treść strony

12 mistrzów fachu – SkillsPoland Edycja Specjalna

Ponad 40 zawodników będzie reprezentować Polskę na igrzyskach umiejętności EuroSkills 2023 we wrześniu w Gdańsku. Dwunastu z nich zostanie wyłonionych w trwających właśnie konkursach SkillsPoland Edycja Specjalna.

  • fot. Szymon Łaszewski/FRSE

  • fot. Szymon Łaszewski/FRSE

Większość reprezentantów Polski na międzynarodowe igrzyska umiejętności EuroSkills 2023 została wyłoniona podczas zawodów SkillsPoland 2022, rozegranych w listopadzie ubiegłego roku w Gdańsku. Teraz do zwycięzców 22 konkursów branżowych dołączają kolejni. To laureaci SkillsPoland Edycja Specjalna – zawodów w dwunastu branżach, w których rywalizacji podczas SkillsPoland 2022 nie było. Odbywają się one w szkołach i na uczelniach w całym kraju od grudnia ubiegłego roku i potrwają do kwietnia 2023 r.

CAD i murarstwo
Jako pierwsze zostały rozegrane zawody w dwóch konkurencjach: inżynieria mechaniczna CAD i murarstwo. Odbyły się one w grudniu 2022 r. na Politechnice Białostockiej (PB) i przyniosły zwycięstwo Patrykowi Sienkiewiczowi i Miłoszowi Adamczykowi. Laureat konkursu w kategorii inżynieria mechaniczna, 23-letni Patryk, kształci się na ostatnim roku studiów magisterskich na PB. – Studiuję inżynierię biomedyczną, więc z narzędziami CAD (Computer Aided Design) mam sporo do czynienia – wyjaśnia. – Przeczuwałem, że w tym konkursie stanę na podium, ale pierwsze miejsce było dla mnie zaskoczeniem – przyznaje z uśmiechem.

Zadaniem dziesięciu finalistów było m.in. wykonanie modelowania bryłowego na podstawie dokumentacji technicznej oraz przeniesienie rzeczywistego obiektu do programu SolidWorks. Ekspert główny konkurencji prof. Łukasz Derpeński, prodziekan ds. rozwoju i współpracy Wydziału Mechanicznego PB, od lat zajmuje się zagadnieniami modelowania z wykorzystaniem technik komputerowych CAD. I to właśnie pod jego okiem Patryk Sienkiewicz rozpoczął już przygotowania do EuroSkills 2023. – W maju planujemy m.in. wyjazd do Finlandii, aby przyjrzeć się, jak tamtejsi zawodnicy radzą sobie z zadaniami w mojej konkurencji – zdradza laureat pierwszego miejsca. – Zrobię wszystko, aby we wrześniu w Gdańsku jak najlepiej reprezentować Polskę – zapewnia.

Taki sam cel przyświeca też Miłoszowi Adamczykowi, studentowi budownictwa na Politechnice Śląskiej, który wygrał zawody w konkurencji murarstwo. W eliminacjach wzięło udział ponad 40 uczniów i absolwentów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, a do finału dostało się sześciu. Ich zadaniem było m.in. murowanie na sucho na czas oraz murowanie tradycyjne. Zwycięzca przyznaje, że budownictwo jest jego największą pasją. – Jestem przekonany, że na EuroSkills 2023 zaprezentuję wysoki poziom – zapowiadał po odebraniu medalu. Przez najbliższe pół roku będzie się szkolił pod okiem inż. Tomasza Rogali z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Elektronika i układanie płytek
Zwycięzców dwóch kolejnych konkurencji wyłoniono w połowie stycznia w Poznaniu. Na Politechnice Poznańskiej (PUT) odbyły się zawody w branży elektronika. – Podczas dwóch dni zmagań uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu projektowania układu elektronicznego i płytki drukowanej PCB, montażu, testowania i diagnostyki układu elektronicznego oraz programowania i uruchomienia układu mikroprocesorowego – precyzuje ekspert główny dr inż. Arkadiusz Hulewicz z PUT. Najlepszy spośród ośmiu finalistów okazał się Jan Firlej, student automatyki i robotyki na tej uczelni. – Elektronika to moje hobby, które wciągnęło mnie już wiele lat temu – wyznaje laureat.

Natomiast zawody w układaniu płytek i podłóg, które zostały rozegrane w poznańskim Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych (ZSBD), wygrał Michał Jeliński, 23-letni student budownictwa na PUT. Co ciekawe, Michał jest też laureatem ubiegłorocznej edycji SkillsPoland, podczas której zajął drugie miejsce w konkurencji instalacje sanitarne i grzewcze. Jednak dopiero zwycięstwo w układaniu płytek i podłóg dało mu wstęp do kadry narodowej i możliwość startu w EuroSkills 2023.

Główny ekspert Tomasz Młyńczak, kierownik warsztatów szkolnych w ZSBD w Poznaniu, dodaje, że na wykonanie tego zadania zawodnicy mieli 11,5 godziny. Zwycięzca ukończył je 40 minut przed czasem. – Już jako mały chłopiec interesowałem się budownictwem. Byłem tak zafascynowany tą branżą, że w prezencie komunijnym dostałem od rodziców… wkrętarkę – śmieje się Michał Jeliński. 23-latek, mimo że jeszcze studiuje, już pracuje jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu w poznańskim ZSBD.

Oprogramowanie IT dla biznesu
Reprezentantkę Polski na EuroSkilss 2023 w konkurencji oprogramowanie IT dla biznesu wyłoniono pod koniec stycznia na Coventry University Wrocław. Została nią Michalina Kryściak, studentka rozwiązań cyfrowych i technologicznych (Digital and Techology Solutions) na tej uczelni. – Udział w EuroSkills będzie świetną przygodą! – cieszyła się tuż po ogłoszeniu wyników. Aby pokonać innych finalistów, musiała zaprojektować najlepszy system informatyczny dla kliniki medycznej i przygotować opis procesu biznesowego w takiej firmie.

Zdaniem dr. Rafała Trzaski z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, głównego eksperta w tej dyscyplinie, uczestnicy zawodów mieli okazję sprawdzić, czy odnajdą się w świecie biznesu oraz w jakim stopniu opanowali umiejętność stosowania rozwiązań informatycznych. Udział w zawodach był też okazją do zweryfikowania umiejętności językowych, bo projekty trzeba było prezentować po angielsku.

Opieka zdrowotna
Angielskim posługiwali się również zawodnicy startujący w konkurencji opieka zdrowotna, rozegranej pod koniec stycznia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (WUM). Pierwszego dnia musieli opiekować się pacjentem z chorobą Alzheimera, w którego wcielił się zawodowy aktor.

W kolejnym dniu zawodów zadania dotyczyły opieki ambulatoryjnej oraz edukacji zdrowotnej pacjentów ze świeżo rozpoznaną cukrzycą. Najlepsza spośród siedmiu finalistów okazała się Magdalena Szymańska, studentka pielęgniarstwa na WUM. – W tym zawodzie podoba mi się to, że jest tak wiele ścieżek rozwoju – można prowadzić badania kliniczne, pracować w przychodni lub w szpitalu. Dla mnie istotny jest kontakt z pacjentem, to najlepsza część tej pracy – podkreśla Magda. W ramach przygotowań do europejskich igrzysk była już na szkoleniu w Niemczech, a wkrótce pojedzie na kolejne – do Szwajcarii. Doktor Lena Serafin nie ukrywa, że przygotowywanie zawodnika do międzynarodowych zmagań to wielkie wyzwanie. – Mamy już ustalony cały plan treningowy. Będziemy wzmacniać kompetencje związane z umiejętnościami niezbędnymi w tym zawodzie – dodaje.

Spotkania ekspertów i zawodników
Szkolić muszą się nie tylko zawodnicy, ale też eksperci przygotowujący ich do startu w EuroSklills 2023. W połowie stycznia spotkali się oni w warszawskiej siedzibie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). – Eksperci muszą być dobrze przygotowani, znać zasady konkursu i regulamin, ale niezmiernie ważna jest też wymiana doświadczeń – podkreśla Izabela Laskowska, dyrektor Biura Kształcenia Zawodowego i Sportu FRSE, delegat techniczny WorldSkillsPoland. – Podczas takich spotkań eksperci biorą udział w warsztatach i mają okazję wymienić się informacjami praktycznymi. Wszystko po to, aby do września jak najlepiej wyszlifować talenty zawodników – dodaje.

Z kolei 10 lutego w siedzibie FRSE odbyło się spotkanie zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na EuroSkills 2023. Podczas kolejnych zjazdów ich grono powiększy się jeszcze o sześć osób, ponieważ na marzec zaplanowano edycje specjalne w konkurencjach: dekarstwo, rzeźnictwo, piekarstwo, technologie internetowe i rozwojowe, grafika komputerowa oraz chłodnictwo i klimatyzacja. W kwietniu i we wrześniu zaś wszyscy zawodnicy wezmą udział w zgrupowaniach kadry, podczas których będą pracowali zarówno ze swoimi trenerami, jak i z psychologami. A wszystko po to, by podczas igrzysk EuroSkills 2023 wypaść jak najlepiej. Trzymamy kciuki!

Na EuroSkills 2023 Polskę będą reprezentować (dotychczas wyłonieni zawodnicy):
Architektura krajobrazu – drużyna: Róża Olszewska i Artur Tsybran;
Budownictwo cyfrowe/BIM – Dorota Cieślicka;
Chmura obliczeniowa – Dominik Gubrynowicz;
Cukiernictwo – Patrycja Mrożek;
Cyberbezpieczeństwo – drużyna: Jakub Bliźniuk i Filip Brzozowski;
Elektronika – Jan Firlej;
Florystyka – Weronika Kwiatek-Binda;
Frezowanie CNC – Rafał Rygalik;
Fryzjerstwo – Emilia Wilde;
Gotowanie – Janusz Perucki;
Instalacje sanitarne i grzewcze – Paweł Zawieracz;
Instalacje elektryczne – Tomasz Chlipała;
Integracja robotów przemysłowych – drużyna: Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski;
Inżynieria mechaniczna CAD – Patryk Sienkiewicz;
Meblarstwo – Mateusz Janta;
Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych – Rafał Piechaczek;
Mechatronika – drużyna: Emilia Glibowska i Stanisław Michalski;
Murarstwo – Miłosz Adamczyk;
Obsługa gości hotelowych – Dawid Miotk;
Opieka zdrowotna – Magdalena Szymańska;
Oprogramowanie IT dla biznesu – Michalina Kryściak;
Przemysł 4.0 – drużyna: Krzysztof Woźniak i Patryk Kubański;
Serwis restauracyjny – Łukasz Kobyłecki;
Stolarstwo – Radosław Kropaczewski;
Spawalnictwo – Alan Kaczkowski;
Technologia mody – drużyna: Filip Borzym i Maksymilian Młynarski;
Układanie płytek i podłóg – Michał Jeliński;
Zabiegi kosmetyczne – Adam Skibiński.

EuroSkills to największe na Starym Kontynencie zawody umiejętności branżowych. W Polsce odbędą się po raz pierwszy – w dniach 5-9 września w Gdańsku. Wezmą w nich udział uczniowie, studenci oraz osoby już pracujące (w wieku 18-25 lat). Uczestnicy z 32 krajów będą rywalizować w ponad 50 konkurencjach przypisanych do sześciu dziedzin: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste oraz sztuka i moda.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 1/2023: