treść strony

60 sekund pasji i talentu

Uczniowie Niepublicznego Technikum im. gen. W. Andresa w Opatowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach po raz drugi wygrali międzynarodowy konkurs #CedefopPhotoAward.

  • Aleksandra Dulny

    fot. Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Jakub Sajda

    fot. Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Jakub Kordyka / projekt Matrix

    fot. Hubert Grześkiewicz/Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Bartłomiej Kordos / projekt Matrix

    fot. Hubert Grześkiewicz/Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Krystian Gawlik / projekt Matrix

    fot. Hubert Grześkiewicz/Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Maciej Gawron / projekt Matrix

    fot. Hubert Grześkiewicz/Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

  • Zwycięski zespół odbiera nagrodę w Salonikach

    fot. Archiwum Niepublicznego Technikum w Opatowie

Przepis na sukces? – Połączenie pasji i nauki – nie ma wątpliwości Joanna Młynarska, dyrektor szkoły. – To jest niewiarygodne. Wysyłając pracę konkursową, byliśmy dość sceptyczni co do ewentualnej wygranej. Wydawało nam się, że takie rozstrzygnięcie drugi raz z rzędu jest poza naszym zasięgiem. Ta pokora zaprocentowała. Jesteśmy małą szkołą, a mimo to zawojowaliśmy Europę! – cieszy się.

Połączyła ich fotografia
#CedefopPhotoAward to konkurs organizowany przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) z siedzibą w Salonikach. Jego celem jest promocja najlepszych praktyk w kształceniu i szkoleniu zawodowym w krajach UE oraz poza nią. W edycji AD 2021, której wyniki zostały ogłoszone wiosną tego roku, wzięło udział 80 czteroosobowych zespołów z 13 krajów europejskich. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: najlepsze zdjęcia oraz najlepsze wideo. Autorami zwycięskiego filmu są uczniowie trzeciej klasy (technik informatyk), a zarazem członkowie szkolnego klubu fotograficznego: Łukasz Bełczowski, Aleksandra Dulny, Karolina Mruk i Jakub Sajda. Konkursowe jury zachwycili 60-sekundową opowieścią o dwóch pozornie odległych światach. Bohaterowie filmowej historyjki to uczniowie kształcący się w zawodach technik stylista i technik informatyk, których połączyła wspólna pasja – fotografia.

Nauka i marzenia idą w parze
Film kręcili w szkolnym studiu fotograficznym jesienią 2021 r. Nagrali go kamerą GoPro, a zmontowali na smartfonie. Nad wszystkim czuwał nauczyciel fotografii Hubert Grześkiewicz. – Zależało nam, by pokazać to, co jest największą wartością naszej szkoły, czyli innowacje w nauczaniu oraz zdolną młodzież. Technik informatyk to nasz główny kierunek, ale w ubiegłym roku rozpoczęliśmy też kształcenie w zawodzie technik stylista. Oba zawody łączy fotografia, to jest wspólny mianownik, na którym wiele można zbudować – podkreśla Grześkiewicz.

Co ciekawe, w poprzedniej edycji konkursu czwórka uczniów opatowskiego technikum (Jakub Kordyka, Bartłomiej Kordos, Maciej Gawron oraz Krystian Gawlik) – pracująca również pod okiem Huberta Grześkiewicza – zajęła pierwsze miejsce w kategorii najlepsze zdjęcia. Fotografie nawiązujące do stylistyki filmu „Matrix” przedstawiają młodzież zgłębiającą tajniki robotyki, e-sportu i programowania.

Licencja na wygrywanie? – Nie mamy jej. Ważna jest pasja, kreatywność i niczym nieograniczona fantazja – zdradza opiekun grupy. W nagrodę autorzy zwycięskiego filmu w czerwcu tego roku odwiedzili siedzibę CEDEFOP w Salonikach. Ich obraz został też zaprezentowany na 63. festiwalu filmowym w Salonikach Thessaloniki Documentary Festival. – Ci młodzi ludzie są niezwykle otwarci i chętni, by zrobić coś więcej niż tylko realizować program nauczania. Mają marzenia i nie boją się ich spełniać – podkreśla dyrektor Joanna Młynarska. Uczniowie zaś dodają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i planują udział w kolejnych konkursach, także #CedefopPhotoAward.

Zainteresował Cię ten tekst?
Przejrzyj pełne wydanie Europy dla Aktywnych 2/2022: