treść strony

Zmagania o grant

W naborze projektów Mobilności kadry sportowej programu Erasmus+ Sport nie zabrakło wniosków, którym… niewiele zabrakło. Jak sformułować wniosek, by z sukcesem aplikować o grant?

  • fot. Shutterstock

Niektórzy wnioskodawcy wypełniają wniosek do granicy limitu znaków. Przecież tyle się u nich dzieje! Chcą zrobić wszystko, wpisać się w każdy erasmusowy priorytet. To świetna metoda na… zaprzepaszczenie szansy na otrzymanie grantu. Ekspert, który ocenia wniosek, nie może się zastanawiać, co tak naprawdę beneficjent chce osiągnąć przez realizację projektu.

Papier wszystko przyjmie, ekspert nie – jego zadaniem jest ocena planu i jakości działań przewidzianych w projekcie, który ma jasno określone cele, zgodne z założeniami programu. Z drugiej strony, jeżeli najważniejsze kwestie pozostawi się w sferze domysłu, ograniczając się do ogólników typu: stworzymy nowe partnerstwa, będziemy się rozwijać, wykorzystamy zdobytą wiedzę i doświadczenia w pracy organizacji, poprawimy kompetencje językowe, nawiążemy kontakty – to nie wystarczy, by przekonać eksperta, dlaczego to właśnie ten pomysł powinien otrzymać dofinansowanie. Beneficjenci często zapominają o tym, że biorą udział w konkursie wniosków – i że mają naprawdę sporą konkurencję!

Co zatem zrobić, żeby prawidłowo wypełnić wniosek i zdeklasować rywali? Na początek koniecznie przeczytać wszystkie jego części, poznać strukturę merytoryczną. Ten etap jest wstępem do zaprezentowania projektu, który powinien wpisywać się w cele Mobilności kadry sportowej. Wśród nich na pierwszym miejscu jest wspieranie sportu powszechnego, niekomercyjnego.

Wpisywanie się w cele programu to odpowiadanie – sobie i grantodawcy – na pytania sformułowane w samym wniosku. To także odnoszenie się do kluczowych dokumentów, z Przewodnikiem po programie Erasmus+ na czele, ale też do polityk unijnych, w przypadku sektora sportu sformułowanych m.in. w dokumencie Cele prac Unii Europejskiej w dziedzinie sportu na lata 2021-2024.

Wszystko to pozwala na zaprezentowanie celów, sposobu realizacji oraz wpływu, oddziaływania i efektu edukacyjnego działań planowanych w projekcie. Co przez zagraniczną wizytę osiągnie nasza kadra? Jakie aktywności będziemy realizować (i dlaczego właśnie takie)? W jaki sposób wiedzę zdobytą za granicą wykorzystamy w pracy z uczestnikami naszych zajęć, czy przyczyni się do rozwoju sportu powszechnego? Do poprawy zarządzania placówką? Zwiększenia zaangażowania nowych uczestników, włączania i integracji osób z mniejszymi szansami? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, przygotowując wniosek przed jesiennym naborem. Aplikacje przyjmowane będą do 4 października.

Więcej informacji na stronie: erasmusplus.org.pl/sport

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 3/2023: