskim. W XIX w. zamieniony na park w stylu angielskim, dziś jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku warszawiaków. Spacerowiczów przyciągają urokliwy staw i wodozbiór w kształcie rotundy.

7. PRZEJAŻDŻKA ROWEROWA BULWARAMI NAD WISŁĄ
Na bulwarach czekają: sezonowe kluby, leżaki, Multimedialny Park Fontann, Muzeum nad Wisłą i symbol Warszawy – pomnik Syrenki.

8. ZAKUPY NA TARGU STAROCI NA KOLE.
Kopalnia skarbów z unikatowymi przedmiotami.

9. WYCIECZKA LEGENDARNYM „OGÓRKIEM”, czyli zabytkowym jelczem 043, aby poczuć klimat dawnej Warszawy.

10. WARSZAWA Z LOTU PTAKA!
Najlepiej z położonego na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki tarasu widokowego.

11. OBIAD W BARZE PRASOWYM, kultowym barze mlecznym działającym od 1954 r. Smak tradycyjnej kuchni: pierogów i czerwonego barszczu z pasztecikami.

Kinga Antczak, koordynatorka programu „Buddy” w Erasmus Student Network (z ramienia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie), którego celem jest opieka nad obcokrajowcami przyjeżdżającymi na studia do Polski: Zagraniczni studenci – jak to studenci – lubią dobrze zjeść. Na pierwszym miejscu stawiają więc polską kuchnię, zwłaszcza pierogi. Po zaspokojeniu głodu ruszają zwiedzać miasto. Na ich trasie znajdują się najczęściej Zamek Królewski i Łazienki, zwłaszcza podczas semestru letniego, kiedy park rozkwita i można w nim przyjemnie spędzić czas. Dużym przeżyciem jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wrażenie robi też Centrum Nauki Kopernik. Z innych atrakcji wybierają parki trampolin, paintball laserowy, spacer po bulwarach wiślanych i starówce. Wreszcie Nowy Świat i nocne życie. Wielu jest zaskoczonych, że Warszawa jest tak nowoczesnym i zielonym miastem. Chwalą warszawską komunikację – poruszanie się nią jest intuicyjne i szybkie. W Warszawie czują się bezpiecznie.

Więcej informacji o programie „Buddy” znajdziecie w uczelnianych oddziałach ESN. Zob. np., jak to wygląda na Politechnice Warszawskiej: www.pw.esn.pl/pl/buddy.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2022: